Dokaz, da je Slovenija resnično svetovna veselesila

Drugi športi 31. Dec 202115:12 > 18:26 1 komentar
Leto 2021 je bilo za slovenski šport leto presežkov. Foto: AP Photo/Thibault Camus

V iztekajočem se letu 2021 športnih dogodkov ni manjkalo. Bilo jih je na pretek kot tudi slovenskih športnih uspehov. Slovenski športniki so nas spet razvajali in še enkrat več pokazali, da je Slovenija športna veselila.

Super Bowl LV: Slavje Tampa Bay Buccaneers (7. februar):

Foto: Guliverimage

Spektakularno leto 2021 je že februarja postreglo s 55. finalom lige ameriškega nogometa NFL. V super bowlu LV je Tampa na domačem stadionu z 31:9 ugnala branilce naslova Kansas City Chiefs.

Legendarni Tom Brady je prišel še do svojega sedmega naslova in postal prvi po Peytonu Manningu z osvojenim naslovom z dvema različnima ekipama. Brady je prvi šest lovorik v NFL osvojil z ekipo New England Patriots.

Ema Klinec – svetovna prvakinja (25. februar):

Foto: AP Photo/Matthias Schrader

Slovenka smučarska skakalka Ema Klinec je na februarskem svetovnem prvenstvu v Oberstdorfu poskrbela za zgodovinski dosežek. Klinčeva je zmago pod Senčno goro, kjer je leta 2005 za svetovni naslov skakalca Roka Benkoviča že donela Zdravljica, slavila s 3,1 točke prednosti pred olimpijsko prvakinjo Lundbyjevo, bron pa je osvojila nekdanja svetovna podprvakinja in prvakinja v mešanih ekipah ter rekorderka po številu zmag v svetovnem pokalu Japonka Sara Takanaši.

Anamarija Lampič dvakrat bronasta na SP (25. februar):

Foto: Guliverimage

Najboljša slovenska športnica lanskega leta Anamarija Lampič je zablestela na SP v nordijskem smučanju v Oberstdorfu v Nemčiji. V klasičnem sprintu je naprej do brona pritekla med posameznicami, nekaj dni kasneje pa še ekipno z Evo Urevc. Lampičevo je svojo zbirko medalj na svetovnih prvenstvih povečala na tri, saj ima srebro še s SP v Seefeldu 2019.

Lampičeva je bila tudi najboljša tekačica v sprintih v svetovnem pokalu in prišla do malega kristalnega globusa.

Foto: Guliverimage

Tina Šutej evropska podprvakinja (6. marec):

Tina Šutej
Tina Šutej. Foto: Matthias Schrader/AP

Tudi atleti niso razočarali. Atletinja Tina Šutej je predzadnji dan dvoranskega evropskega prvenstva v poljskem Torunu osvojila srebrno v skoku s palico. Preskočila je 4,70 metra in izenačila svoj najboljši izid sezone. Zmagala je Švicarka Švicarka Angelica Moser s 4,75 m.

Nika Križnar zmagovalka velikega kristalnega globusa (28. marec):

Foto: AP Photo/Evgeny Tumashov

Smučarska skakalka Nika Križnar je marca postala prva Slovenka z osvojenim velikim kristalnim globusom. Po odpovedi finalne serije današnje zadnje tekme svetovnega pokala v sezoni v ruskem Čajkovskem je na koncu ugnala najbližji tekmici Japonko Saro Takanaši in Avstrijko Marito Kramer.

Pred tem sta do njih prišla smučarska skakalca, Primož Peterka dvakrat (1996/97, 1997/98) in Peter Prevc (2015/16). V alpskem smučanju se ga je razveselila Tina Maze (2012/13), Žan Košir pa je v deskanju na snegu v paralelnih disciplinah slavil v sezoni 2014/15.

Merkur Maribor po 28 letih zrušil ACH Volley (25. april):

Foto: Bojan Javornik

Odbojkarji Merkur Maribora so prekinili dolgoletno prevlado ACH Volleyja. V peti, odločilni tekmi so v domači dvorani ACH Volley premagali s 3:2 (-29, 19, 16, -24, 12) in s skupnim izidom 3:2 v zmagah osvojili svoj tretji naslov državnih prvakov ter prvega po letu 1993. Oranžni zmaji so v slovenskem državnem prvenstvu vladali kar 16 let.

Prva lovorika za Samirja Handanovića (1. maj):

Milanski Inter si je štiri kroge pred koncem serie A zagotovil naslov italijanskega prvaka. To je bil velik dan tudi za slovenskega vratarja Samirja Handanovića, ki je pri 36 letih prišel sploh do prve lovorike v karieri.

Foto: Guliverimage

Anže Kopitar v klubu 1000 (6. maj):

Foto: Guliverimage

Slovenski hokejski zvezdnik Anže Kopitar je v severnoameriški ligi NHL postavil nov mejnik. Hrušičan je za zmago kraljev iz Los Angelesa v Glendalu nad Arizono s 4:2 prispeval podajo pri četrtem golu Seana Walkerja in prišel do 1000. točke v najmočnejši hokejski ligi na svetu.

Do zdaj je le 90 igralcev v ligi NHL doseglo tisoč ali več točk, Kopitar pa je postal četrti igralec kraljev v zgodovini s tem pomembnim mejnikom.

Mura prvič na slovenskem prestolu (22. maj):

Foto: Jure Banfi

Pravo dramo smo spremljali tudi v najmočnejši slovenski nogometni ligi. O prvaku je odločala tekma v Ljudskem vrtu. Mariboru je zadostovala že točka, Mura je z zmago s 3:1 prvič stopila na slovenski vrh.

Strelci: 0:1 Šturm (33.), 1:1 Mlakar (45.), 1:2 Klepač (75.), 1:3 Bobičanec (78./11 m).

Šok v Franciji, Lille francoski prvak (23. maj):

Foto: AP Photo/Michel Spingler

Lille je prekinil vladavino PSG in po desetih letih spet stopil na francoski vrh. V zadnjem krogu so branili točko prednosti pred Parižani in ubranili. V gost so z 2:1 premagali Angers in prišli do četrte francoske krone v zgodovini kluba.

Chelsea osvojil ligo prvakov (29. maj):

(Foto: AP / Guliver Images)

Nogometaši Chelseaja so v angleškem finalu lige prvakov v Portu še drugič postali evropski prvaki. Pred 16.500 gledalci so z 1:0 premagali Manchester City. Edini gol na tekmi je ob koncu 42. minute dosegel Kai Havertz.

Tamara Zidanšek v polfinalu OP Francije (10. junij):

Tamara Zidanšek je v četrtfinalu premagala Španko Paulo Badosa. Foto: Guliverimges

Čeprav ni bilo medalje ali finala, velja izpostaviti tudi slovensko teniško igralko Tamaro Zidanšek. V Parizu je na slovitem Roland Garrosu prišla kar do polfinala med posameznicami, kar je bil najboljši dosežek po Mimi Jaušovec leta 1977. Vstop v finale ji preprečila Rusinja Anastasja Pavljučenkova.

Spektakularen dvoboj med Đokovićem in Nadalom (11. junij):

Foto: Guliverimage

Poznavalci tenisa pravijo, da je bil polfinale letošnjega Roland Garrosa teniški dvoboj leta. V njem sta se za vstop v finale udarila Novak Đoković in kralj peska Rafal Nadal. Izmenjavanje žogic je trajalo kar štiri ure in 13 minut, na koncu pa se je zmage s 3:1 v nizih veselil srbski teniški igralec, ki je na koncu prišel tudi do druge pariške krone. V finalu je strl tudi Grka Stefanosa Cicipasa, ki je zanimivo vodil že z 2:0 v nizih, a tudi to na koncu ni bilo dovolj za fenomenalnega Srba.

Slovenci z Barcelono na vrhu Evrope (13. junij):

Foto: Guliverimage

Rokometaši iz Barcelone so letošnji zmagovalci zaključnega turnirja evropske lige prvakov v Kölnu, potem ko so na finalni tekmi razbili tekmece iz danskega Aalborga s 36:23 (16:11).

Rokometaši iz Barcelone so desetič zmagali v najbolj imenitnem klubskem tekmovanju na stari celini. Po zmagoslavjih v letih 1991, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2005, 2011 in 2015 so smetano pobrali tudi na letošnjem zaključnem turnirju v Kölnu.

V tej sezoni so za Barcelono igrali tudi trije slovenski reprezentanti: Jure Dolenec, Blaž Janc in Domen Makuc. Janc je v finalu dosegel tri zadetke, Makuc dva, Dolenec pa se ni vpisal med strelce.

Rok Možič in Rok Bračko evropska prvaka do 20 let (11. julij):

Rok Možič in Rok Bračko sta pokorila Evropo. Foto: CEV

Rok Možič in Rok Bračko sta julija letos postala evropska prvaka v odbojki na mivki! V finalu evropske konkurence do 20 let v Izmirju sta z 21:15 in 21:15 premagala še Norvežana Markusa Mola in Joa Sundeja ter si okoli vratu nadela zlato odličje.

Mlada Maribočana sta popravila uvrstitev izpred dveh let, ko sta na EP do 18 let v Badnu osvojila srebrno odličje. Večji uspeh v odbojki na mivki sta dosegla le še Tine Urnaut in Nejc Zemljak, ki sta leta 2005 v Franciji postala svetovna prvaka v kategoriji do 19 let.

Kristijan Čeh ubranil naslov evropskega prvaka do 23 let (10. julij):

Kristjan Čeh je še drugič v nizu postal evropski prvak do 23 let.

Kristijan Čeh je na evropskem atletskem prvenstvu do 23 let v Tallinnu ubranil naslov prvaka v metu diska. Slavil je z rekordom prvenstev, 67,48 m, in bil razred zase. Slovenski uspeh v Estoniji je dopolnila Lia Apostolovski, ki je bila v skoku v višino bronasta. Preskočila je 1,89 m in izenačila tedaj svoj izid sezone.

Euro 2020 in zmaga Italije (11. julij):

Foto: Andrea Staccioli

Nogometna reprezentanca Italije je v velikem finalu Eura 2020, ki je bil zaradi pandemije koronavirusa prestavljen le letošnje poletje, na Wembleyju po enajstmetrovkah razžalostila Angleže. Odločilno enajstmetrovko je zadel Federico Bernardeschi.

Italijani so prišli so svoje druge lovorike na evropskih prvenstvih, prvič so bili prvaki leta 1968.

Tadej Pogačar ubranil zmago na Touru (18. julij):

Foto: Daniel Cole – AP Photo via Guliver

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar je postal zmagovalec 108. dirke po Franciji. V zadnji etapi od Chatouja do Elizejskih poljan v Parizu je varno prečkal ciljno črto v glavnini in se v zgodovino vpisal kot najmlajši dvakratni zmagovalec Toura.

Šampion s Klanca pri Komendi je postal 21. kolesar v vsej zgodovini, ki je francosko pentljo dobil najmanj dvakrat, ter šele deveti, ki mu je uspelo ubraniti skupno zmago. Nazadnje je to uspelo Britancu Chrisu Froomu v letih 2015 in 2016.

Zlata medalja slovenskih odbojkarjev (18. julij):

Foto: CEV

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca do 17 let je na evropskem prvenstvu v Albaniji osvojila naslov evropskih prvakov. Mladi odbojkarski upi so v velikem finalu EP v Tirani s 3:0 (23, 21, 23) premagali favorizirane Ruse. Mladi odbojkarji so tako Sloveniji priborili prvi naslov evropskih prvakov in nov izjemen dosežek za slovensko odbojko.

Neverjeten podvig Alenke Artnik (21. julij): 

Foto: Florian Burghardt

Poleti je na Bahamih do izjemnega uspeha prišla Alenka Artnik. Slovenska potapljačica na vdih je na tekmovanju Vertical Blue 2021 večkrat postavila svetovni rekord v disciplini z monoplavutjo, nova rekordna znamka od 21. julija znaša kar 122 metrov. Svojo prevlado  je potrdila oktobra, ko je novo najboljšo globino (106 metrov) dosegla še v disciplini z dvojno plavutjo. Le teden dni kasneje je na svetovnem prvenstvu v Turčiji v obeh disciplinah pokazala, da ji v letu 2021 ni para – osvojila je dve zlati kolajni.

Tadej Pogačar do brona v Tokiu (24. julij):

Tadej Pogačar z olimpijskim bronom.

Tadej Pogačar je zmago na Touru oplemenitil še z olimpijskim odličjem v Tokiu. Na cestni dirki je osvojil prvo kolajno za Slovenijo. Po 234 km trase od Tokia do dirkališča Fuji z natanko 4865 višinskimi metri je osvojil bron. Zlato kolajno je osvojil Ekvadorec Richard Carapaz, srebro pa je za nekaj cm Pogačarju v sprintu speljal Belgijec Wout Van Aert.

Benjamin Savšek do zlata v Tokiu (26. julij):

Benjamin Savšek je Sloveniji v Tokiu priboril zlato kolajno. Foto: Guliverimage

Slovensko zbiranje odličij v Tokiu je nadaljeval kanuist Benjamin Savšek. Izkušeni 34-letni Ljubljančan je z olimpijsko progo opravil v 98,25 sekunde, kar 3,71 sekunde pred Lukas Rohanom iz Češke na drugem mestu. Tretji je bil Nemec Sideris Tasiadis z zaostankom 5,45 sekunde.

Tina Trstenjak srebrna v Tokiu (27. julij):

Tina Trstenjak z olimpijskim srebrom, foto: Guliverimage.

Po bronu in zlatu je sledilo srebro v judu. Sloveniji je novo olimpijsko odličje priborila Tina Trstenjak. Tridesetletna Celjanka se je iz kultne judoistične dvorane Budokan vrnila z drugo kolajno na olimpijskih igrah, potem ko je pred petimi leti slavila v Riu. V finalu je takrat premagala prav Francozinjo Agbegnenoujevo, ki ji je tokrat uspelo maščevanje.

Primož Roglič olimpijski prvak v kroometru (28. julij):

Foto: Christophe Ena – AP Photo via Guliver

Primož Roglič se je po razočaranju na cestni dirki kot puščica izstrelil v vožnji na čas in v okolici dirkališča Fuji osvojil zlato olimpijsko medaljo. V cilju je za več kot minuto ugnal vse tekmece.

Janja Garnbret zlata v Tokiu (6. avgust):

Janja Garnbret, foto: Guliverimage

Vlogo favoritinje je v Tokiu upravičila tudi slovenska plezalna šampionka Janja Ganrbret. Dvaindvajsetletnica Korošica je zlato kolajno osvojila z najboljšo predstavo v kombinaciji s skupnim izidom 5 točk. V hitrosti je bila 5., prva v balvanih, v težavnosti pa je z višino 37+ osvojila prvo mesto in premagala najbližjo zasledovalko domačinko Miho Nonaka.

Košarkarska reprezentanca – 4. mesto v Tokiu (7. avgust):

Luka Dončić, foto: FIBA.

Po nesrečnem polfinalnem porazu proti Franciji so košarkarji Slovenije na koncu izgubili tudi tekmo za tretje mesto proti Avstraliji in ostali brez tako želenega odličja.  Kenguruji so bili od Slovencev boljši s 107:93 (20:19, 53:45, 78:67).

Olimpijski prvaki so postali košarkarji ZDA, ki so bili v finalu boljši od Francije s 87:82. Zanje je to šestnajsti olimpijski naslov in četrti v nizu.

Lionel Messi prestopil iz Barcelone v PSG (10. avgust):

Lionel messi je v PSG prestopil brez odškodnine. Foto: Guliverimage

Čeprav so mnogi menili, da do tega ne more priti, se je 10. avgusta zgodilo nepredstavljivo. Talisman Barcelone Lionel Messi je po letu 2000 zapustil Katalonijo in se preselil v PSG. Argentincu je potekla pogodba, zato Parižanom ni bilo potrebno plačati odškodnine.

Cristiano Ronaldo se je vrnil domov (27. avgust):

Foto: AP Photo/Rui Vieira / Guliverimage

Ne samo Lionel Messi klub je v tem norem poletju zamenjal tudi Cristiano Ronaldo. Zapustil je Juventus in se vrnil na Old Trafford, kjer se med leti 2003 in 2009 izstrelil med nogometne zvezde.

Franček Gorazd Tiršek nadaljeval slovensko olimpijsko pravljico v Tokiu (1. september):

Franček Gorazd Tiršek, nosilec dveh kolajn s paraolimpijskih iger (Foto: Marko Pigac)

Strelec Franček Gorazd Tiršek je na paraolimpijskih igrah v Tokiu osvojil dve medalji. Bronast je bil z zračno puško leže v kategoriji SH2, še boljši, drugi pa je z istim orožjem v disciplini stoje. Tiršek je dopolnil zbirko medalj, saj se je s po eno vrnil tudi iz Londona in Ria (2 x srebro).

Primož Roglič še tretjič zapored junak Vuelte (5. september):

Roglič in ekipni tovariši iz ekipe Jumbo-Visma. Foto: guliverimage

Slovenski kolesarski as je v začetku septembra prišel še do tretje zaporedne skupne zmage na dirki po Španiji. V zlate knjige španske pentlje se je vpisal kot tretji kolesar ob Švicarju Tonyju Romingerju (1992-1994) in Špancu Robertu Herasu (2003-2005), ki mu je uspelo trikrat zapovrstjo dobiti Vuelto.

Novo srebro za slovenske odbojkarje (19. september):

Foto: CEV

Slovenska odbojkarska reprezentanca tudi v tretjem poskusu ni splezala na evropski vrh. V svojem tretjem finalu v šestih letih je morala priznati premoč še tretjim tekmecem, po Francozih in Srbih so jih premagali še Italijani. Tekma je bila zelo izenačena, odločale so malenkosti, slovenski odbojkarji so v finalu v Katowicah vodili že z 2:1 v nizih, na koncu pa so mladi Italijani pokazali več in preprečili prvo zlato odličje za slovenske odbojkarje.

Benjamin Šeško podrl rekorde v slovenski reprezentanci (9. november):

Benjamin Šeško. FOTO: Guliverimages.

Benjamin Šeško je v šestem reprezentančnem nastopu dočakal svoj prvi gol v slovenskem dresu, ko je v 67. minuti tekme kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 v Ta’Qualiju zadel le šest minut po vstopu v igro in postavil piko na i slovenski zmagi nad Malto.

S tem je dragulj slovenskega nogometa, ki je junija ob debiju na prijateljski tekmi proti Gibraltarju v Kopru postal z naskokom najmlajši slovenski reprezentant v zgodovini, postavil nov rekord.

Katja Fain bronasta na evropskem prvenstvu (7. november):

Plavalka mariborskega Branika Katja Fain je na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Kazanu osvojila bronasto odličje na 200 m prosto. Z 1:53,88 se je z novim državnim rekordom na tej razdalji kot prva Slovenka spustila tudi pod mejo 1:54 minute. Zmagala je favorizirana Nizozemka Marrit Steenbergen z 1:52,75 pred Čehinjo Barboro Seemanovo, ki je bila tri desetinke sekunde hitrejša od Fainove. Slovenski uspeh je s četrtim mestom in dosežkom 1:55,96 dopolnila Ravenčanka Janja Šegel.

Tim Gajser je v MXGP zasedel 3. mesto (10. november):

Foto: HRC Honda

Tim Gajser je tudi v tej sezoni krojil vrh v svetovnem prvenstvu MXGP. Do zadnje dirke je bil v igri za naslov, na koncu pa je končal na tretjem mestu v skupnem seštevku. Naslov prvaka v elitnem razredu si je z zmago privozil Nizozemec Jeffrey Herlings.

Gajser je tako ostal pri treh naslovih svetovnega prvaka v elitnem razredu iz let 2016, 2019 in 2020, ima pa še enega v MX2 iz leta 2015. Febvre je ostal pri edinem naslovu iz leta 2015.

Andreja Slokar do prve zmage v svetovnem pokalu (13. november):

Andreja Slokar, foto: Guliverimage

Novembra se bo še kako rada spominjala slovenska alpska smučarka Andreja Slokar, ki je v Lechu na paralelni tekmi prišla do prve zmage v svetovnem pokalu. Sploh prva od Slovencev je na taki tekmi stala na najvišji stopnički in za kratek čas prevzela vodstvo v skupnem seštevku.

Slokarjeva je poskrbela za še 86. slovensko zmago v svetovnem pokalu, 59. žensko.

Mura premagala Tottenham (25. november):

FOTO: Guliverimage

Mura pa ni šokirala slovenske nogometne javnosti z zmago v državnem prvenstvu, nase je opozorila tudi z noro zmago proti londonskemu velikanu Tottenhamu. Angleži so prišli na Fazanerijo misleč, da so tri točke že v žepu, a čarno-bejli so pokazali srce in z 2:1 ugnali slovitega tekmeca. Za Muro sta zadela Tomi Horvat v 11. minuti in Amadej Maroša v sodnikovem dodatku, za Tottenham pa Harry Kane v 72. minuti.

Anže Lanišek v Ruki do prve zmage v svetovnem pokalu (28. november):

Anže Lanišek. Foto: The Yomiuri Shimbun/ AP Images via Guliver

Anže Lanišek je konec novembra v finski Ruki prišel do prve posamične zmage v svetovnem pokalu. Drugo mesto je zasedel Nemec Karl Geiger (310,3), tretje pa njegov rojak Markus Eisenbichler (305,2). Med šest najboljših sta se uvrstila še Cene in Peter Prevc.

Slovenski smučarski skakalci so po slavju 25-letnega Domžalčana osvojili 70 posamičnih ter deset ekipnih zmag v svetovnem pokalu.

Jan Oblak še do pete nagrade zamora (29. november):

Jan Oblak je petkrat osvojil nagrado zamora. Foto: Guliverimage

Slovenski reprezentančni vratar Jan Oblak, član madridskega Atletica, je v letu 2021 dobil še eno nagrado za najboljšega vratarja v španski ligi. Nagrada zamora, ki jo podeljuje športni časnik Marca, za sezono 2020/21 je bila zanj že peta v zadnjih šestih letih.

Lionel Messi osvoji še sedmo zlato žogo (29. november):

Foto: AP Photo/Christophe Ena via Guliver

Čeprav je večina ljubiteljev nogometa pričakovala, da bo prestižno Ballon d’Or, ki jo podeljuje revija France Football, dobil napadalec Bayerna Robert Lewandowski, je zlata žogo še sedmič v karieri romala v roke Lionela Messija. Argentinec ima zdaj dve več kot njegov večni tekmec Cristiano Ronaldo, ki je bil za najboljšega nogometaša leta izbran petkrat.

Max Verstappen prvič svetovni prvak F1 (12. december):

Foto: Getty Images/Red Bull Content Pool

Nizozemec Max Verstappen (Red Bull) je po spektaklu in drami na zadnji dirki svetovnega prvenstva F1 v Abu Dabiju prvič v karieri postal svetovni prvak. Nizozemec je v zadnjem krogu prehitel Lewisa Hamilton (Mercedes) in mu preprečil rekordni osmi naslov svetnega prvaka.

Britanec je po številu naslovov prvaka ostal izenačen z Michaelom Schumacherjem.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje