948 podaj Španije premalo za uspeh proti Švedom

Euro 14. Jun 202121:00 > 23:05 0 komentarjev
Španci in Švedi so zapravili vse priložnosti na tekmi in se razšli z remijem brez golov. Foto: REUTERS/Marcelo Del Pozo.

Na 4. tekmovalni dan nogometnega evropskega prvenstva smo dočakali prvi najbolj nepriljubljeni izid - 0:0. Pod njega so se podpisali nogometaši Španije in Švedske, čeprav priložnosti ni manjkalo. Vroče ponedeljkovo dogajanje so z zmago nad Škoti sicer (2:0) odprli Čehi. Medtem ko je Slovaška ugnala Poljsko (2:1).

Španci so na drugem dvoboju skupine E proti Švedski pričakovano zagospodarili na zelenici od prve minute in tekmecem “skrili” žogo. Terenska premoč je bila v prvem polčasu izražena tudi v statistiki, tako so v prvih 45 minutah žogo kar 79 odstotkov časa držali v svoji posesti! Švedi pa so v uvodnih 25 minutah igre zmogli vsega skupaj le 31 podaj.

Španci so imeli precej več priložnosti, a je mreža vratarja Robina Olsena obmirovala. V prvem delu jih je kopico zapravil vezist Dani Olmo. Prvo že v 7. minuti, ko je sprožil z razdalje. Dve precej večji še v 16. in 45. minuti, ko je streljal iz bližine.

Največjo priložnost za Španijo v prvem polčasu je zapravil Alvaro Morata, ki se je po lepi podaji Jordija Albe sam znašel pred švedskim golom, a žogo poslal mimo gola. Izjemno priložnost je zapravil tudi Koke, ki je do neoviranega strela prišel z območja bele točke, a streljal čez gol.

Alvaro Morata (Foto: Cezaro De Luca/picture-alliance/dpa/AP)

Švedi so imeli v tem delu igre le eno pravo priložnost in to zelo veliko. Alexander Isak je preigral vratarja Španije, a zadel španskega branilca, od katerega se je žoga nato odbila v vratnico in nazaj v igro.

V 61. minuti so skoraj do vodstva prišli Švedi. Po fantastičnem preigravanju Isaka je na drugi vratnici sam ostal Marcus Berg, ki bi moral žogo le potisniti v nebranjen del mreže, a je grdo zgrešil žogo in niti ni ogrozil Unaia Simona.

Španci so znova zares ogrozili švedski gol šele v zadnjih minutah. Pred iztekom rednega dela tekme je do nevarnega strela z glavo prišel Gerard Moreno, a meril v vratarja. Tri minute kasneje je nespretno po predložku z leve strani odreagiral Pablo Sarabia.

Razpoloženi švedski vratar Robin Olsen. Foto: AP Photo/Thanassis Stavrakis, Pool.

Španci so si do konca tekme izmenjali skoraj 1000 podaj, natančneje 948. Na drugi strani Švedi le 179. Beležili so 75 odstotno posest žoge in imeli 17 strelov, proti štirim Švedov.

To je prva tekma na Euru 2020, ki se je končala brez golov.

Slovaška izkoristila številčno prednost in dobila sosedski obračun

Slovaška je v uvodnem dvoboju skupine E presenetila favorizirano Poljsko in osvojila tri točke. Modri so bili v prvem polčasu boljši od tekmeca, v nadaljevanju pa so izkoristili neumnost Grzegorza Krychowiaka (rdeči karton) in zmagali z 2:1.

Prvi polčas ni prinesel presežka nogometne igre. Poljaki so bili več pri žogi (59%), a niso sprožili nobenega strela v okvir tekmečevih vrat. V 14. minuti so Slovaki poizkusili prek Ondreja Dude, ki je za malo zgrešil vrata Wojciecha Szczesnyja.

Poljski vratar je tragični junak prvega dela postal v 18. minuti, ko je po lepem prodoru z leve strani streljal Robert Mak. Žoga je zadela vratnico, nato pa se je od hrbta čuvaja Juventusa odbila v mrežo. S tem je podrl neslavni rekord, saj je bil to najhitrejši avtogol v zgodovini evropskih prvenstev. V 27. minuti je za Slovake z dvajsetih metrov nevarno meril še Juraj Kurcka, a je streljal prek vrat.

Trenutek, ki je odločil tekmo: drugi rumeni karton za Krychowiaka. Foto: Guliverimage

Poljaki so drugi polčas začeli udarno. Le 32 sekund so potrebovali za izenačenje, ko je podajo Macieja Rybusa z leve strani izkoristil Karol Linetty in izenačil na 1:1. Poljska je napadala za vodstvo, toda možnosti Lewandowskega in druščine za prve točke na letošnjem Euru so se močno zmanjšale v 62. minuti, ko je veliko neumnost storil Grzegorz Krychowiak.

31-letni zvezni igralec, sicer član Lokomotive iz Moskve, je storil prekršek za drugi rumeni karton, zato ga je glavni sodnik Ovidiu Hategan poslal z igrišča. Slovaška je potrebovala le sedem minut, da je izkoristila številčno prednost, ko je podajo iz kota izkoristil branilec Milan Škriniar in v slogu napadalcev zadel za 2:1.

Do konca tekme so Poljaki kljub igralcu manj kontinuirano napadali, najlepšo priložnost je v 91. minuti zapravil Jan Bednarek, ki je sprožil mimo vrat. V 93. minuti je strela prišel še Robert Lewandowski, a je Martin Dubravka žogo z lahkoto ujel. Slovaško v naslednjem krogu v petek čaka tekma s Švedsko, Poljska bo dan kasneje gostovala pri Špancih.

Schick z dvojčkom pokopal Škote

V desetem medsebojnem obračunu med Škotsko in Češko se je še pete zmage veselila zadnja. Junak češke reprezentance je bil Patrik Schick z dvema zadetkoma – enega je dosegel ob koncu prvega, drugega pa v začetku drugega polčasa.

Po začetnem otipavanju so imeli prvo priložnost na tekmi Čehi. Patrik Schick je na levi strani izpeljal dvojno podajo z Jakubom Janktom in poizkusil z nizkim strelom ob levi vratnici, a seje z obrambo izkazal škotski vratar David Marshall. Manj kot dve minuti kasneje so nevarno zapretili tudi domači, po podaji Scotta McTominayja je streljal napadalec Lyndon Dykes, a je v naletu streljal mimo vrat.

Junak češke zmage je postal Patrik Schick. Foto: Guliverimage

V 32. minuti so Škoti imeli najlepšo priložnost na tekmi do tistega trenutka, ko je po izpraznjenem prostoru z leve strani natančno sprožil prvi zvezdnik domačih Andy Robertson, a se je s parado izkazal češki vratar Tomas Vaclik, ki je žogo odbil v kot. Po njem je streljal še John McGinn, žoga pa je v roko zadela Lukasa Masopusta, a ker je bila ta v naravnem položaju in ob telesu, je sodnik Daniel Siebert pravilno pokazal, da enajstmetrovke ni bilo.

Proti koncu polčasa so Škoti vse bolj pritiskali, Čehi pa so to presekali z vodilnim golom. Po krasnem predložku Vladimirja Coufala z desne strani je v kazenskem prostoru med dvema branilcema odlično skočil Schick in z 12. reprezentančnim golom zadel za 0:1.

V 42. minuti je bil vratar Marshall prekratek ob odličnem strelu Schicka (desno, s številko deset). Foto: Guliverimage

V 52. minuti pa so Čehi podvojili prednost, ko se je po obrambnem bloku domačih žoga odbila v noge Schicka. Strelec vodilnega gola je videl, da je vratar Marshall daleč iz svojega gola, streljal skoraj s polovice igrišča in zadel za 2:0.

Škoti so nato pritisnili. Po strelu Stuarta Armstronga se je žoga odbila od noge Ondreja Celustke in končala na vrhu mreže gostov. V 66. minuti se je po neuspešnem izbijanju Čehov v obrambi sam pred vrati znašel Dykes, a je Vaclik z iztegnjeno nogo preprečil zadetek. Do konca tekme sta imela priložnost na vsaki strani še Schick in Forest, a se mreži nista več zatresli, ostalo je pri 0:2.

Čehi so z zmago prevzeli vodstvo v skupini D, v petek pa jih čaka tekma s Hrvati. Škoti bodo v drugem krogu gostovali pri Angležih.