Italijani po loteriji enajstmetrovk v velikem finalu

Euro 6. Jul 202123:45 > 07. Jul 2021 0:22 0 komentarjev
Italijanska nogometna reprezentanca

Nogometaši Italije so prvi finalisti evropskega prvenstva, potem ko so po enajstmetrovkah na stadionu Wembley v Londonu s 4:2 premagali Španijo. V rednem delu in obeh podaljških se je tekma končala z 1:1 (1:1, 1:0).

Spopad nogometnih velesil na Wembleyju je postregel z dinamičnim uvodom, v katerem sta obe strani stavili na napadalno igro. Agresivneje so pričeli Italijani, a se je tehtnica že kmalu prevesila na stran Španije. Ta je s kratkimi podajami pletla mrežo okoli tekmečevih vrat, po 20 minutah igre imela žogo v svoji posesti kar 70 odstotkov igralnega časa, vendar vrat Italije ni resneje ogrozila.

To se je spremenilo v 25. minuti, ko je žoga prišla do Danija Olma, vendar je njegov strel vratar Gianluigi Donnarumma obranil. Italijani, ki so se večinoma le branili, so prvič zapretili v izdihljajih prvega polčasa. Po podaji Cira Immobileja se je pred španskim vratarjem Unaiom Simonom znašel Emmerson, silovito ustrelil, a zadel le vratnico.

Nogometna tekma Nogometna tekma
Nogomet Nogomet
Italijanska nogometna reprezentanca Italijanska nogometna reprezentanca
Federico Chiesa Federico Chiesa
Nogometaša Nogometaša
Španska nogometna reprezentanca Španska nogometna reprezentanca
Marco Verratti na polfinalnem obračunu proti Španiji, foto: Guliverimage.
Navijači Italije Navijači Italije

Začetek drugega polčasa je bil preslikava prvega. Znova so bili Španci tisti, ki so narekovali ritem, medtem ko so Italijani svojo priložnost iskali s pritiskom visoko na nasprotnikovi polovici in prek hitrih protinapadov. Enega od teh so izpeljali v 60. minuti, ko je akcijo začel Insigne, nadaljeval Immobile, uspešno pa zaključil Federico Chiesa, ki je preigral španskega čuvaja mreže in z diagonalnim strelom okroglo usnje pospravil v mrežo.

Tekma se je po zadetku razživela, Španci pa so začeli vršiti še večji pritisk. V 64. minuti je z izvrstno podajo Koke zaposlil Mikela Oyarzabala, ki pa izvrstne priložnosti ni znal pretvoriti v izenačenje. Kar ni uspelo nogometašu Real Sociedada, je v 80. minuti njegovi zamenjavi Alvaru Morati. Napadalec je z Olmom sijajno izigral italijansko obrambo in izenačil na 1:1.

Do konca rednega dela do spremembe izida ni več prišlo in sledilo je dodatnih 30 minut igre. V prvem podaljšku je v 98. minuti srečo s strelom od daleč poskusil Olmo. Poskus je Donnarumma ubranil, odbito žogo pa nato v gol ni uspelo pospraviti Morati. Ko je v 110. minuti Simona premagal Domenico Berardi, so bili Italijani že v sedmih nebesih, a jih je kmalu na realna tla vrnil stranski sodnik, ki je dosodil prepovedan položaj.

Ker je pri rezultatu 1:1 ostalo tudi po obeh podaljških, so o zmagovalcu odločale enajstmetrovke. Te so uspešneje izvajali Italijani in se četrtič v zgodovini razveselili uvrstili v veliki finale evropskega prvenstva.

Druga polfinalna tekma med Anglijo in Dansko se bo v sredo na londonskem Wembleyju pričela ob 21. uri.

Začetni postavi:

Italija: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (74./Toloi), Barella (85./Locatelli), Jorginho, Verratti (74./Pessina), Chiesa (107./Bernardeschi), Immobile (61./Berardi), Insigne (85./Belotti).

Španija: Unai Simon, Azpilicueta (85./Llorente), Eric Garcia, Laporte, Jordi Alba, Koke (70./Rodri), Busquets (106./Alcantara), Pedri, Oyarzabal (70./Moreno), Olmo, Torres (62/Morata).