Portugalci in Francozi do dobrega izhodišča v skupini smrti

Euro 2020 15. Jun 202120:00 > 23:04 0 komentarjev

Prvi krog skupinskega dela evropskega prvenstva se je zaključil z derbijem med aktualnimi svetovnimi prvaki Francozi in zmagovalci mundiala leta 2014 Nemci. Boljši so bili Francozi, ki so tekmo dobili z 1:0 po avtogolu Matsa Hummelsa. Obrambo evropskega naslova v Budimpešti so s težko prigarano zmago začel Portugalci, ki so Madžare ugnali s 3:0.

Prvi krog skupinskega dela evropskega šampionata se je zaključil s spektaklom v Münchnu med Francijo in Nemčijo. Ta je galske peteline nazadnje premagala pred sedmimi leti, odtlej pa proti njim dvakrat remizirala in trikrat izgubila. To je sicer že šesti obračun med reprezentancama na velikem tekmovanju, a sploh prvi v skupinskem delu.

“Zelo pomembno je, da tekmovanje začnemo uspešno,“ je pred tekmo povedal kapetan Nemčije Manuel Neuer. “Zavedamo se, da po zadnjem velikem tekmovanju svojim navijače dolgujemo zelo veliko. Vemo, da je bila Francija v zadnjih nekaj letih zelo uspešna. A še vedno smo dobra ekipa, proti kateri ni prijetno igrati. Spoštujemo jih, a se ne vidimo v podrejeni vlogi. Tekmo želimo dobiti,“ je še dodal vratar.

Francozi, ki so se na zadnjem evropskem prvenstvu prebili do finala, so od leta 2014 sicer dobili prav vse uvodne tekme na velikih tekmovanjih. Od Hondurasa so bili boljši s 3:0, od Romunije in Avstralije pa z 2:1.

Francozi zabili kar trikrat

Veliki derbi prvega kroga evropskega prvenstva je upravičil svoj sloves. Tekma je bila na zelo visokem nivoju, nogometaši obeh reprezentanc pa so pokazali veliko željo. Uspešnejši so bili na koncu Francozi, edini zadetek na tekmi pa je dosegel Mats Hummels, ki je po podaji Lucasa Hernandeza z leve strani žogo zabil v lastno mrežo.

To pa ni bila edina situacija na tekmi, ko se je tresla mreža Nemcev. V drugem polčasu so zabili še dva zadetka, oba pa sta bila zaradi prepovedanega položaja razveljavljena. Veliko preglavic je nemški obrambi delal predvsem Kylian Mbappe.

Mbappe je bil nerešljiva uganka. Foto: guliverimage

V 66. minuti se je 22-letni napadalec pariškega velikana izjemno dobro znašel v kazenskem prostoru, od vratnice žogo poslal v mrežo Nemcev, a pred tem je stal v prepovedanem položaju. Mbappe je nemški obrambi pobegnil tudi v 85. minuti ter nesebično podal do Karima Benzemaja. Ta je žogo zabil v gol Manuela Neuerja, a gol spet ni obveljal zaradi prepovedanega položaja.

Francozi so bili na tekmi nevarnejši. Zadeli so tudi okvir vrat Nemčije. V 52. minuti ga je po Mbappejevi podaji zatresel Adrien Rabiot.

Nemci so bili manj nevarni, vseeno pa so si priigrali nekaj priložnosti. Najlepšo je imel Serge Gnabry. Robin Gosens je v 54. minuti lepo podal iz leve strani, z volejem pa je v kazenskem prostoru poizkusilGnabry. Žoga je zletela tik nad prečko Llorisovega gola.

Portugalci prebili madžarski bunker

Madžarska in Portugalska sta se, kot že leta 2016, znova, pomerili v skupinskem delu prvenstva. Tedaj sta se reprezentanci razšli brez zmagovalca (3:3), potem ko je v dramatičnem obračunu svoji ekipi točko z zadetkom zagotovil Cristiano Ronaldo.

Portugalska je nato kot ena od štirih najboljših tretjeuvrščenih ekip napredovala v izločilne boje, v nadaljevanju pa osvojila svoj prvi naslov najboljšega na stari celini.

Tekma med Madžarsko in Portugalsko je bila nekaj posebnega tudi zaradi navijačev, saj so tribune na Areni Puskas v Budimpešti prvič po začetku pandemije koronavirusa kar prekipevale od energije navijačev. Obe himni je pospremilo 68.000 gledalcev!

Portugalska je imela žogo v posesti 65 % srečanja, se dolgo mučila, vendarle pa v skoraj neprebojno obrambo domačih zarezala v 84. minuti, ko je po odboju od noge branilca zadel Raphaël Guerreiro.

To je povsem načelo moralo madžarske “vojske” in do konca sta v njihovi mreži pristali še dve žogi. Najprej v 87. minuti iz enajstmetrovke, potem pa še v sodnikovem podaljšku.

Obakrat je zadel Cristiano Ronaldo, ki je s tem dosegel že 10 in 11 zadetek na evropskih prvenstvih ob petem nastopu na “plesu” najboljših ekip stare celine ter se s tem odlepil od dosedanjega rekorderja Michela Platinija.