Locatelli in Immobile za gladko zmago Italije

Euro 2020 16. Jun 202122:54 > 23:09
Locatelli je Italiji prinesel vodstvo v 26. minuti. Foto: Guliverimage

S tekmami v skupinah A in B se je začel drugi krog skupinskega dela nogometnega Eura 2020. Do prvih treh točk na Euru so z zmago proti Finski (1:0) prišli Rusi, Valižani so z 2:0 premagali Turke. V Rimu je Italija nadigrala Švico (3:0) in se kot prva prebila v izločilne boje.

Italijani so drugo tekmo na prvenstvu odprli zelo napadalno in svojo premoč kronali v 19. minuti, ko je mrežo Yanna Sommerja zatresel branilec azzurov Girogio Chiellini. Navijači na tribunah so navdušeno skočili v zrak, a je njihovo veselje pokvaril sodnik Sergej Karasev. Ruski delivec pravice je zaradi igre z roko po posvetovanju z videosodniki gol razveljavil. Chiellini je igro nato zaradi poškodbe v 24. minuti zapustil. A Italijanov to ni ustavilo, povedli so že tri minute kasneje, ko je po lepi akciji podajo Domenica Berardija z desnega boka v zadetek spremenil Manuel Locatelli. Zvezni igralec Sassuola je dosegel drugi gol v reprezentančnem dresu. Italijani so po prvem delu zasluženo vodili (v strelih v vrata 1:0, v strelih mimo 4:1, oboje za domače).

Manuel Locatelli se je pridružil Ronaldu in Lukakuju na vrhu lestvice strelcev z dvema goloma. Tik pred koncem je to uspelo še Immobileju. Foto: Guliverimage

Varovanci Roberta Mancinija so s podobno predstavo nadaljevali tudi v drugem polčasu in potrdili, da bodo na tem prvenstvu zelo nevarni za visoka mesta. V 52. minuti je s strelom od daleč še enkrat udaril Locatelli ter podvojil vodstvo Italije, tik pred koncem pa je še enkrat zadel Ciro Immobile. Domači na Olimpicu so tako na prvih dveh tekmah zbrali maksimalnih šest točk in postali prva ekipa na prvenstvu, ki se je že prebila v izločilne boje letošnjega šampionata. V nedeljo se bo z Walesom pomerila za prvo mesto v skupini A.

Prva zvezdnika prinesla zmago Walesu

Na drugi tekmi torkovega dne so Valižani z 2:0 ugnali Turke in vknjižili nove štiri točke, skupno imajo štiri in so po dveh krogih praktično že napredovali v izločilne boje. Nogometaše z Otoka je v vodstvo popeljal Aaron Ramsey v 42. minuti, delo pa je dokončal Gareth Bale v peti minuti sodnikovega dodatka v drugem polčasu. Turki so bili sicer na tekmi vsaj enakovredni nasprotnik, kar kaže tudi statistika (posest žoge 56:44 v korist Turčije, napadalni poizkusi 17:16 prav tako za Turke), a so Valižani prišli do zmage in treh točk, skupno imajo zdaj štiri.

Wales bo v zadnjem krogu igral z Italijo, Turki se bodo merili s Švico.

Ramsey je v 42. minuti Wales popeljal v vodstvo. Foto: Guliverimage

Rusi prek Finske do prvih točk

Ruska reprezentanca se je po porazu proti Belgiji v prvem krogu pred nadaljevanjem znašla v težkem položaju. Danes so bili varovanci Stanislava Čerčeševa pod pritiskom zmage, ki pa so ga proti Finski zdržali in po zadetku Alekseja Mirančuka ob koncu prvega polčasa prišli do treh točk. Pri enakem številu v skupini B ostaja Finska, ki je po uvodni zmagi proti Danski torej zdaj doživela prvi poraz na tem šampionatu.

Tekmo na stadionu Krestovski pred približno 34 tisoč gledalcev so udarno začeli Finci, ki so prek Joela Pohjanpala zadeli že v 3. minuti. A kot je razkril počasni posnetek, je bil finski napadalec v prepovedanem položaju, zato so videosodniki zadetek razveljavili. Šok je Ruse prebudil, v deseti minuti je po lepi akciji domačih grdo zgrešil Magomed Ozdoev. Štiri minute kasneje je po zmedi v finski obrambi vratnico zadel robustni ruski napadalec Artjem Dzjuba, a je bil prav tako v offsideu.

V 23. minuti se je po nespretnem skoku v napadu poškodoval desni bočni branilec Rusov Mario Fernandes, ki ni mogel nadaljevati, zato ga je zamenjal Vjačeslav Karavaev. Ta je v 38. minuti pred vrati Fincev grdo trčil s Fincem Uronenom, oba sta sicer lahko nadaljevala s tekmo, a je glavni sodnik Danny Makkelie prvi polčas prav zaradi tega trenutka podaljšal za kar 6 minut. To so Rusi v drugi minuti dodatka izkoristili, ko je po dolgi kombinaciji z lepim strelom z levico za 1:0 zadel Aleksej Mirančuk.

Hradecky je v 72. minuti Kuzjajevu s krasno obrambo preprečil zadetek za Rusijo. Foto: Guliverimage

Drugi polčas je minil v bolj mirnem ritmu, v uvodnih osmih minutah je dvakrat streljal Teemu Pukki, a je bil obakrat na pravem mestu ruski vratar Matvej Safonov. Rusi so zapretili v 66. minuti, ko je rezervist Rifat Želametinov po hitrem protinapadu streljal z leve strani, a je za nekaj centimetrov zgrešil vrata. Po podobni akciji je v 72. minuti z roba kazenskega prostora poizkušal še Daler Kuzjajev, a se je z izvrstno parado izkazal finski vratar Lukas Hradecky. Do konca tekme se izid ni več spremenil, v 89. minuti je zadnjo priložnost za izenačenje z glavo zapravil finski branilec Paulus Arajuuri. V vrhu skupine B s tekmo manj ostala Belgija, Rusija pa je zmago na drugem mestu prehitela prav Fince.