Gajser izboljšal položaj iz kvalifikacij, grd padec njegovega moštvenega kolega

Avtomoto 30. Jul 202316:12 0 komentarjev
Tim Gajser

Slovenski motokrosist Tim Gajser je na preizkušnji svetovnega prvenstva razreda MXGP v finski Vanti osvojil šesto mesto, potem ko je bil šesti tudi v obeh posamičnih vožnjah. Zmagal je Francoz Romain Febvre.

Prvo vožnjo je dobil najboljši dirkač zadnjih postaj SP, Febvre, ki je pred Finsko slavil že na štirih zaporednih dirkah. Drugi je bil Švicar Jeremy Seewer, tretji pa vodilni v skupnem seštevku SP, Španec Jorge Prado.

A uvodno vožnjo je zaznamoval tudi grd padec Španca Rubena Fernandeza, moštvenega sotekmovalca Tima Gajserja pri Hondi. Po padcu je obležal na progi, odnesli so ga na nosilih, v drugi vožnji seveda ni mogel nastopiti, iz Honde pa sporočajo, da bo morda že nared za dirko na Švedskem.

V drugi vožnji je Febvre sprva nadzoroval položaj v vodstvu. Gajser, v sobotnih kvalifikacijah je bil 12., je bil sprva šesti, nato je pridobil eno mesto, a sredi dirke spet pristal na šestem. V ospredju sta za Febvrom vozila Prado in Seewer, Španec pa se je sredi vožnje prebil na prvo mesto. A mu niti zmaga v tej vožnji ni pomagala do skupnega uspeha, saj je Febvre ostal drugi, na tretje mesto se je pred koncem prebil Nizozemec Glenn Coldenhoff. Gajser je končal kot šesti.

Na koncu je v seštevku dirke Febvre na prvem mestu za že peto zmago v nizu dobil 47 točk, drugi je bil Prado s 45, tretji pa Coldenhoff (38). Gajser je tudi skupno na dirki končal na šestem mestu s 30 novimi točkami za SP.

V SP se je na Finskem vrnil tudi nizozemski zvezdnik Jeffrey Herlings, svetovni prvak iz leta 2021. Izpustil je štiri dirke zaradi poškodbe vretenc po padcu v Nemčiji, danes pa je v uvodni vožnji končal na osmem mestu, v drugi pa je bil peti, tako da je v seštevku drike za mesto prehitel tudi Gajserja.

Skupno se v seštevku sezone ni veliko spremenilo. Prado ima še vedno skoraj sto točk naskoka, Febvre zdaj za njim zaostaja 98 točk (720-622), tretji je Seewer s 550. Gajser, po hudi poškodbi je za njim šele prvi trojček dirk v sezoni, je z 78 točkami na 22. mestu.

V razredu MX2 je drugi slovenski predstavnik na dirkah SP Jan Pancar v uvodni vožnji končal na 12. mestu, v drugi pa je bil na robu deseterice. Skupno mu je to prineslo deveto mesto in 20 točk v SP.

Zmagal je Italijan Andrea Adamo, najhitrejši v obeh vožnjah, pred Nemcem Simonom Längenfelderjem in Belgijcem Liamom Evertsom. V SP je Adamo pri 619 točkah, drugi je Belgijec Jago Geerts (559), ki pa danes po padcu v prvi vožnji v drugi ni nastopil. Pancar je ohranil deseto mesto v SP, zdaj je pri 273 točkah.

Naslednja postaja bo švedska Uddevalla 13. avgusta.