Kaj hokejski ligi prvakov manjka do velike nogometne sestre?

Olimpija bo kot prvi slovenski klub okusila igranje v hokejski ligi prvakov. Foto: Aleš Fevžer

Hokejisti Olimpije bodo jutri spisali novo poglavje v zgodovini slovenskega hokeja. Ljubljančani bodo namreč postali prvi klub iz sončne strani Alp, ki bo barve Slovenije zastopal v hokejski ligi prvakov. A še preden zmaji začnejo gostovanje pri Finskem Turkuju, je tu priročnik o najelitnejšem tekmovanju v najhitrejšem ekipnem športu na stari celini.

Ko je v začetku maja postalo jasno, da se bo v novi sezoni kot povabljenec hokejski ligi prvakov pridružila tudi ljubljanski HK SŽ Olimpija, slovenski ljubitelji hokeja morda niso imeli občutka, za kako pomemben trenutek gre.

Zmaji so ’wild card’ prejeli, ker se je ukrajinski Donbass Donjeck zaradi ruske invazije odpovedal nastopu. Zeleno-beli bodo postali jubilejni stoti udeleženec tekmovanja, a ob enem prvi slovenski.

Le dan pred začetkom nove evropske sezone, ki jo bodo zmaji odprli na Finskem, vam v vpogled ponujamo nekaj osnovnih podatkov hokejske lige prvakov (Champions Hockey League = CHL).

1. Predstavitev lige

Hokejska liga prvakov je podjetje, ki je leta 2013 nastalo v Švici in je nosilec pravic za organizacijo tega tekmovanja. Podjetje si v različnih odstotkih lastijo različni delničarji, pri čemer 12 odstotkov pripada Mednarodni hokejski zvezi (IIHF), 25 odstotkov šestim hokejskim ligam in 63 odstotkov 26 hokejskim klubom.

Tekmovanje, ki deluje pod vizijo “Biti najboljše evropsko hokejsko tekmovanje” se je s prvo tekmovalno sezono začelo leta 2014. Za klubi je torej sedem uspešno izpeljanih sezon (2020/21 je zaradi koronavirusa odpadlo), v katerih je bilo odigranih kar 973 tekem. Sodelovali so klubi iz 14 različnih lig in 20 različnih držav, z ljubljansko Olimpijo pa so dosegli trimestno številko pri sodelujočih klubih.

Naslova prvaka so se v sedmih sezonah (2020/21 tekmovanje zaradi pandemije koronavirusa ni bilo izpeljano) veselili štirje različni klubi iz dveh držav – Finske in Švedske. S štirimi naslovi je edino moštvo, ki je zmagalo več kot enkrat, švedska Frölunda iz Gothenburga.

Foto: Guliverimage

Prvaki CHL po sezonah:

2015: Lulea Hockey (Švedska)

2016: Frölunda Gothenburg (Švedska)

2017: Frölunda Gothenburg (Švedska)

2018: JYP Jyväskyla (Finska)

2019: Frölunda Gothenburg (Švedska)

2020: Frölunda Gothenburg (Švedska)

2022: Rögle Ängelholm (Švedska)

2. Seznam ekip

Tudi v letošnji izvedbi hokejske lige prvakov bo sodelovalo 32 ekip. Od tega jih 24 prihaja iz lig, ki si CHL tudi lastijo, medtem ko preostalih osem v tekmovanju sodeluje kot izzivalec ali kot prejemnik posebnega povabila.

Sodelujoče ekipe v CHL 2022/23:

Klubi iz delniških lig:

Liga ICE (Avstrija): Red Bull Salzburg, VSV Beljak, Fehervar AV19 (Mad)

Extraliga (Češka): Ocelari Trinec, Mountfield, Sparta Praga

Liiga (Finska): Tappara Tampere, Jukurit Mikkeli, Ilves Tampere, TPS Turku

DEL (Nemčija): Eisbären Berlin, Red Bull München, Grizzlys Wolfsburg, Straubing Tigers

NL (Švica): EV Zug, Fribourg Gotteron, ZSC Lions Zürich, Rapperswil-Jona Lakers, HC Davos

SHL (Švedska): Rögle Ängelholm, Färjestad Karlstad, Lulea Hockey, Skelleftea AIK, Frölunda Gothenburg

Izzivalci:

Metal Ligaen (Danska): Aalborg Pirates

Ligue Magnus (Francija): Grenoble

Fjordkrat-liagen (Norveška): Stavanger Oilers

PHL (Poljska): GKS Katowice, Comarch Cracovia

Extraliga (Češka): Slovan Bratislava (Svk)

EIHL (Združeno kraljestvo): Belfast Giants (Sir)

Liga ICE (Avstrija): Olimpija Ljubljana (Slo)*

* prejemnica posebnega povabila (wild-card)

3. Sistem tekmovanja

V ligi prvakov letos nastopa 32 ekip iz 13 različnih lig. Na podlagi koeficientov klubov in lig so bila moštva razporejena v štiri kakovostne bobne. Žreb je 25. maja odločil, kako bo sestavljenih osem skupin od A do H s po štirimi ekipami. Olimpija bo skupaj s predstavniki Švice, Nemčije in Finske nastopala v skupini B.

Skupine v CHL 2022/23

Skupina A: Lulea Hockey (Šve), Jukurit Mikkeli (Fin), Sparta Praga (Češ), Aalborg Pirates (Dan)

Skupina B: EV Zug (Švi), Grizzlys Wolfsburg (Nem), TPS Turku (Fin), Olimpija Ljubljana (Slo)

Skupina C: Tappara Tampere (Fin), Red Bull München (Nem), Rapperswil-Jona Lakers (Švi), Slovan Bratislava (Svk)

Skupina D: Rögle Ängelholm (Šve), ZSC Lions Zürich (Švi), Fehervar (Mad), GKS Katovice (Pol)

Skupina E: Red Bull Salzburg (Avs), Fribourg-Gotteron (Švi), Ilves Tampere (Fin), Stavanger Oilers (Nor)

Skupina F: Färjestad Karlstad (Šve), VSV Beljak (Avs), Straubing Tigers (Nem), Comarch Cracovia (Pol)

Skupina G: Eisbären Berlin (Nem), Mountfield HK (Češ), Frölunda Gothenburg (Šve), Grenoble (Fra)

Skupina H: Ocelarni Trinec (Češ), Skelleftea AIK (Šve), Davos (Švi), Belfast Giants (SIr)

V skupinskem delu tekmovanja je v veljavi dvokrožni sistem, v katerem se vsaka ekipa pomeri z vsako doma in v gosteh. Po 12 odigranih tekmah v skupini (na ravni lige skupno 96) se v izločilne boje uvrstita najboljši dve moštvi po točkah.

Pred žrebom osmine finala nastaneta dve skupini (nosilci – prvouvrščeni in nenosilci – drugouvrščeni). Na prvi stopnji izločilnih bojev se moštvi, ki sta skupaj igrali v skupini, ne moreta pomeriti med seboj. Od osmine finala do polfinala o napredovanju odloča skupni rezultat dveh tekem (doma in v gosteh), finale pa je ena tekma na nevtralnem igrišču.

Prvaka (in podprvaka) skupaj s finalom tako čaka 13 evropskih tekem.

4. Tekmovalni dnevi

Šest krogov rednega dela bo odigranih v štirih oknih:

1. – 4. september 2022

8. – 11- september 2022

4. in 5. oktober 2022

11. in 12. oktober 2022

Izločilni boji se bodo začeli 15. novembra 2022 in končali 18. februarja 2023.

Osmina finala: 15./16. november in 22./23. november 2022

Četrtfinale: 6./7. december in 13. december 2022

Polfinale: 10./11. januar in 17./18. januar 2023

Finale: 18. februar 2023

Spored tekem Olimpije

Petek, 2. september, 18.00: TPS Turku (Fin) – Olimpija

Nedelja, 4. september, 19.00: Grizzlys Wolfsburg (Nem) – Olimpija

Četrtek, 8. september, 19.15: Olimpija – TPS Turku

Sobota, 10. september, 18.00: Olimpija – Grizzlys Wolfsburg

Sreda, 5. oktober, 19.15: Olimpija – EV Zug (Švi)

Sreda, 12. oktober, 19.45: EV Zug – Olimpija

5. Nagrade

Za razliko od nogometne lige prvakov in ostalih tekmovanj pod okriljem Mednarodne nogometne zveze (Uefa), kjer številni klubi, sploh manjši, z uvrstitvijo v Evropo zaslužijo finančna sredstva, s katerimi nato (pre)živijo eno ali več sezon, pa v hokeju ni tako.

Prepoznavnost lige prvakov v hokeju je, predvsem zaradi kratke zgodovine, v športnem svetu veliko manjša kot v drugih ekipnih športih. Posledično so manjše tudi nagrade, skupni sklad CHL letos znaša 3,47 milijona za vse udeležence. Se je pa od sezone 2014/15 močno povečal, takrat je znašal 1,5 milijona evrov.

Udeležba v skupinskem delu klubu prinese 65 tisoč evrov, naslov prvaka pa 330 tisoč evrov. Skupno bo prvak sezone 2022/23 v žep pospravil točno pol milijona evrov.

Nagrade za uspehe:

Uvrstitev v skupinski del: 65 tisoč evrov

Uvrstitev osmino finala: 30 tisoč evrov

Uvrstitev v četrtfinale: 30 tisoč evrov

Uvrstitev v polfinale: 45 tisoč evrov

Podprvak: 160 tisoč evrov

Prvak: 330 tisoč evrov

6. Tekmeci Olimpije

EV Zug (Švica)

Za trikratne švicarske prvake (tudi aktualne) bo to še sedmi nastop v ligi prvakov. Zraven so torej že od začetka, najdlje pa so prišli v sezoni 2019/20, ko so izpadli v četrtfinalu. Zug, kar v nemščini pomeni vlak, ima letos pod vodstvom norveškega trenerja Dana Tangnesa višje cilje.

“Želimo si zmage v hokejski ligi prvakov. Še nikoli nismo prišli dlje kot do četrtfinala, to pa želimo letos končno spremeniti. V vsakem tekmovanju, v katerem tekmujemo, si želimo zmage. A obenem moramo biti ponižni in imeti veliko spoštovanja za vsa moštva iz zelo dobrih lig. Smo v težki skupini, kot v ligi prvakov tudi moramo biti,” pravi Tangnes.

Foto: Guliverimage

Trener kluba, ki domače tekme igra v Bossard Areni, ustanovljen pa je bil leta 1967, o Olimpiji pravi tole: “Ljubljana bo za vse nas neznanka, vsi jo bomo šele spoznali. Veselimo se, da bomo lahko priča novi hokejski kulturi in stilu igre. Zelo se veselim igranja proti njim.”

Tri zvezde med igralci: Peter Cehlarik (Slovaška; napadalec), Jan Kovar (Češka, napadalec), Leonardo Genoni (Švica, vratar)

Grizzlys Wolfsburg (Nemčija)

Wolfsburški grizliji, zmagovalci nemškega pokala v letu 2009, bodo v ligi prvakov nastopili še tretjič. V sezoni 2016/17 so prišli do šestnajstine finala, leto pozneje so izpadli po skupinskem delu. Mesto med elito so si zagotovili z lanskim tretjim mestom v močni nemški ligi (DEL), ko so zaostali le za medvedi iz Berlina in Red Bull Münchnom.

“Liga prvakov je za nas velik izziv, obenem pa tudi nagrada za zelo dobro lansko sezono. Veselimo se igranja proti najboljšim ekipam v Evropi, komaj že čakamo, da se sezona začne,” pravi trener grizlijev Mike Stewart.

Foto: Guliverimage

Tudi za klub, ustanovljen leta 1992, Olimpija predstavlja uganko. “Novinec v CHL. Zelo vznemirljiv izziv za nas,” pravi Stewart.

Tri zvezde med igralci: Dustin Strahlmeier (Nemčija; vratar), Dustin Jeffrey (Kanada, napadalec), Rhett Rakhshani (ZDA, napadalec)

TPS Turku (Finska)

Najtrofejnejša od ekip v skupini B je zagotovo TPS Turku. Enajstkratni prvaki Finske (nazadnje 2010), ki letos praznujejo stoletnico obstoja, si več zagotovo želijo tudi v ligi prvakov. V šestih nastopih so do zdaj najdlje prišli leta 2016, ko so se ustavili v četrtfinalu. Mesto med elito so si zagotovili s četrtim mestom v lanski sezoni Liige.

“Igranje v ligi prvakov bo velik izziv in jasno si želimo doseči čim boljši rezultat tudi v tem tekmovanju. CHL je super za hokej! Za dobre izide bomo morali igrati hokej na najvišji ravni. Vsaka tekma je nova priložnost in izkoristiti jih moramo čim več proti vsakemu tekmecu. Naša skupina je zelo zanimiva, veselimo se srečanja s še neznanimi moštvi,” pred začetkom pravi trener Jussi Ahokas.

Foto: Guliverimage

Finec opozarja na zmaje: “To bo nov izziv za nas. Slovenska ekipa bi lahko bila ’dark horse’ naše skupine, zato bomo morali igrati odličen hokej, če jih bomo želeli premagati.” Klubu se je med poletjem pridružil stari beljaški znanec Scott Kosmachuk, eden od krvnikov Olimpije v četrtfinalu lige ICE v prejšnji sezoni.

Tri zvezde med igralci: Arttu Illomäki (Finska, napadalec), Lassi Lehtinen (Finska, vratar), Pavol Skalicky (Slovaška, napadalec)

7. Možnosti Olimpije

Ljubljančani bodo v svoji premierni sezoni med elito v vlogi ’outsiderja’, a kljub temu se na tekme s tekmeci iz močnejših lig ne bodo odpravili z belo zastavo.

“To bo naše prvo leto v ligi prvakov. Igrali bomo proti zelo dobrim moštvom, z ekstremno dobrimi posamezniki. Zagotovo bo zabavno, a obenem tudi zelo zahtevno. Kljub temu se v tekmovanje ne podajamo zgolj po izkušnje, saj je to po mojem mnenju miselnost poražencev. Smo zelo delavna ekipa. Igrali bomo trdo in videli, kaj nam bo to prineslo. Nimamo visokih ciljev, a nismo tukaj, da bi le sodelovali. Želimo tekmovati,” pravi trener zmajev Mitja Šivic.

O tekmecih pa Šivic pravi naslednje:

O EV Zugu: “V minuli sezoni so že redni del švicarskega prvenstva končali kot prvi in nato postali prvaki. Imajo veliko reprezentančnih igralcev in hokejistov z izkušnjami iz lig NHL in KHL, pa tudi s svetovnih prvenstev in olimpijskih iger. Analizirali jih bomo in se dobro pripravili, a se obenem dobro zavedamo, kdo je favorit v tem dvoboju.”

O Grizzlys Wolfsburgu: “Dosegajo odlične rezultate, v ekipi pa imajo veliko Kanadčanov, kar se verjetno pozna tudi v načinu igre. Ekipa odlično tekmuje, bomo videli, kaj lahko dosežemo. Bo zanimivo in zabavno igrati proti njim. Na naši strani bo zagotovo veliko vznemirjenja.”

O TPS Turkuju: “To je ena od najboljših ekip v finski ligi, vsi pa vemo, kam kotira finski hokej. Vse se vrti okoli hitrosti, dobrega drsanja, obrambe in odgovornosti. Tekmec je zelo dober in igrati z njimi bo pravi privilegij. Skušali jih bomo izzvati.”