Španci kaznovali mrk Nemcev, Francozi zmleli Poljake

Eurobasket 2022 16. Sep 202217:09 > 22:26 1 komentar
nemčija španija poljska francija eurobasket košarka polfinale

Imamo finale 41. EuroBasketa v zgodovini: Španija - Francija! Prvi so se na sklepno dejanje prebili Francozi, potem ko so brez usmiljenja povsem nadigrali Poljsko (95:54). Zvečer je sledil še precej bolj razburljiv dvoboj med domačo Nemčijo in Španijo, ki so ga po zaslugi precej bolje odigrane končnice dobili trikratni evropski prvaki Španci (96:91).

Precej bolj zanimiv polfinale je bil odigran v petkovih večernih urah, ko so se v Mercedes-Benz Areni v Berlinu pomerili Nemci in Španci. Dvoboj je bil od začetka izjemno izenačen, prvi so se malce odlepili Španci, ki so bili razigrani na začetku druge četrtine. Ko je žogo skozi obroč zabil Juancho Hernangomez, se je na semaforju izpisalo 41:32. Sledil je silovit odgovor domačinov, ki so v zgolj dveh minutah in 12 sekundah igre uprizorili niz 15:0 ter ekspresno obrnili rezultat (46:41). Izjemno vroč je bil Andreas Obst, ki je v minutah do odmora zadel kar tri trojke, vrhunsko predstavo pa je kazal predvsem Dennis Schroder, ki je že do polčasa – Nemčija je ohranila pet točk prednosti (51:46) – zbral 19 točk.

V tretji četrtini se je sprva nekaj časa nadaljeval mrtvi tek, ki so ga z novim izjemnim nizom končali Nemci. Po manjšem vodstvu Španije (57:61) so vpisali še delni izid 14:0 in 1:34 pred koncem tretjega dela kot prvi na dvoboju povedli z dvomestnim številom točk (71:61). Povsem v toku tekme so se Španci hitro vrnili in s trojko Albeta Diaza na začetku zadnje četrtine prišli na -3. Ko je trojko dobrih pet minut pred koncem zadel še Juancho, se je dvoboj znova začel z ničle (77:77).

Juancho Hernangomez. Foto: FIBA

Mrk Nemcev v zadnjih minutah

V nadaljevanju so še naprej precej bolje igrali gostje, po odlični asistenci Usmana Garube do Juancha so Španci povedli že za šest, potem ko so dosegli 13 točk zapored brez odgovora domačih, ki so v zaključku povsem odpovedali. Španci so obrambo Nemčije prebijali predvsem po globini, medtem ko se je Nemcem zaustavil met z razdalje.

Več iz Berlina:

Kot bi bil koš zaklet, od trojke Lorenza Browna 3:31 pred koncem nismo videli naslednje točke vse do prostih metov istega košarkarja, 36 sekund pred iztekom, ko je bil dvakrat natančen in povišal na odločilnih 88:80 za Španijo. Nemci točke niso dosegli kar tri minute in 19 sekund igre, ko je končno post s svojo peto trojko končal Obst, a bilo je prepozno.

Prvi strelec in junak Špancev s ključnimi meti v zaključku je bil Brown, vpisal je 29 točk. 16 oziroma 13 sta jih dodala brata Hernanhomez, Willy in Juancho. Za Nemce je Schroder dosegel kar 30 točk, a od tega 26 do konca tretje četrtine, po 15 sta jih dodala Franz Wagner in Obst.

Trikratni prvaki Španci bodo v finalu EuroBasketa igrali že kar desetič v zgodovini. Nazadnje so na sklepnem dejanju zaigrali leta 2015, ko so tudi slavili. Odlična priložnost za novo generacijo, da nadaljuje z nizanjem izjemnih izidov legend kova Pau in Marc Gasol, Sergio Rodriguez, Juan Carlos Navarro, Jose Calderon in številnih drugih. Zadnji iz neponovljive generacije, ki je še danes del izbrane vrste, je 37-letni Rudy Fernández.

Francozi Poljsko povozili po dolgem in počez

Poljaki v prvem polfinalu niso bili dorasel tekmec Francozom. Galski petelini so z granitno obrambo, kakršno smo vsi skupaj s strani Slovenije močno pogrešali v sredo, pokazali, kako se streže stvarem na tej strani parketa. Poljakom niso dovolili lahkih košev, še več, skromnih 18 točk Poljske v prvem polčasu je najslabši izkupiček v polfinalih evropskih – letniprvenstev od leta 1946, ko je Madžarska proti Češkoslovaški zmogla le 12 točk.

Že do odmora so Francozi vodili za 16, v tretji četrtini so še nekoliko dodali predvsem v napadu in Poljake odpihnili s parketa. Ko je izpod obroča zadel Guerschon Yabusele in povišal na 59:30, je bilo že 1:44 pred koncem tretjega dela vse odločeno in nadaljevanje zgolj še formalnost.

francija poljska nemčija španija francija nemčija poljska eurobasket košarka polfinaleeurobasket košarka polfinale
Guerschon Yabusele. Foto: FIBA

V zadnji četrtini je razlika, čeprav je francoski selektor Vincent Collet v igro poslal rezerviste, le še naraščala. Največ so Francozi vodili za kar 44 točk (94:50)! Prvi strelec je bil z 22 točkami Yabusele, ki v zadnjem delu sploh ni prišel na parket. Pri Poljakih ni bilo košarkarja z dvomestnim številom točk.

Francija si je tako že zagotovila jubilejno deseto medaljo na evropskih prvenstvih. Medtem ko bodo Poljaki v nedeljo igrali za peto medaljo v zgodovini, na tekmi za tretje mesto. Poljska je zadnjo medaljo osvojila daljnega leta 1967, ko je osvojila prav bron.