Na Portugalskem drugo leto zapored najboljši Hamilton

Formula 1 2. Maj 202117:46 > 18:03 0 komentarjev
Hamilton je na VN Španije slavil že šestič. Foto: GuliverImage

Na tretji dirki letošnje sezone formule ena je v Portimau drugič v sezoni slavil aktualni svetovni prvak Lewis Hamilton (Mercedes). Drugi je bil njegov največji konkurent v skupnem seštevku Max Versappen (Red Bull), tretji pa včeraj najhitrejši Valtteri Bottas (Mercedes).

Britanec Lewis Hamilton je na VN Portugalske osvojil že 97. zmago v karieri, s katero je v skupnem seštevku prednost pred Maxom Verstappnom povečal na osem točk (69:61). Tretji je bil danes Valtteri Bottas, ki kljub najboljšemu startnemu položaju ni bil dovolj hiter za vodilno dvojico. V konstruktorskem prvenstvu primat ohranja Mercedes, drugi je še naprej Red Bull.

V prvi deseterici so preizkušnjo na dirkališču v Algarveju končali še: 4. Perez, 5. Norris, 6. Leclerc, 7. Ocon, 8. Alonso, 9. Ricciardo in 10. Gasly. Razočaral je Sainz Jr., ki je v ferrariju končal na enajstem mestu brez točk.

Na startu ni bilo presenečenj. Bottas je dobro speljal in zadržal Hamiltona za seboj, tretji je ostal Verstappen. Na četrto mesto je z boljšim startom od Sergia Pereza (Red Bull) skočil Carlos Sainz Jr. (Ferrari) in tam ostal do prihoda varnostnega avtomobila, že ob koncu prvega kroga. Povzročil ga je najstarejši dirkač v karavani Kimi Raikkonen, ki je ob prehitevanju moštvenega kolega pri Alfa Romeu Antonia Giovinazzija slabo ocenil razdaljo do njegovega dirkalnika in s prednjim krilcem trčil v Italijana. Krilce se je Fincu zagozdilo pod dirkalnik in zanj je bilo portugalske dirke hitro konec.

Varnostni avtomobil se je umaknil ob koncu 6. kroga, že takoj pa je na startno-ciljni ravnini Verstappen švignil mimo Hamiltona, enako je za njima uspelo Perezu in Landu Norrisu (McLaren), ki sta prehitela Sainza Jr, ki je imel s ferrarijem očitne težave. Hamilton je največjemu tekmecu v skupnem seštevku z enako mero vrnil v 11. krogu in nato tesno sledil moštvenemu kolegu, a ga je s čudovitim prehitevanjem po zunanji strani na koncu ciljne ravnine prehitel šele v začetku 20. kroga. Predtem je v 15. krogu Perez prehitel Norrisa in poskrbel, da sta dvema mercedesoma sledila dva red bulla.

Prvi postanki so se začeli že ob koncu 21. kroga, ko sta v bokse kot prva zapeljala Sainz Jr. in Juki Cunoda (Alpha-Tauri). Od vodilne trojice je prvi na menjavo pnevmatik zapeljal Verstappen šele ob koncu 35. kroga, sledil je Bottas krog kasneje, Hamilton pa dva za Nizozemcem. Bottas je po postanku sicer ostal pred Verstappnom, a je imel Finec v prvem krogu velike težave s hladnimi gumami, kar je pred petim zavojem voznik Red Bulla izkoristil in skočil na drugo mesto. Hamilton je imel na začetku 40. kroga dobre tri sekunde prednosti pred Verstappnom, Bottas je zaostajal še enkrat toliko, v vodstvu je še brez postanka vztrajal Perez.

Aktualni svetovni prvak je Mehičana na stezi prehitel v 51. krogu, voznik Red Bulla je takoj zapeljal v bokse in zelo obrabljene rumene gume zamenjal za najmehkejše – tiste z rdečo obrobo. Hamilton je imel 15 krogov pred koncem pet sekund prednosti pred Verstappnom, še dobro sekundo več zadaj je bil Bottas. Medtem je v ozadju dobro vozil Fernando Alonso, dvakratni svetovni prvak je prehitel Gaslyja in Ricciarda ter z alpinom napredoval na deveto mesto, v 59. krogu pa je Španec švignil mimo Sainza Jr. že na osmo mesto.

Bottas je dobrih deset krogov pred koncem svojemu inženirju potarnal, da izgublja moč motorja. Njegov zaostanek za Verstappnom se je hitro povišal na pet sekund, a Finčevo tretje mesto ni bilo ogroženo, saj je Perez zaostajal skoraj pol minute. Pri Mercedesu so to izkoristili tri kroge pred koncem, ko je Bottas zapeljal po svež komplet gum v boju za najhitrejši krog, enako je s Verstappnom storil Red Bull. Za trenutek je enako zamikalo vodilnega Hamiltona, a ni želel tvegati zanesljive zmage. Najhitrejši krog in s tem dodatno točko je na koncu osvojil Bottas, Verstappnu so še hitrejši čas zaradi vožnje preširoko čez robnik izbrisali.

Vrstni red se na vrhu ni več spremenil, Hamilton je z drugo zmago sezone povečal naskok pred Verstappnom v skupnem seštevku, enako je uspelo Mercedesu v konstruktorskem seštevku. Naslednja dirka bo že prihodnji konec tedna v Barceloni, špansko preizkušnjo si lahko v živo ogledate na Sportklubu.