Hrvaška

Reprezentance 11. Nov 202212:08 > 17. Nov 2022 0:19 0 komentarjev
FOTO: Guliverimages.

Mesto na lestvici Fife: 12.
Konfederacija: Uefa (Evropa)
Vzdevek: Vatreni.
Selektor: Zlatko Dalić (Hrvaška).
Kapetan: Luka Modrić.
Tržno najdražji igralec: Joško Gvardiol (60 milijonov evrov).
Najboljši strelec na SP: Davor Šuker (6 golov).

Hrvaška je ob Urugvaju verjetno najmanjša država, ki na svetovnem nogometnem zemljevidu igra pomembno vlogo. Od osamosvojitve leta 1991 je zabeležila že kup odličnih rezultatov. Najprej je navduševala generacija z Davorjem Šukerom, Zvonimirjem Bobanom, Robertom Prosinečkim in preostalimi, ki se je uvrstila v četrtfinale evropskega prvenstva 1996 in svet navdušila z bronom na svetovnem prvenstvu leta 1998.

Potem so prišli Luka Modrić, Mario Mandžukić, Ivan Rakitić in preostali, ki so vrhunec doživeli leta 2018 na svetovnem prvenstvu v Rusiji, kjer so postali celo svetovni prvaki. Po prvenstvu se je od igranja v izbrani vrsti poslovil kup nosilcev, a s kapetanom Modrićem, ki še kar vztraja, Hrvaška nadaljuje svojo pot. V Katar prihaja z nekaj novimi obrazi, po igrah v zadnjem času pa jih ni malo, ki menijo, da je celo boljša, kot je bila pred štirimi leti. Za nov podvig bi se moralo poklopiti marsikaj, a nogometaši v kockastih dresih so ga zagotovo sposobni.

O državi:

Število prebivalcev: 4 milijoni.
Glavno mesto: Zagreb.
Jezik: hrvaščina.

Kdo je selektor?

56-letni Zlatko Dalić je, preden je selektor Hrvaške nepričakovano postal konec leta 2017 in jo po zmagi nad Ukrajino v dodatnih kvalifikacijah popeljal na svetovno prvenstvo 2018, deloval predvsem v arabskem svetu. V Evropi ga nihče ni poznal. Kljub dobremu začetku je bila hrvaška javnost vseeno skeptična in do njegovega dela tudi zelo kritična. Verjetno predvsem zaradi tega, ker je imel prste pri njegovem imenovanju zloglasni Zdravko Mamić.

Ko je v Rusiji postal senzacija prvenstva in poskrbel za največji uspeh v zgodovini hrvaškega nogometa, mnogi pa so prepričani, da tudi športa, je seveda postal nacionalni junak. Na evropskem prvenstvu je prišel do osmine finala in tam izpadel proti Špancem.

Ko je kvalifikacije začel s porazom v Stožicah proti Sloveniji, so se kritiki vnovič oglasili, a jih je spet utišal. Na svetovno prvenstvo se je uvrstil brez težav, letos pa navdušil tudi z zmago v skupini A Lige narodov, v kateri je prehitel tudi Francoze. Kakšni so njegovi taktični ideali? Najraje igra s formacijo 4-3-3. Od Hrvaške jo lahko pričakujemo tudi na letošnjem mundialu.

Kakšna je ekipa?

Prvo ime je seveda Luka Modrić, za katerega se je zdelo, da bo po svetovnem prvenstvu 2018, na katerem je doživel vrhunec kariere, bil je izbran za najboljšega igralca turnirja in ob koncu leta dobil tudi zlato žogo, počasi končal reprezentančno pot. Toda zvezdnik evropskega nogometa, ki je bil z Real Madridom že petkrat evropski prvak, za Hrvaško še kar igra in je še vedno njen ključni mož. S 154 nastopi tudi že nekaj časa rekorder in seveda njen dolgoletni kapetan. Katar bo njegovo zadnje veliko tekmovanje. Pri 37 letih v nedogled seveda ne more igrati.

Še vedno je v hrvaški enajsterici nezamenljiv še en veteran, 33-letni Ivan Perišić, ki po novem brani barve londonskega Tottenhama. Brez strelca 32 golov si selektor enajsterice še vedno ne zna zamisliti.

Podobno velja za 29-letnega defenzivnega vezista milanskega Interja Marcela Brozovića, kot tudi za 28-letnega vezista londonskega Chelseaja Matea Kovačića, ki je po slovesu nekaterih izkušenejših reprezentančnih soigralcev v Hrvaški dobil pomembnejšo vlogo.

Luka Modrić. FOTO: Guliverimages.

Nov obraz je komaj 20-letni branilec RB Leipziga Joško Gvardiol, ki je steber obrambe in trenutno eden najbolj zaželenih branilcev v nogometnem svetu.

V obrambi utegnemo namesto izkušenega Dejana Lovrena najti 22-letnega Josipa Šutala iz zagrebškega Dinama ter bočna branilca iz Stuttgarta Borno Soso (24 let) in 27-letnega Josipa Juranovića iz Celtic Glasgowa. Vratar je že od slovesa Danijela Šubašića še en član serijskega hrvaškega prvaka Dinama Dominik Livaković. Zadnja hrvaška vrsta na čelu z vratarjem je v primerjavi z ekipo izpred štirih let povsem spremenjena.

Še največ neznank je ob vprašanju, koga bomo pri Hrvaški spremljali v napadu. Po odhodu Maria Mandžukića nesporne številke devet ni. Marka Livajo, Bruna Petkovića ali pa celo nekdanjega člana Celja Mislava Oršića, ki prihajajo iz hrvaške lige? Precej bolj uveljavljenega Andreja Kramarića iz Nemčije?

Seznam Hrvaške za SP 2022:

Vratarji: Dominik Livaković (Dinamo Zagreb), Ivo Grbić (Atletico Madrid), Ivica Ivušić (Osijek).

Branilci: Josip Stanišić (Bayern München), Borna Barišić (Glasgow Rangers), Martin Erlić (Sassuolo), Dejan Lovren (Zenit), Borna Sosa (Stuttgart), Joško Gvardiol (RB Leipzig), Domagoj Vida (AEK Atene), Josip Juranović (Celtic Glasgow), Josip Šutalo (Dinamo Zagreb).

Vezisti: Lovro Majer (Rennes), Mateo Kovačić (Chelsea), Luka Modrić (Real Madrid), Marcelo Brozović (Inter Milano), Nikola Vlašić (Torino), Mario Pašalić (Atalanta), Luka Sučić (RB Salzburg), Kristjan Jakić (Eintracht Frankfurt).

Napadalci: Ivan Perišić (Tottenham), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Bruno Petković (Dinamo Zagreb), Marko Livaja (Hajduk Split), Ante Budimir (Osasuna), Mislav Oršić (Dinamo Zagreb).

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!