Olimpija na pragu novega naslova, Jesenice stisnjene pred zid

Hokej 12. Mar 202421:18 0 komentarjev
Olimpija - Jesenice

Hokejisti Olimpije so na tretji tekmi finala državnega prvenstva še tretjič premagali večne tekmece z Jesenic (6:1) in so si priigrali tri zaključne ploščke za osvojitev 19. zvezdice v samostojni Sloveniji. Prvega bodo imeli že v petek na Jesenicah.

Tretja tekma finala DP, tretja zmaga Olimpije. Po 9:3 in 4:2 so bili Ljubljančani tokrat s 6:1 boljši od Jeseničanov. Železarji so bili v prvi tretjini povsem nenevarni za gol tekmecev (v strelih kar 16:1 za zmaje), tudi v nadaljevanju pa so bili ves čas korak za branilci naslova.

Zeleno-beli so po tekmi, na kateri sta po dva gola vpisala otrok jeseniškega hokeja Jaka Sodja in Latvijec Maris Bičevskis, le še zmago oddaljeni od 19. naslova državnih prvakov od osamosvojitve naprej. Prvo priložnost za potrditev nove zvezdice bodo imeli že v petek na Jesenicah, ko bo v Podmežakli na sporedu četrta tekma.

Sodja dvakrat kronal enosmeren promet

Jeseničani so podobno kot v nedeljo v prvih sekundah močno pritisnili proti golu Olimpije, a so se Ljubljančani tokrat uspešno ubranili. Nato so vajeti igre prevzeli v svoje roke, nevarni napadi pred golom Žana Usa so se kar vrstili. Razpoložena sta bila predvsem debitant v tem finalu Oliver Kiljunen in Jaka Sodja, ki je domače v 11. minuti tudi povedel v vodstvo. Nik Simšič je zadrsal v napadalno tretjino in priboril veliko prostora, nato pa plošček prepustil soigralcu, ki je zadel za 1:0.

24-letni Sodja, sicer rojen na Jesenicah, kjer je tudi začel hokejsko pot, se je med strelce drugič vpisal že tri minute pozneje. Ob številčni prednosti je pred golom izkoristil lepo podajo Marcela Mahkovca, nato pa je imel celo dovolj časa za obrat, po katerem je zadel med nogama Usa. Povratnik v gol na drugi strani Lukaš Horak se je v prvih 20 minutah bolj kot ne dolgočasil (po uradni statistiki je bilo v prvi tretjini v strelih kar 16:1), razen v zaključku, ko se je izkazal ob powerplay priložnostih Lovra Kumanovića in Tadeja Čimžarja.

Jaka Sodja
Olimpija – Jesenice

Manj kot deset minut za tri zadetke

Olimpija se ni zadovoljila z udobno prednostjo, pač pa je še naprej napadala proti golu Jesenic. Gostje so se, dvakrat tudi z igralcem manj, uspešno branili vse do 31. minute, ko je Žiga Pance po podaji Trevorja Goocha izza gola zadel za 3:0. Sodniki so sicer najprej pokazali, da ni bilo zadetka, po dolgem čakanju na prvo prekinitev pa so ga po ogledu videoposnetka hitro priznali.

Rdeče-beli so se dobro borili v obrambi, a ob tem storili preveč prekrškov. Eno od kazni so zmaji kaznovali v 37. minuti, ko je Maris Bičevskis zadrsal proti Usu, Rožletu Bohincu je spodrsnilo, Latvijec pa je rutinirano zadel za 4:0. A ta izid je bil na semaforju le kratek čas, le dobro minuto zatem je odbitek po strelu Bineta Mašiča v mrežo gostov pospravil še Miha Beričič in poskrbel za novo petardo pod Rožnikom.

Brez presenečenj

Jeseničani so bolje vstopili v zadnji del tekme, ko so po 37 sekundah izkoristili izključitev pri večnih rivalih. Z leve strani je po hitri akciji Horaka premagal Lovro Kumanović. Gostje so nekoliko pogumneje pogledovali proti golu Ljubljančanom, a brez pravega učinka. So pa zato v 48. minuti spet zadeli domači. Na desni strani je bil v samostojni akciji Bičevskis, podal v sredino, kjer se je ploščica od jeseniškega branilca Tima Borseta odbila v mrežo, gol pa so pripisali latvijskemu napadalcu. To pa je bil tudi končni izid obračuna.

Po gladki zmagi je Olimpija povedla s 3:0 v seriji in bo imela že v petek na Jesenicah prvo priložnost, da še tretjič v nizu postane državna prvakinja. Če želijo železarji serijo podaljšati vsaj še do nedelje, morajo v Podmežakli nujno zmagati.

Olimpija – Jesenice 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)

J. Sodja 11., 14./PP1, Ž. Pance 31., Bičevskis 27./PP1, 48., Beričič 38.; Kumanović 41./PP1