Pred današnjim začetkom finala hokejskega državnega prvenstva med HK SŽ Olimpijo in HDD Sij Acroni Jesenice smo preverili statistiko in ugotovili, da tako dvosmerne poti ne poznamo v nobenem drugem tako razširjenem ekipnem športu pri nas.
Olimpija in Jesenice drevi začenjata finale državnega prvenstva v hokeju na ledu. Ljubljančani, ki jim zaradi igranja v višji ligi pripada vloga favorita, bodo lovili svojo 19. zvezdico v samostojni Sloveniji, Jeseničani pa bodo skušali še 14. postati najboljši v državi.
Skupaj sta večna rivala trenutno pri 31 naslovih, prvenstvo pa je bilo leta 2020 zaradi pandemije koronavirusa odpovedano. Hitra matematika tako razkrije, da sta si Olimpija in Jesenice (sicer kot različna pravna subjekta po stečaju obeh predhodnikov) razdelila prav vse naslove, odkar obstaja samostojna Slovenija.
Pravzaprav je že situacija, ko v finalu ni katerega izmed rivalov, izjemno redka. V 31 sezonah se je to zgodilo zgolj šestkrat: petkrat je do zadnje stopničke prišla zaloška Slavija, enkrat pa kranjski Triglav. Nazadnje pred dvema letoma, ko so bili Kranjčani v finalu nemočni proti Olimpiji (7:0 in 10:1).
Ob pregledu statistike smo ugotovili, da je moški hokej med peterico najbolj priljubljenih in razširjenih športov pri nas – zraven spadajo še nogomet, košarka, rokomet in odbojka – po osamosvojitvi leta 1991 daleč najbolj dualističen. V vseh ostalih primerih so se naslova veselili vsaj trije kolektivi.
Tri različne prvake so videli navijači ženskem hokeju, rokometu in košarki. Z zgolj štirimi različnimi se trenutno ponaša moški rokomet, a lahko to številko letos poveča trebanjski Trimo. Sledijo moška košarka (5), moška odbojka (6) in moški nogomet (7), rekorderja pa sta ženski nogomet in ženska odbojka s po osmimi različnimi prvaki.
Seznam državnih prvakov in prvakinj:
2 – hokej moški: Olimpija 18x, Jesenice 13x
3 – hokej ženske: Maribor 13x, Olimpija 6x, Triglav Kranj 2x
3 – rokomet ženske: Krim 28x, Olimpija 3x, Zagorje 1x
3 – košarka ženske: Celje 19x, Ježica 10x, Kranjska Gora 3x4 – rokomet moški: Celje 26x, Gorenje 4x, Prule 1x, Koper 1x
5 – košarka moški: Cedevita Olimpija 20x, Krka 7x, Kansai Helios Domžale 2x, Šentjur 1x, Primorska 1x
6 – odbojka moški: ACH Volley 19x, Salonit Anhovo 5x, Maribor 3x, Calcit Volley 3x, Fužinar 1x, Šoštanj Topolšica 1x
7 – nogomet moški: Maribor 16x, Olimpija 7x, Gorica 4x, Domžale 2x, Koper 1x, Celje 1x, Mura 1x
8 – nogomet ženske: Mura 10x, Krka 8x, Ilirija 4x, Jarše 2x, Rudar Škale 2x, Olimpija 2x, Krim 1x, Tesar 1x
8 – odbojka ženske: Nova KBM Branik 16x, Calcit Volley 7x, Gorica 3x, Vital Ljubljana 2x, Celje 1x, Bled 1x, Koper 1x, Novo mesto 1x*gre za obdobje po osamosvojitvi
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje