Kakšne so posledice velikega slavja, ki je v Buenos Airesu pričakalo novopečene svetovne nogometne prvake, kaj vse se je tam dogajalo in kaj so medtem počeli poraženci Francozi?
Nekaj manj kot 48 ur za tem, ko so Argentinci na stadionu Lusail v Dohi tretjič in prvič po 36 letih čakanja postali svetovni prvaki, so se preselili na ulice Buenos Airesa, kjer so proslavili zgodovinski podvig. Argentinska vlada je razglasila praznik in dela prost dan, zato so bile ulice največjih mest v državi polne. Osrednje slavje je potekalo na ulicah Buenos Airesa, kjer se je zbralo več kot štiri milijone ljudi.
Zanimivo, med njimi ni bilo argentinskega predsednika Alberta Fernandeza. Bojda se je sploh prvič v zgodovini zgodilo, da predsednika države ni bilo na proslavi katerekoli od držav, ki so do zdaj osvojile naslov.
Prizori slavja, ki so hitro zaokrožili po spletu, so dali vedeti, da je bilo noro. Navijači so bili povsod. Viseli so z mostov, plezali na semaforje, strehe in vdrli celo v sloviti, 67 metrov visoki obelisk na aveniji v središču mesta. Nekaj se jih je zabarikadiralo vanj in splezalo na sam vrh, od koder so mahali množicam spodaj.
Evakuacija s helikopterjem, opekline od žgočega sonca …
Nogometaše, ki so iz Dohe na glavno letališče v Buenos Airesu prišli ob 2:30 po lokalnem času, je že tam sredi noči pričakalo ogromno navijačev, zato so se do hotela, oddaljenega dober kilometer od letališča, prebijali kar dve uri. Ob 12. uri se je začela pot do središča prestolnice Argentine.
Zaradi varnosti udeležencev, predvsem nogometašev in spremljevalcev na avtobusu, so argentinski mediji in Nogometna zveza Argentine večkrat spremenili podatke o poti avtobusa. Ta je, čeprav je bila dolga le 17 kilometrov, trajala kar pet ur. Med njo je nastalo nekaj neverjetnih prizorov.
Lionela Messija, ki je na zadnjem delu avtobusa sedel, stisnjen med Rodrigom De Paulom in drugim junakom finala Angelom Di Mario, bi med potjo med navijače s strehe skorajda pahnil električni kabel, ki se mu je s soigralci skupaj komajda izmaknil v zadnjem hipu. Za nogometaše, nekateri med njimi so bili zgoraj brez, je bilo moteče tudi žgoče sonce, ki se je v Buenos Airesu povzpelo do 35 stopinj Celzija. Papu Gomez, ki se je “izkazal” z metanjem denarja med navijače (v prihodnosti bo morda lahko mednje metal tudi Messijeve bankovce), je bil povsem opečen.
Medtem so navijači noreli, plezali na semaforje, drevesa, za najbolj spektakularne prizore pa sta poskrbela dva, ki sta z nadvoza skušala skočiti na avtobus. Enemu je uspelo, drugemu pa ne in zgrmel je z dvonadstropnega avtobusa na tla. Sprva so nekateri mediji poročali, da je umrl, a je k sreči utrpel le nekaj poškodb.
Ena smrtna žrtev, otrok v komi
Zaradi norije, ki je vladala med navijači, se je policija odločila, da nogometaše evakuira s helikopterji, s katerimi so potem preleteli središče mesta, v katerem naj bi bil vrhunec proslave. “Ne dovolijo nam, da bi pozdravili vse ljudi, ki so bili ob obelisku. Ne smemo naprej. V imenu vseh se opravičujemo. Škoda,” se je ob tem oglasil tudi predsednik argentinske nogometne zveze Chiqui Tapia.
Medtem ko so nogometaši zvečer že poleteli proti svojim domovom, kjer so jih že čakali novi veliki sprejemi na lokalni ravni, je slavje v Buenos Airesu potekalo še dolgo v noč. Prišlo je tudi do spopadov navijačev s policijo, ki je morala uporabiti celo gumijaste naboje. Ljudje so vdirali v trgovine, avtomobile in povzročali kaos.
Glede na vse prizore, ki smo jih videli, je podatek o eni smrtni žrtvi in eni hudi poškodbi k sreči še blag. 24-letni navijač je umrl, potem ko se je vdrla streha, po kateri je skakal. Komaj štiriletni otrok, ki je bil na slavju v spremstvu staršev, je v komi, ker mu je v glavo priletel kos betona.
Predstavnik mestne policije je ob tem sporočil, da je bilo 13 aretacij in 31 poškodb.
Nadaljevanje neumestnega norčevanje iz Mbappeja
Zgodba dneva je bilo tudi nadaljevanje norčevanja iz Kyliana Mbappeja, pri katerem je tudi tokrat prednjačil Emiliano Martinez. Vratar, ki mu je Francoz samo na eni tekmi zabil štiri gole. Zanimivo … Martinez je imel ob sebi lutko z Mbappejevo podobo, sledili pa so mu tudi številni navijači.
Nekateri so zažigali njegove lutke, pojavila se je celo krsta z njegovo podobo, v Messijevo naročje pa je priletela tudi plišasta igrača iz risane serije Ninja želve, kar je vzdevek, ki ga je prejel Mbappe. Messi se je le nasmehnil in jo vrnil nazaj. Nad zvezdnika PSG so se Argentinci na čelu s svojim vratarjem spravili, ker naj bi pred prvenstvom rekel, da Južnoameričani niso dovolj kakovostni za naslov.
Mbappe, ki je ravno včeraj praznoval 24. rojstni dan, se za zdaj na vse, kar se je okoli njega po finalu dogajalo, še ni odzval, a bo zanimivo videti, kako bo to vplivalo na njegov bojda že tako skrhan odnos z Messijem pri PSG. Francoz se je v klubskem trening centru že pojavil, medtem ko to, kdaj se bo svojemu klubu, s katerim naj bi kmalu podaljšal sodelovanje, pridružil Argentinec, še ni znano.
O neprimernem obnašanju Argentincev že med finalom priča tudi pritožba zaradi rasističnih žalitev francoskih nogometašev s strani navijačev v katarskem finalu, ki so jo pri francoski nogometni zvezi na Fifo poslali le dan po koncu tekme …
Množice so v Parizu sprejele tudi Francoze
V Franciji je ob tem glavna tema tudi usoda Didierja Deschampsa. Selektor, ki je bil v finalih treh od zadnjih štirih velikih tekmovanj in s Francozi pred štirimi leti osvojil naslov, še ne ve, ali bo nadaljeval s svojim delom. Vodilni ljudje francoskega nogometa si želijo, da bi, a za zdaj še ni znano, ali tudi bo.
Če bo odšel, naj bi bil naslednji v vrsti Zinedine Zidane. Če bo res prišel, naj bi obstajala celo možnost, da Karim Benzema spet prekliče svojo reprezentančno upokojitev, ki jo je v teh dneh sporočil.
Svoje nogometaše so sicer sprejeli tudi Francozi. V Parizu jih je pričakalo več kot 50 tisoč ljudi. Reprezentanti nad tem niso bili najbolj navdušeni, nekateri naj bi se prihodu na sprejem celo skušali izogniti. Na koncu so prišli vsi. Med najbolj opevanimi je bil seveda kdo drug kot Mbappe.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!