Silovit odgovor Slovenije za sanjsko odprtje EuroBasketa

Brez "Tončkov" in "Mihatov" verjetno ne bi bilo minulih izjemnih uspehov slovenskih košarkarjev. Foto: FIBA

Slovenski košarkarji so evropsko prvenstvo, na katerem branijo naslov prvaka, v Kölnu odprli z zmago nad Litvo (92:85). V vlogi prvega strelca tokrat izjemni Mike Tobey. Zmago gre razumeti tudi kot odgovor na bledo predstavo v Münchnu.

”Zmaga je pomembna, ne pa ključna,” je dan pred prvo tekmo v Kölnu poudarjal slovenski selektor Aleksander Sekulić in tako namigoval, da ga najbolj zanima ustrezen odziv na nedavno kvalifikacijsko predstavo proti Nemčiji. Dobil je oboje. Pomembno zmago in še pred tem borbeno predstavo. V definiciji ekipne zmage je sicer statistično največ prispeval Mike Tobey (24 točk in 8 skokov). Kapetan Goran Dragić je dodal 19 točk, Luka Dončić, ki kljub odličnem odprtju ni imel strelskega večera, pa je spretno prilagodil igro in 11 točkam dodal 10 asistenc in 6 skokov, obenem pa je svoj delež prispeval še v obrambi in vodenju v zadnjih minutah. In medtem ko sta Domantas Sabonis in Jonas Valanciunas ostala pri 10 in 9 točkah, kar je v prvi vrsti poledica dobrega dela v raketi, ki ga je poosebljal Edo Murić, je bil prvi strelec poražene ekipe Mindaugas Kuzminskas (19).

Že med prvo tekmo med BiH in Madžarsko, ko so se proti Lanxess areni zgrinjale množice litovskih navijačev, je bilo mogoče slutiti, kakšno bo razmerje moči na tribunah. Ob ogrevanju in predstavitvi ekipi je postalo dokončno jasno, da se bodo izbranci selektorja Kazysa Maksvytisa počutili skoraj kot v Kaunasu. Ob tem je bilo zanimivo spremljati Luko Dončića, ki se je ob glasnih žvižgih zgolj nasmehnil. Še bolj pomenljiv pa je bil njegov nasmešek, podkrepljen s kimanjem in pogledom proti Litovcem, ko je s trojko odprl slovenski strelski festival. S trojkam sta mu sledila tudi Jaka Blažič in Vlatko Čančar, predvsem pa je dala slovenska reprezentanca že v uvodnih minutah vedeti, da je skrb vzbujajoči bled pristop ostal v Münchnu.

“Vražja tekma, z veliko akcije in visokim tempom. Vedeli smo, kakšen je načrt. Držali smo se ga. Nadzorovali smo skok, veliko tekli in tako prihajali do nekaj lahkih košev. Odločilo pa je naše srce. Ponosen sem na svoje fante. Ob takšni igri se lahko le še dvigujemo,” zadovoljstva ni skrival selektor Sekulić. “Vedeli smo, da bo težko. Fizično zahtevna tekma. Od prve do zadnje sekunde. Morali smo se boriti, predvsem pod košem. Pri tem delu so se izkazali Murić, Tobey, Čančar in Dimec,” je v prvem odzivu dejal G. Dragić on dodal: “Bili smo osredotočeni. Turnir smo želeli odpreti z zmago. Potrebovali smo veliko poguma, predvsem po generalki”.

Navijači Litve so pripravili peklensko vzdušje. Foto: F.Z./N1

V prvem polčasu so sicer Litovci dobro omejili Dončića, a se je njegova uvodna energija razširila med soigralce. Slednji so, pa čeprav tekma še zdaleč ni bila obrambno naravnana, z nekaj ostrimi prijemi tekmeca prisilili v večje število izgubljenih žog. Tudi pričakovani zaostanek v skoku ni bil prevelik ali usoden. Z nekaj lepimi protinapadi in predvsem borbenostjo v raketi, kjer Sabonis in Valančiunas nista prihajala do lahkih košev, je Sekulićeva četa nadgradila uvodni strelski navdih. Posledično je bila tehtnica večinoma nagnjena na slovensko stran, a brez resnih nastavkov za pobeg.

Tudi v tretji četrtini Slovenci niso znali zares unovčiti navdihujočih minut. Ko so ob koncu 27. minute poskrbeli za niz 9:0, pravega vlečnega konja (6457), ki bi baltske tekmece spravil v še bolj neugoden položaj, ni bilo na spregled. Mrtvi tek, v katerem je bila sicer Slovenija večinoma v rahli prednosti, je napovedoval dramatično končnico. Litva si je sicer v zadnji četrtini priigrala prednost petih točk (78:73). A nato je na sceno stopil odlični Mike Tobey, evropski prvaki so nekoliko spremenilo obrambno taktiko, pomembno trojko je zadel Goran Dragić, s prelomno obrambno akcijo, v kateri je izsilil nešportno napako Sabonisa, pa je svoj delež prispeval še Dončić. Slovenija je tako 1:40 do konca vodila s +7 (88:81). Posledično je tudi Litva izgubila zalet za zadnji del.

Kapetan Dragić, ki je kot prvi presegel čarobno mejo 1.000 točk v dresu članske reprezentance, in soigralci bodo na delu znova v petek. Takrat jih, vsaj na papirju, čaka precej lažje delu, saj bo nasprotnik Madžarska. Do konca skupinskega dela pa bodo nasprotniki še Bosna in Hercegovina, Nemčija in Francija.

Slovenija : Litva 92:85

Dvorana Lanxess, gledalcev 14.500, sodniki: Mazzoni (Italija), Kozlovskis (Latvija), Liszka (Poljska).

Slovenija: G. Dragić 19 (0:2), Prepelič 3, Murić 2, Tobey 24 (1:2), Blažič 14 (2:2), Dimec 4, Z. Dragić 1 (1:2), Čančar 11 (1:1), Dončić 14 (5:8).
Litva: Brazdeikis 8 (1:2), Sabonis 10 (2:4), Jokubaitis 2 (2:2), Valančiunas 9 (1:2), Kuzminskas 19 (0:2), Giedraitis 5, Grigonis 18 (4:4), Lekavičius 14 (3:4).
Prosti meti: Slovenija 10:17, Litva 13:20.
Met za dve točki: Slovenija 26:41, Litva 24:46.
Met za tri točke: Slovenija 10:28 (G. Dragić 3, Blažič 2, Čančar 2, Prepelič, Dončić, Tobey), Litva 8:19 (Kuzminskas 3, Grigonis 2, Lekavičius, Brazdeikis, Giedraitis).
Skoki: Slovenija 35 (25 + 10), Litva 37 (26 + 11).
Osebne napake: Slovenija 24, Litva 20.
Pet osebnih: Dimec (31.), Lekavičius (40.).