Prvi dan državnega prvenstva v Mariboru je ponudil sijajno atletiko. V prvi vrsti sta za to poskrbela novi najhitrejši Slovenec v zgodovini Anej Čurin Prapotnik na 100 m in Kristjan Čeh v metu diska, videli pa smo še kup vrhunskih rezultatov.
Ne samo v Mariboru, ampak praktično v celotni Sloveniji je včerajšnje športno dogajanje zasenčila vrnitev Zlatka Zahovića v slovenski nogomet po več kot šestih letih odsotnosti.
Praktično istočasno, ko so v Ljudskem vrtu tudi uradno predstavili novega športnega direktorja, ki naj v pogon vrnil zakrneli mariborski nogometni stroj, se je približno kilometer in pol stran, na stadionu Poljane, začel prvi dan atletskega državnega prvenstva. Na njem se je predstavilo najboljše, kar premore slovenska atletika, ki je vnovič pokazala, da v zadnjem času nudi zelo veliko.
Osrednji junak dne je postal Anej Čurin Prapotnik, ki je v finalu sprinta na 100 m tekel izjemnih 10,09 in v zgodovino poslal 19 let star slovenski rekord našega najboljšega sprinterja v zgodovini Matica Osovnikarja. Mejnik legendarnega Škofjeločana, finalista svetovnega prvenstva 2007 in bronastega z evropskega prvenstva 2008, je prehitel za štiri stotinke.
Potem ko se mu je že v kvalifikacijah približal na stotinko (10,14), a s premočnim vetrom v hrbet, je v finalu eksplodiral in ob dovoljeni vetrovni pomoči (+1,6 m/s) spisal zgodovino.
“Že po kvalifikacijah sem vedel, da bom lahko v finalu še hitrejši. Upal sem le, da veter ne bo premočan, kar se ni zgodilo. Rekorda sem zelo vesel. Še lani sem se na tekmah mučil, včasih sem težko prišel na treninge. Letos smo malce zmanjšali volumen treningov, ki pa so še bolj intenzivni. Zdaj se na tekmah dobesedno igram,” je po rekordu povedal 23-letni Ptujčan, ki je pozimi postal tudi slovenski rekorder na 60 m. Z izidom 6,57 je odpravil stotinko slabši Osovnikarjev rekord iz leta 2004.
Prva trojica sprinterjev je tekla osebne rekorde, drugi je bil Tin Staš Lorbar z 10,34, z dvema stotinkama zaostanka je bil tretji Filip Oiclj.

Kristjan Čeh blestel, kot že dolgo ni
Malo za njim je zablestel njegov klubski kolega in someščan. Najboljši slovenski atlet Kristjan Čeh je poskrbel za najdaljšo serijo metov diska in tudi najdaljši met letos na svetu, če ne upoštevamo spornega tekmovališča v Ramoni v ZDA, kjer piha ”orkanski” veter.
Vseh šest metov je bilo veljavnih, vsi so leteli okoli meje 70 m, ki jo je v zgodovini preseglo le nekaj atletov, dva pa tudi čez njo. Najboljši mu je uspel v drugi seriji, v kateri so mu namerili 71,86 m.
“Dal sem vse od sebe. Poskušal sem vreči najbolje, kar sem lahko. Morda malo rezerv še imam, ampak moram biti zadovoljen. Dvakrat sem vrgel prek 70 m, vseskozi sem metal prek 68 m. Super je bilo,” je po enem boljših nastopov v karieri povedal zadovoljni Čeh.

Glojnarič spet zelo hitra
Nista pa bila le Ptujčana tista, ki sta zablestela. Odlično formo je pokazala tudi Nika Glojnarič, ki je na 100 m z ovirami že v kvalifikacijah odtekla drugi najboljši čas v karieri 12,86, ki bi bil lahko še malce boljši, če v zadnjih metrih ne bi popustila. Verjetno ji je bilo po finalu, v katerem se je spet spustila pod 13 sekund (12,96), a tekla nekoliko počasneje, lahko malce žal, da pred tem ni šla do konca na polno. Morda bi padel tudi izjemen osebni rekord 12,76, ki ga je postavila pred kratkim.
“Izpolnila sem svoj glavni cilj, dvakrat sem želela teči pod 13 sekundami. Vem, da imam še ogromno rezerv, saj sem tudi danes v obeh tekih naredila kar nekaj napak od starta do cilja. Predvsem v finalu je bil start katastrofalen. Želim nadaljevati sezono v podobnem slogu in vrhunec doseči na evropskem prvenstvu,” pravi 25-letna lovka na rekord ene najboljših slovenskih atletinj v zgodovini Brigite Bukovec (12,59) z olimpijskih iger leta 1996.
Omeniti velja tudi 19-letno Hano Sekne, ki je v kvalifikacijah krepko, za kar enajst stotink, popravila svoj mladinski državni rekord in tekla 13,17, dober tek pa pokazala tudi v finalu, ki ga je na drugem mestu končala ob izidu 13,21.
Izkazala se je tudi sprinterka Zala Istenič, ki je pričakovano prišla do naslova državne prvakinje na 100 m. V finalu je tekla 11,36 in za 22 stotink prehitela mlado Lino Hribar, še deset stotink hitrejša pa je bila ob dovoljenem vetru v kvalifikacijah, spet popravila osebni rekord in se na večni slovenski lestvici, na kateri je prehitela lanskoletno upokojenko Majo Mihalinec Zidar, razvrstila na tretje mesto.

Po dolgem času Slovenec, ki se je približal osmici
Odlična rezultata smo videli tudi v skoku v daljino. Pri moških je z novim osebnim rekordom zmagal Velenjčan Dino Subašić, ki je skočil 7,87 m in se kot prvi Slovenec po dolgem času nevarno približal meji osmih metrov, ki je nihče v slovenski atletiki ni preskočil že 20 let.
Toliko bolj veseli, da ni zmagal s preveliko prednostjo. Izjemen skok je uspel tudi drugouvrščenemu Maticu Modrijančiču, ki je prav tako skočil nov osebni rekord (7,77 m).
Pri ženskah je z izjemno serijo skokov navdušila Maja Bedrač, ki je šestkrat skočila prek 6,40 m. Zmagala je z rezultatom 6,57 m, ki pa ga je dosegla ob premočnem vetru (+3,2 m/s), medtem ko je ob dovoljeni meji vetra (+1,6 m/s) skočila 6,48 m.

Aniti Horvat naslov v nevsakdanji disciplini
Anita Horvat, slovenska rekorderka na 400 m in dvakratna dobitnica medalj z dvoranskih evropskih prvenstev na 800 m, je tokrat nastopila na 1500 m. Na tej razdalji je tekla šele drugič v karieri, a odbila napade mlajših tekmic in si prislužila nov naslov. V cilj je pritekla v času 4:29,18.
Pri moških smo na tej razdalji po novem državnem rekordu, ki ga je še drugič letos odtekel ta teden (3:37,25), videli Roka Marklja, ki je zmagal z veliko prednostjo. V veliki vročini in brez konkurence je tokrat dosegel rezultat 3:44,87.

Mesec Košir spet porazil Ferlana
Na 400 m sta nov zanimiv obračun prikazala slovenski rekorder Rok Ferlan, ki se vrača po poškodbi, in Lovro Mesec Košir, ki je letos eksplodiral in močno napredoval. To je potrdil tudi tokrat, dosegel nov osebni rekord (46,09) in še drugič prehitel precej bolj uveljavljenega tekmeca, ki je septembra lani tekel v polfinalu svetovnega prvenstva v Tokiu. Ferlan je tekel 46,77.
V skoku v višino smo videli dvoboj mlade Ele Velepec, ki je nastopila prvič na slovenskih tleh po tem, ko je navduševala v študentski atletiki v ZDA, kjer je nedavno skočila osebni rekord 1,90 m, in naše najbolj uveljavljene skakalke Lie Apostolovski.
Zmagala je slednja, bronasta z dvoranskega svetovnega prvenstva 2024, ki je preskočila 1,86 m in za tri centimetre ugnala pet let mlajšo tekmico.

Živa Remic lov na naslov končala s padcem
Pri ženskah je na tej razdalji nastopila senzacionalna 16-letnica Živa Remic, ki je pred tednom dni prvič v karieri 800 m pretekla pod dvema minutama, napadala nov osebni rekord in prvi naslov članske državne prvakinje.
Lani je odtekla izjemen mladinski rekord 52,21, tokrat pa se uštela s prehitrim tempom in v zadnjih metrih povsem omagala. V ciljno ravnino je prišla kot vodilna, potem pa ji je “odsekalo” noge, tik pred ciljem padla in doživela razočaranje, a hkrati tudi izkušnjo, ki ji bo v nadaljevanju sila obetavne kariere lahko le koristila. V cilj je prišla kot zadnja, smetano pa je namesto nje pobrala domačinka Maja Pogorevc, ki je tekla 53,72.
Na 5000 m je nov naslov državnega prvaka pobral Vid Botolin (14:08,95), na 110 m ovire je zmagal Filip Jakob Demšar (13,95), v skoku s palico pa je premočno zmagal Luka Zupanc, ki je preskočil 5,25 m.
Pri ženskah je na 5000 m v cilj kot prva pritekla Klara Močnik (18:12,19), v metu kladiva je bila najboljša Oriana Lovrec (54,63 m), disk pa je najdlje pričakovano vrgla slovenska rekorderka Veronika Domjan (53,58 m).

Danes Šutej, Guček, Španović …
Prvi dan najmočnejšega tekmovanja slovenskih atletov je ponudil ogromno, po rezultatih morda celo enega najboljših v zgodovini državnih prvenstev, veliko pa si lahko obetamo tudi od drugega dne.
Danes bomo namreč videli dobitnico kolajn s praktično vseh zadnjih tekmovanj v skoku s palico Tino Šutej, enega najboljših tekačev na 400 m z ovirami Matica Iana Gučka, ki je pred dnevi spet tekel slovenski rekord, in še številne druge.
Tudi eno najboljših srbskih športnic v zgodovini Ivano Španović, večkratno zmagovalko z največjih tekmovanj v skoku v daljino, ki bo v troskoku v Mariboru skakala izven konkurence …
DP v Mariboru, 1. dan:
Moški:
100 m (+1,6 m/s):
1. Anej Čurin Prapotnik (Ptu) 10,09, slovenski rekord
2. Tin Lorbar Staš (PMb) 10,34
3. Filip Oiclj (SlG) 10,36400 m:
1. Lovro Mesec Košir (Žak) 46,09
2. Rok Ferlan (Tri) 46,77
3. Maj Janža (Žak) 46,981500 m:
1. Rok Markelj (Tri) 3:44,87
2. Domen Žerjav (Žak) 3:57,75
3. David Pugelj (Kro) 4:00,105000 m:
1. Vid Botolin (Kla) 14:08,95
2. Jakob Medved (TJL) 14:25,27
3. Jošt Žnidaršič (Krk) 15:02,49110 m ovire (+1,5 m/s):
1. Filip Jakob Demšar (Žak) 13,954×100 m:
1. Žak Ljubljana 41,15
2. Krka Novo mesto 41,73Palica:
1. Luka Zupanc (Viv) 5,25 m
2. Brin Ciglenečki (Kro) 4,60 m
3. Urban Velepec (Kla) 4,60 mDaljina:
1. Dino Subašić (Vel) 7,87 m
2. Matic Modrijančič (ASB) 7,77 m
3. Tan Černigoj (Žak) 7,55 mDisk:
1. Kristjan Čeh (Ptu) 71,86 m
2. Tilen Delič Verstovšek (Krk) 52,77 m
3. Alen Zupanc (Kro) 51,45 mŽenske:
100 m (+0,2 m/s):
1. Zala Istenič (Žak) 11,36
2. Lina Hribar (Žak) 11,58
3. Urška Ogrizek (AKŠ) 11,74400 m:
1. Maja Pogorevc (PMb) 53,72
2. Karolina Zbičajnik (PMb) 54,05
3. Ajda Kaučič (PMb) 54,701500 m:
1. Anita Horvat (Vel) 4:29,18
2 Ema Pika Raj (SlG) 4:30,77
3. Maša Holešek (Rus) 4:30,865000 m:
1. Klara Močnik (Pap) 18:12,19
2. Eva Bezlaj (MB) 18:22,29
3. Urška Martinec (Pom) 18:37,74100 m ovire (+0,6 m/s):
1. Nika Glojnarič (Bre) 12,96
2. Hana Sekne (Kra) 13,21
3. Katjuša Jordan Nadižar (Kra) 13,624×100 m:
1. Žak Ljubljana 45,96
2. Velenje 47,33
3. Krka Novo mesto 48,94Višina:
1. Lia Apostolovski (Kra) 1,86 m
2. Ela Velepec (Kla) 1,83 m
3. Monika Podlogar (Oli) 1,77 mDaljina:
1. Maja Bedrač (Ptu) 6,57 m
2. Manca Starašinič (Žak) 6,07 m
3. Nika Jordan Cujnik (DTo 6,01 mDisk:
1. Veronika Domjan (Ptu) 53,58 m
2. Jasmine Majcen Clarke (Ptu) 48,74 m
3. Katarina Eržen (Žak) 44,85 mKladivo:
1. Oriana Lovrec (Vel) 54,63 m
2. Zoja Šušteršič (Žak) 51,45 m
3. Naida Nišić (Vel) 44,58 m
Premier liga
Španska liga – La Liga
Bundesliga
Liga prvakov
Evropska liga
Evroliga
EuroCup
NBA
Slovenija
Liga ABA
ATP World Tour Finals
Pariz
ATP
WTA
Davisov pokal





Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!