Francozi brez pravih možnostih, Španija se vrača na prestol

Eurobasket 2022 18. Sep 202222:19 0 komentarjev

Na zadnjem dejanju 41. EuroBasketa so košarkarji Španije z 88:76 ugnali Francijo in prišli do četrtega naslova na prvenstvih stare celine. Četa Sergia Scariola je odigrala atomski prvi polčas, nato pa prednost obdržala vse do konca. Največ zaslug za slavje ima Juancho Hernangomez, ki je zadel devet trojk v 11 poskusih in prispeval 27 točk. Že predtem so domačini Nemci v tekmi za bronasto kolajno z 82:69 ugnali Poljsko.

Po petih letih in enemu dnevu se je končalo obdobje, v katerem je naslov evropskih prvakov pripadal reprezentanci Slovenije. To je po izpadu v četrtfinalu v Berlinu nasledila ekipa Španije, ki je prišla do četrtega naslova na EuroBasketih, potem ko je v finalu z 88:76 ugnala Francijo. Največ zaslug za to ima odlična igra košarkarjev s Pirenejskega polotoka ob koncu prve in začetku druge četrtine, ko so si priigrali kar 21 točk prednosti, in čeprav so se tekmeci v nadaljevanju približali, te razlike ni več izpustila iz rok.

Največji delež k osmi zmagi Španije na tem prvenstvu (izgubili so le proti Belgiji v skupinskem delu) je prispeval Juancho Hernangomez, ki je odlično metal za tri točke (9/11), skupno pa je dosegel 27 točk in bil izbran za najboljšega igralca tekme. Odlično je igral tudi njegov brat Willy Hernangomez, ki je tako kot Lorenzo Brown dosegel 14 točk. Le eno manj je prispeval Jaime Fernandez.

Pri Francozih, ki po porazu ostaja pri le enem naslovu evropskih prvakov (na EP v Sloveniji 2013), je bil najučinkovitejši Evan Fournier (23 točk), dvomestno število točk sta dosegla še Thomas Heurtel (16) in Guerschon Yabusele (13).

Do minus tri, več pa ne

Španija je tekmo odprla bolje in hitro pobegnila (14:5), Francija pa je v napadu grešila preveč, obenem pa tudi izgubila preveč žog, da bi lahko resneje ogrozila prednost tekmecev. Ta se je v drugi četrtini še povečala, v nekem trenutku je znašala celo 21 točk. Po zaslugi Fournierja so se Francozi pred odmorom z delnim izidom 11:0 močno približali, le na tri točke minusa so prišli v začetku tretje četrtine. A Španci so silovito odgovorili, znova ušli na 12 točk in nato to prednost brez večjih težav zadržali do konca tekme.

Španija se je s četrtim naslovom utrdila na tretjem mestu večne lestvice držav na evropskih prvenstvih. Pred njo sta le Sovjetska zveza in Jugoslavija s 14 oziroma osmimi naslovi. Za Španijo je to četrti naslov v 13 letih, prvega so namreč osvojili leta 2009, naslednja dva pa 2011 in 2015. Edini, ki je poleg selektorja Sergia Scariola sodeloval pri vseh štirih slavjih, je še legendarni Rudy Fernandez.

V boju za bronasto medaljo so Nemci pred domačimi gledalci uspeli odbiti zaključni nalet Poljakov, slavili so z 82:69. Prvi mož domačih je bil znova Dennis Schröder, ki je dosegel 26 točk in dodal 6 asistenc. Johannes Voigtmann je dodal 14 točk, Andreas Obst in Daniel Theis pa po 9. Pri Poljakih je bil prvi strelec Michal Sokolowski z 18 točkami, Jakub Garbacz je dosegel 12 točk.

Po koncu finalne tekme so razglasili tudi najboljšo peterko EuroBasketa 2022. V njej so mesto našli Lorenzo Brown in Willy Hernangomez (Španija), Rudy Gobert (Francija), Denis Schröder (Nemčija) in Giannis Antetokounmpo (Grčija). Za najkoristnejšega igralca tekmovanja (MVP) je bil prav tako razglašen Willy Hernangomez, ki je na tem mestu nasledil Gorana Dragića.

Potek tekme Španija – Francija 88:76 (66:57, 47:37, 23:14)

Četrta četrtina: V zadnjih 10 minutah se razlika ni več pretirano spreminjala, bil pa je to del tekme, v katerem sta moštvi tudi zaradi pritiska rezultata največ grešili. Španija je ohranjala lepo prednost, ki ni nikoli padla pod sedem točk razlike. S tem so lahko mirno odigrali končnico in prišli do četrtega naslova na evropskih prvenstvih, prvega po letu 2015. Končalo se je z 88:76.

Tretja četrtina: Francozi so ritem iz zaključka prvega polčasa prenesli tudi v začetek drugega. Po zaslugi Guerschona Yabuseleja so se približali le na -5, na kar pa so Španci odgovorili z delnim izidom 9:0 in znova ušli na dvanajst točk prednosti. A četa Vincenta Colleta se ni predala, znova prišla blizu (63:57), na zadnji odmor pa odšli z devetimi točkami zaostanka.

Druga četrtina: Španci so še veliko bolje odprli drugo četrtino in z delnim izidom 12:2 ušli na neverjetnih devetnajst točk prednosti. Učinkoviti igri brata Willyja se je pridružil njegov brat Juancho, ki je zadel šest trojk iz sedmih poskusov! Brata Hernangomez sta skupaj prispevala 28 točk od 47, Francozi pa so se v zaključku prvih dvajsetih minutah vendarle nekoliko zbrali in zaostanek 21 točk pred odmorom zmanjšali na znosnih deset. V zadnjih treh minutah je galskim petelinom uspel delni izid 11:0.

Prva četrtina: Po prvih desetih minutah so v prednosti Španci. Razlika znaša devet točk, največ zaslug za to pa imajo Willy Hernangomez (8 točk) ter Lorenzo Brown in Jaime Fernandez (oba po pet točk). Na drugi strani je pri Francozih zaenkrat razpoložen le Evan Fournier (6 točk), a to bo ob dobri obrambi Španije premalo. Belo-rdeči so vodili praktično od začetka tekme.