V Sloveniji 8. februarja praznujemo Prešernov dan, slovenski kulturni praznik. Vprašali smo se: kako lahko povežemo šport in kulturo? S filmi.
Športniki se pogosto pojavljajo v filmskih vlogah. Delujejo lahko kot dobri promotorji filmov, ki v kinematografe pritegnejo bolj športu zapriseženo populacijo. A tudi med športniki obstajajo takšni, ki pred kamero blestijo.
V Hollywoodu se je preizkusilo že ogromno športnikov, med njimi košarkarji Shaquille O’Neal, Wilt Chamberlain, Dennis Rodman, Boban Marjanović in Gheorghe Murasan, za katere na spodnji listi ni prostora. Rokoborca John Cena in Dwayne the Rock Johnson sta med glavnimi akcijskimi zvezdniki današnjega obdobja, ki pa ju splošno občinstvo dojame prej kot igralca kot pa športnika.
Številni košarkarji so leta 2022 zaigrali v filmu Hustle z Adamom Sandlerjem, kjer je glavna vloga pripadla Juanchu Hernangomezu, antagonista pa je upodobil Anthony Edwards. V filmu je nastopil tudi Luka Dončić.
Michael Jordan
Ob vprašanju, kdo je športni zvezdnik, ki se ga spominjate tudi po filmski vlogi, bi med prvimi odgovori najverjetneje zasledili ime Michaela Jordana. Legendarni košarkar Chicaga, s katerim je v ligi NBA osvojil kar šest naslovov prvaka, je leta 1996 nastopil v filmu Space Jam.
Film je režiral Joe Pytka, ne preveč poznani režiser, ki ima v svoji zbirki zgolj štiri filme. Veliko bolj zvezdniška pa je bila igralska zasedba. Poleg Jordana, ki je v filmu igral samega sebe, so nastopili še številni zvezdniki lige NBA iz tistega časa: Larry Bird, Charles Barkley, Patrick Ewing, Muggsy Bogues, Shawn Bradley, Larry Johnson, pa tudi Vlade Divac.
Jordan se je preizkusil ob izkušenemu mačku Billu Murrayju, zvezdniku filmske serije Izganjalci duhov, pa tudi ob zasedbi Looney Tunes. Ta se mora spopasti s pošastmi, ki ukradejo košarkarske moči zvezdnikom lige NBA, v pomoč pa priskoči prav Michael Jordan.
LeBron James
Četrt stoletja po originalu ja film dobil svoje nadaljevanje. Tokrat z LeBronom Jamesom v glavni vlogi. Space Jam: Nova legenda si sicer, vsaj zaenkrat, kultnega statusa, kot ga ima film iz leta 1996, ni pridobil. Ob LeBronu so svoje igralske spretnosti preizkusili še Anthony Davis, Draymond Green, Damian Lillard, Klay Thompson in Sue Bird.
Sprva je bila ideja, da se Michael Jordan vrne tudi za drugi film, a MJ je od projekta odstopil. Proračun filma je bil 150 milijonov dolarjev, zaslužil pa je 163 milijonov. Dobiček je bil le “nekaj milijonski”.
Kareem Abdul-Jabbar
Naslednji košarkar na listi je Kareem Abdul-Jabbar, najbolj poznan kot pilot v filmu Ali je pilot v letalu (angl. Airplane!). V komediji, ki je nastala leta 1980, sredi Kareemove NBA kariere, se je preizkusil ob legendi žanra Lesliju Nielsenu
Šestkratni prvak lige NBA, prav tolikokrat je osvojil tudi naziv MVP, je vlogo dobil po premišljeni potezi ustvarjalcev filma, ki so se navezali na ameriškega nogometaša Elroya “Crazylegsa” Hirscha, ki je pilota igral v filmu Zero Hour iz leta 1957.
Kareem je sprva prejel ponudba v višini 30 tisoč dolarjev, izpogajal se je še za pet tisočakov več. Razlog? Da je lahko kupil (zelo drago) orientalsko preprogo.
Ray Allen
Leta 1998 23-letni Ray Allen je postal legenda košarkarskih filmov z vlogo Jesusa Shuttleswortha v filmu Spika Leeja z naslovom Kdo vodi igro (He Got Game). Allen je zaigral ob zimzelenem Denzelu Washingtonu, Milli Jovovich in Rosarii Dawson.
Režiser Lee je sprva v vlogi Jesusa Shuttleswrotha želel Kobeja Bryanta. Kobeju se je scenarij zdel dober, a se je po prvi sezoni v ligi NBA, ko je v končnici proti Utahu igral precej slabo, Lakersi pa so hitro izpadli, raje posvetil treningu, saj je bilo poletje 1997, ko so film snemali, preveč pomembno za njegov košarkarski razvoj.
Med kandidati za nastop v filmu sta bila tudi Allen Iverson in Stephon Marbury.
Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger je filmski terminator. Nekdanji profesionalni bodibilder in guverner Kalifornije je največje filmsko ime na listi. Nastopal je v številnih legendarnih filmih, med drugim v trilogiji Terminator, filmu Predator, poznan je tudi kot John Matrix iz filma Commando ter Mr. Freeze iz Clooneyjevega Batmana, če jih naštejemo le nekaj.
Johnny Weissmuller
Johnny Weissmuller je petkratni olimpijski prvak v plavanju. Na OI v Parizu leta 1924, pred natanko stotimi leti, je 20-letni Weissmuller osvojil tri zlata odličja v prosti tehniki, štiri leta kasneje v Amsterdamu še dva.
Na filmskih platnih ga poznamo predvsem kot Tarzana, ki ga je Weissmuller upodabljal v tridesetih in štiridesetih letih prejšnjega stoletja. Ob tem je v osmih letih nastopil v kar šestnajstih filmih o Jungle Jimu.
O. J. Simpson
Kontroverzni O. J. Simpson je ob že omenjenem igralcu Lesliju Nielsenu nastopil v vseh treh delih filmske franšize Gola pištola. Nekdanji NFL-ovec je upodobil lik detektiva Nordberga. V vseh treh filmih je zaigrala tudi Priscilla Presley, nekdanja žena Elvisa Presleyja.
Zanimivo je tudi, da je bil Simpson med kandidati za glavno vlogo v Terminatorju, ki jo je kasneje dobil Schwarzenegger. A producenti so se bali, da je O. J. “preveč dober človek” in ga zato gledalci v filmu ne bi jemali resno.
Bubba Smith
Še en igralec ameriškega nogometa. Bubba Smith se je v srca filmskih ljubiteljev za vedno zapisal z likom Mosesa Hightowerja iz filmske franšize Policijska akademija. Smith je bil zadnji član zasedbe, ki se je pridružil prvemu filmu iz leta 1984, a je en najpriljubljenejših likov v filmski seriji.
Več kot 200-centimetrov visoki branilec je z Baltimorjem dvakrat postal prvak lige NFL, v letih 1970 in 1971 se je uvrstil tudi na tekmo vseh zvezd.
Smith je umrl leta 2011, star je bil 66 let.
Vinnie Jones
Nekdanji vezist Wimbledona, Leedsa, Sheffield Uniteda in Chelseaja je na igriščih opravljal “umazano delo.” V svoji karieri je prejel 12 rdečih kartonov, ob tem drži rekord v najhitrejšem rumenem kartonu v zgodovini. Prejel ga je po zgolj petih sekundah tekme med Chelseajem in Sheffield Untiedom leta 1992.
Za njegovo igralsko kariero je najbolj zaslužen britanski režiser Guy Ritchie, ki je Jonesa najel za filma Morilci, tatovi in dve nabiti šibrovki (Lock, Stock and Two Smoking Barrels) ter Pljuni in jo stisni (Snatch).
Jason Statham
Guyu Ritchiju se lahko zahvalimo še za enega športnika, ki se je prelevil v igralca. Jason Statham je nekdanji nogometaš in skakalec v vodo. Predvsem v skakanju v vodo je kazal velik potencial, kot del angleške reprezentance je nastopil na igrah Commonwealtha leta 1990.
Sledila so leta manekenstva, med drugim za znamke French Connection, Tommy Hilfiger in Levi’s. Tako ga je opazil tudi Ritchie in ga skupaj z Jonesom privabil k filmoma Morilci, tatovi in dve nabiti šibrovki (Lock, Stock and Two Smoking Barrels) ter Pljuni in jo stisni (Snatch).
Statham je od preloma tisočletja postal en glavnih akcijskih filmskih zvezdnikov. Je del zasedbe Hitrih in drznih, še vedno pa pogosto sodeluje tudi z Guyem Ritchijem.
Mike Tyson
Igralsko kariero si je po koncu športne ustvaril tudi Mike Tyson. Ta sicer v številnih filmih, v katerih nastopa, igra samega sebe. V takšni vlogi se je na primer “preizkusil” v filmih Prekrokana noč (Hangover), pa tudi v filmu Rocky Balboa iz leta 2006.
Tyson je sicer potrdil, da je vlogo v Prekrokani noči sprejel, da je “financiral” svojo odvisnost od drog, ob tem naj bi pred snemanjem užil kokain. Prav snemanje filma pa ga je spodbudilo, da spremeni svoje življenje.
Tyson je svojih prvih 19 boksarskih obračunov dobil s knockoutom. Med 6. marcem 1985 in 11. februarjem 1990 je dobil vseh 37 dvobojev.
Ronda Rousey
Po Tysonovih stopinjah se podaja tudi Ronda Rousey, ena izmed legend ženske MMA scene. Nastopila je v filmih Hitri in drzni 7, Charlijevi angelčki in Plačanci 3.
Ronda Rousey je bila pred nastopanjem v mešanih borilnih veščinah izjemno uspešna judoistka. Nenazadnje je na olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008 v kategoriji do 70 kilogramov osvojila bronasto medaljo. Leto prej je v Riu de Janeiru postala svetovna podprvakinja.