Avstrijci s skalpom naredili velik korak proti obstanku

Hokej 17. Maj 202221:05 > 23:38 0 komentarjev

Avstrijci so v osemnajstem poskusu prvič premagali Češko. Čeprav je dolgo časa kazalo na zmago Čehov, so severni sosedi prišli do izenačenja v zadnji minuti, nato pa po kazenskih strelih prišli do zgodovinske zmage. S tem so naredili velik korak k obstanku med elito. Veliko težav so imeli tudi Danci, ki so šele v zadnji tretjini strli odpor Italijanov. Do zmage so prišli tudi Švicarji, ki so imeli veliko težav s Kazahstanci (3:2), in Švedi, ki so brez težav odpravili Veliko Britanijo (6:0).

V skupini B je prvo pravo presenečenje prvenstva pripravila Avstrija. Za zgodovinsko prvo zmago proti Čehom je potrebovala kazenske strele, edini zadetek pa je dosegel Peter Schneider. Zdelo se je že, da bodo Čehi po zadetku Romana Červenke v 18. minuti do konca tekme zadržali minimalno prednost in se veselili druge zmage na prvenstvu, a je imel drugačne načrte Brian Lebler, ki je zadel 37,6 sekunde pred iztekom rednega dela.

Švedi niso dopustili presenečenja

Na drugi tekmi si Švedi niso privoščili spodrsljaja proti Veliki Britaniji. Že v prvi tretjini so napolnili mrežo Otočanov, Rasmus Asplund je dosegel dva gola (1., 20.), vmes pa so bili uspešni še Joakim Nordström (8.), Anton Bengtsson (11.) in Rasmus Dahlin (14.). V zadnji tretjini je Bengtsson dosegel še svoj drugi zadetek za končnih 6:0.

Na lestvici ima Švedska po treh odigranih krogih tako kot Finska devet točk. Sledi ZDA s petimi, Čehi s štirimi ter Avstrijci in Latvijci s tremi. Sedma je Norveška z dvema, Velika Britanija pa je na dnu z eno osvojeno točko.

Napeto na obeh tekmah v skupini A

V skupini A se je Švica z zmago s 3:2 proti Kazahstanu na vrhu s popolnim izkupičkom pridružila Kanadčanom. V drugi tretjini sta zadela Denis Malgin (24.) in Dario Simion (35.), v zadnji pa Fabrice Herzog (56.). S hokejistom manj na ledu je v zadnji tretjini izid najprej na 1:2 znižal Jesse Blacker, pred koncem rednega dela pa je poraz ublažil še Valeri Orehov (58.).

Skupaj s Kanadčani imajo Švicarji na vrhu devet točk, sledi pa Danska, ki je v popoldanskem obračunu z 2:1 ugnala Italijo. Tako kot Danska ima šest točk še Nemčija, sledita pa Slovaška in Francija s po tremi.

Dvoboj med Dansko in Italijo je bil sicer tesen zgolj na semaforju, saj so Danci prevladovali v vseh elementih igre. Proti vratom Andreasa Bernarda (43 obramb, 95,6 %) so sprožili kar 45 strelov, a le dvakrat zadeli prek Nikolaja Ehlersa (16.) in Mathiasa Baua Hansena (42.). Vseeno je bilo to dovolj za drugo zmago na SP. Za Italijane, ki so skupaj s Kazahstanci na dnu lestvice brez točke, je v 40. minuti izenačil Alex Petan.

V sredo bosta v skupini A tekmi Francija – Italija ter Švica – Slovaška, v skupini B pa bosta obračuna Norveška – Avstrija ter Finska – Švedska.