Prvi dan EP: Dončić seciral Litvo, Nemci nadigrali Francoze

Eurobasket 2022 1. Sep 20226:00 > 22:54 0 komentarjev
slovenija poljska četrtfinale prenos v živo eurobasket dončić
Luka Dončić. Foto: FIBA

Slovenska košarkarska reprezentanca je z zmago proti Litvi zmagovito odprla evropsko prvenstvo, ki ga skupaj gostijo Nemčija, Gruzija, Italija in Češka, in kjer tudi brani naslov! V izjemno izenačenem obračunu v Kölnu so Slovenci izjemno odigrali zadnjih nekaj minut, ko so na krilih virtuoza Luke Dončića nadoknadili zaostanek petih točk (92:85). V večernem obračunu so Nemci presenetljivo gladko s 76:63 ugnali Francijo.

Dvoboj v dvorani Lanxess je bil razburljiv od skoka za žogo do zadnjih sekund. O izenačenosti priča že podatek, da si nobena od ekip ni priigrala več kot sedem točk naskoka, kolikor je znašala razlika v korist Slovenije tudi ob koncu.

Več iz Kölna:

Slovenci so odpor Litve lomili praktično vseh 40 minut. Edinkrat so resneje Litovci zapretili na začetku zadnje četrtine, a je nato ves svoj repertoar pokazal Luka Dončić, ki je seciral obrambo nasprotnika in razigraval soigralce, vpisal je kar 10 asistenc in dodal še 14 točk, šest skokov, tri ukradene žoge in eno blokado.

Pomoči je imel tokrat dovolj. V prvem delu s strani Jake Blažiča, ki je tekmo sklenil pri 14 točkah, kar 24 jih je nabral izjemni Mike Tobey, 19 kapetan Goran Dragić, ki je zadel tudi ključno trojko za vodstvo s 85:81 manj kot tri minute pred koncem. Dvoštevilčen je bil z 11 točkami še Vlatko Čančar.

tekma slovenija madžarska tekma slovenija madžarska
Jason Kidd in Marc Cuban. Foto: FIBA
Slovenija poljska prenos četrtfinale eurobasket Slovenija poljska prenos četrtfinale eurobasket
slovenija poljska četrtfinale prenos v živo eurobasket dončić slovenija poljska četrtfinale prenos v živo eurobasket dončić

Slovenci so tako razblinili dvome, ki so se pojavili po porazu na zadnji tekmi kvalifikacij za SP 2023, ko so jih v Münchnu visoko porazili Nemci. Igra se je vrnila na visoke obrate, pomanjkanja energije jim tokrat ne gre očitati.

Slovenija se bo po dnevu premora v soboto pomerila z Madžarsko, na papirju najmanj kvalitetno reprezentanco v skupini. Že dan pozneje bo sledil obračun z Bosno in Hercegovino

V Kölnu je čast prve tekme sicer pripadla BiH ter Madžarski. Bosanski košarkarji so slavili s 95:85, glavna zvezdnika Jusuf Nurkić in Džanan Musa sta vpisala po 19 točk.

Nemci nadigrali Francoze

Zadnja tekma uvodnega dne je bila odigrana prav v Kölnu. Po slavnostni upokojitvi številke 14 v nemški reprezentanci, ki je skoraj dve desetletji pripadala Dirku Nowitzkemu, so eni od štirih gostiteljev prvenstva presenetljivo zanesljivo ugnali Francijo.

Nemci so pobegnili v tretji četrtini, ko so vodstvo Francije z 39:38 z izjemno ekipno igro preobrnili v prednost za 14 točk, vpisali so delni izid 19:4. Francozi do konca več niso resneje ogrozili vodstva Nemčije.

Pri Nemcih je bil s 14 točkami prvi strelec Johannes Thiemann, 13 sta jih dodala Maodo Lo in Niels Giffey. Za Francijo je 18 točk dosegel Guerschon Yabusele.

Johannes Thiemann. Foto: FIBA

Špancem prva zmaga na prvenstvu

Prvi dan so na delu košarkarji v predtekmovalnih skupinah A in B. Na turnirju je sicer 24 reprezentanc razvrščenih v štiri skupine s po šestimi moštvi, najboljše štiri pa napredujejo v izločilne boje.

Otvoritvena tekma EuroBasketa 2022 je sicer pripadla skupini A, oziroma Špancem in Bolgarom. V Tbilisiju so Španci slavili s 114:87. Letos poleti naturalizirani Američan Lorenzo Brown je za zmagovalce natrosil 17 točk, kar 26 za poražence član Olympiacosa Sasha Vezenkov.

Na drugi tekmi so Turki po preobratu ugnali Črno goro z 72:68. V zadnjih dveh minutah in pol Turčija ni prejela koša, na drugi strani sta bila uspešna oba prva zvezdnika Alperen Sengun in Cedi Osman. Prvi strelec je bil sicer z 18 točkami Shane Larkin, enak izkupiček je pri Črni gori vpisal Bojan Dubljević.

Uvodni dan EP v skupini A je z zmago nad Gruzijo sklenila Belgija, ki je slavila z 79:76. Dvoboj je bil odločen šele po podaljšku, prvem na turnirju. Junak je bil s trojko tri sekunde pred iztekom časa Jonathan Tabu.

Belgija – Gruzija 79:76 (po podaljšku)

Slovenija – Litva 92:85 (27:27, 24:21, 18:19, 23:18)

Zmaga Slovenije z 92:85! Zadnja četrtina se ni začela po željah Slovencev. Litva je z delnim izidom 11:4 prvič na tekmi povedla za več kot dve točki (78:73). Nato je vajeti igre v svoje roke znova prevzel Luka, ki je obrambo Litve seciral kot kirurg in vpisoval asistenco za asistenco, hkrati v ključnem trenutku podelil še blokado Valančiunasu. Po obročem je bil zelo koristen Tobey, ki je pobral nekaj pomembnih odbitih žog in zadeval iz drugih napadov. Dobro delo je nadgradil še kapetan Dragić, ki je s trojko Slovenijo popeljal do vodstva za štiri, 2:37 pred koncem (85:81)!

Zaradi številnih prekinitev sta se zadnji dve minuti tekme precej zavlekli, Slovenci pa so ohranili mirno kri. Blažič, eden junakov dvoboja, je 52 sekund pred koncem zadel oba prosta meta za 90:83 ter tako Slovenijo še približal uvodni zmagi. Zadnji žebelj v krsto Litve je zabil Dragić, zmaga za Slovenijo!

Po tretji četrtini – 69:67. Deja vu v Kölnu! Tudi v tretji četrtini se je ponovila zgodba iz prvih dveh. Slovenci so znova ušli na sedem točk, odlično je voz Slovenije vlekel predvsem Dončić, ki je zablestel tudi z atraktivnim zabijanjem za 62:57. Nato je še asistiral Blažiču za izenačeno najvišjo prednost na tekmi. Sledil je nov padec v igri Slovenije. Lekavicius in Kuzminskas, ki sta bila razpoložena že v prvem polčasu, sta Litvo vrnila v igro in poskrbela za novo izenačenje, Kuzminskas pa je s črte prostih metov zapravil še priložnost za vodstvo. Prednost dveh točk pred zadnjim delom je našim košarkarjem priboril Goran Dragić.

Po drugi četrtini – 51:48. Tudi v drugi četrtini smo videli pravi strelski šov. V ospredju je bil Goran Dragić, ki je z nekaj hitrimi koši, tudi eno ukradeno žogo in pobegom v protinapad, poskrbel že deset točk ter se tako vpisal v zgodovino. Za zdaj so Litovci dokaj dobro omejili Dončića, ki pa v obrambi prejema toliko pozornosti, da soigralci prihajajo do odprtih metov. Med strelce se je vpisalo že devet Slovencev.

Ponovila se je zgodba iz prvega dela, naši košarkarji so pobegnili že na +7 (41:34), a so se Litovci vrnili na točko zaostanka. Za tri točke naskoka je z atraktivnim zabijanjem pred odmorom poskrbel Tobey.

Goran Dragić za zgodovino! Dobrih 16 let po krstnem nastopu v članski reprezentanci je Goran Dragić kot prvi v zgodovini presegel mejo 1.000 doseženih točk na uradnih tekmah za Slovenijo. Več o kapetanu si preberite tukaj.

Na tekmi je tudi delegacija iz Dallas Mavericks. Kasneje bodo prisotni še na dvoboju Nemčija – Francija, pred obračunom bodo namreč upokojili reprezentančni dres Dirka Nowitzkega s številko 41.

Po prvi četrtini – 27:27: Slovenci so dobro odprli boje na evropskem prvenstvu in pokazali precej boljši obraz kot pred dnevi v Münchnu. Prvi štirje meti iz igre so bile trojke za hitro vodstvo z 12:6. Veseli prebujenje Jake Blažiča, ki mu na zadnjih tekmah met ni stekel, tokrat pa je dvakrat izza črte zadel že v prvih nekaj minutah igre.

Litva je sicer uspela slediti strelski partiji Slovenije. Odličen je bil s klopi Lukas Lekavicius, ki je na hitro dosegel osem točk in tik pred koncem prvega dela poskrbel tudi za prvo izenačenje po začetnih 0:0. Skok, ki je bil skrb pred tekmo, za zdaj Sloveniji ne povzroča večjih težav.

Začetna peterka Slovenije: Dončić, Nikolić, Blažič, Čančar, Tobey.

Začetna peterka Litve: Jokubaitis, Grigonis, Butkevicius, Sabonis, Valančiunas.

Slovenski košarkarji so naposled le prišli do dvorane in se že ogrevajo. Odštevamo minute do začetka njihove prve tekme na EuroBasketu 2022.

Slovenci so imeli pred dvobojem nekaj težav. Pot od hotela do dvorane Lanxess v Kölnu so si namreč morali organizirati sami, saj gostitelji niso poskrbeli za avtobus.