Po 75 minutah tesnega boja konec mednarodne sezone za Olimpijo

Hokej 29. Feb 202422:24 > 22:24 3 komentarji
Pustertal Olimpija

V 75. minuti je Rick Schofield odločil izjemno napeto tretjo, odločilno tekmo kvalifikacijske serije za končnico lige ICE v korist Pustertala (4:3) in končal mednarodno sezono Olimpije. Zmaje zdaj čaka finale državnega prvenstva z Jesenicami.

Olimpija se je na gostovanju v Brunicu predstavila v dobri luči, povsem drugačni kot v nedeljo, ko je izgubila brez doseženega gola (0:3). Izbranci Upija Karhule so dvakrat vodili, a se Pustertal ni predal, v zadnji tretjini je izsilil podaljšek. V njem smo na odločitev čakali kar do 75. minute, ko je Rick Schofield ugnal odličnega Lukaša Horaka, ki je nocoj zbral 43 obramb. Južni Tirolci so pre-playoff serijo dobili z 2:1 v zmagah.

Za Ljubljančane je sezone v ligi ICE zdaj konec, v kratkem sledi finale državnega prvenstva z Jesenicami. Sistem tekmovanja in termini bodo znani že v naslednjih dneh.

Zmaji dobro začeli, nato zasuk domačih

Uvodne minute so, predvsem zaradi izključitve Jana Ćosića že po 63 sekundah, pripadle domačim. Toda obramba Olimpije na čelu z Lukašom Horakom je zdržala, do vodstva pa prišla po prvi pravi priložnosti, ko je z modre črte sprožil Žiga Pance, pred golom pa je smer ploščku spremenil Maris Bičevskis. Dve minuti pozneje je Trevor Gooch po solo akciji zadel še vratnico. Domači so se po šoku uspešno pobrali in v 12. minuti prišli do zasuka. Najprej je bil natančen junak prve tekme Daniel Catenacci, ki je podobno kot Bičevskis ploščico zadel tik pred golom, Horaku pa je ušla v mrežo. Južni Tirolci so še enkrat udarili zgolj 39 sekund pozneje, ko je bil v naslednjem napadu uspešen še Matthias Mantinger.

Toda tudi odgovor Ljubljančanov je bil ekspresen, že v 14. minuti je po krasni akciji in dvojni podaji z Villejem Leskinenom tretji gol v tej kratki seriji dosegel Marcel Mahkovec. Olimpija bi lahko malo pozneje tudi povedla, ko je Gooch z Žigo Pancetom izigral obrambo rumeno-črnih, strel Bičevskisa v prazno mrežo pa je Mantinger preprečil s prekrškom. Kazen je, enako kot Mahkovčeva ob zaključku tretjine, ostala neizkoriščena, semafor je ob prvem odmoru kazal 2:2.

Umirjeno nadaljevanje kronal Magovac

To se je spremenilo v 26. minuti. Po nekoliko bolj umirjenemu začetku drugega dela je Olimpija izpeljala hiter protinapad, plošček je lepo zaokrožil, z modre črte pa je sprožil Aleksandar Magovac. S pomočjo Panceta, ki je vratarju zakrival pogled, je zadel med nogama Smitha, sodniki pa so gol priznali po ogledu posnetka. Kanadsko-italijanski čuvaj mreže se je izkazal dve minuti prej, ko je Binetu Mašiču po sijajni diagonalni podaji Leskinena preprečil zadetek.

Na polovici rednega dela je Olimpija, čeprav ni zadela, izpeljala dober powerplay in Pustertal ’zaklenila’ v obrambno tretjino. Črno-rumeni so se pritiska uspešno otresli, najbližje izenačenju pa so bili v 36. minuti, ko se je s tremi obrambami izkazal Horak. Čeh je za minimalno prednostjo pred drugim odmorom zdržal tudi nekaj sekund pred sireno.

Domači pritisnili in izsilili podaljšek

Kar dve minuti in osem sekund v začetku tretje tretjine nismo videli prekinitve, v tem času pa je sijajno priložnost po kopiji akcije za drugi gol zapravil Mahkovec. So pa zato v 43. minuti še tretjič nocoj zadeli Italijani, Mats Frycklund je preigral tri tekmece in premagal tudi Horaka (3:3). Domači so začutili svojo priložnost in odločneje krenili proti golu slovenskih prvakov. Pritisk se Pustertalu ni obrestoval, po raztrgani igri in nekaj priložnostih na obeh straneh pa se je tekma prevesila v podaljšek.

Odločil je power-play

V njem je Olimpija preživela izključitev Aljoše Crnoviča kmalu po začetku, v 75. minuti, ko je na kazenski klopi sedel Ville Leskinen, pa je po samostojni akciji tekmo odločil Rick Schofield, ki je z bekhendom ugnal izjemnega Horaka. Ta je že prej reševal svoje soigralce z odličnimi obrambami, tokrat pa je bil nemočen. Za Olimpijo je sezone v ligi ICE konec, Ljubljančane v kratkem čaka finale državnega prvenstva z Jesenicami. Pustertal pa si je izboril zadnjo četrtfinalno vstopnico.

“Težka tekma, to smo tudi pričakovali. Oboji smo imeli svoje trenutke. Na koncu je odločal podaljšek, ki se je zdel izenačen, na koncu pa nismo bili zbrani. In to nas je kaznovalo. Rad pa bi se zahvalil navijačem za bučno podporo, dolga pot je do Brunica sploh sredi tedna. Škoda tudi zaradi njih, da se nismo uvrstili v četrtfinale,” je po tekmi dejal Marcel Mahkovec.

Pustertal – Olimpija 4:3 (2:2, 0:1, 1:0, 1:0)

Dvorana Intercable Arena, gledalcev 4200, sodniki: Nikolić, Ofner (glavna), Nothegger, Zgonc.
Strelci: 0:1 Bičevskis (Pance, Gooch, 6.), 1:1 Catenacci (Atwal, Petan, 12.), 2:1 Mantinger (Stanton, 12.), 2:2 Mahkovec (Leskinen, Dodero, 14.), 3:2 Magovac (Bičevskis, Pance, 26.), 3:3 Frycklund (Catenacci, Mantinger, 43.), 4:3 Schofield (Akeson, 75.).
Kazenske minute: Pustertal 8, SŽ Olimpija 10.

Znani četrtfinalni pari

Takoj po koncu tekme v Brunicu so najboljše tri ekipe rednega dela izbrale svoje četrtfinalne tekmece. Najprej so izbirali Celovčani, KAC bo na prvi stopnički končnice igral s Pioneers Vorarlbergom, ki si je mesto med osmerico priboril po dveh tekmah pre-playoffa proti Innsbrucku. Fehervar je izbral krvnika Olimpije Pustertal, branilci naslova Salzburžani se bodo merili z Linzem, Bolzanu pa je za tekmeca ostal Beljak. Četrtfinalne serije na štiri zmage se bodo začele že v nedeljo, 3. marca.