Hrvaška unovčila izkušnje in ponovila uspeh izpred 24 let

Katar 2022 17. Dec 202217:55 0 komentarjev

Na predzadnji tekmi svetovnega prvenstva v Katarju sta se za tretje mesto in bronasto kolajno udarili reprezentanci Hrvaške in Maroka. Prva je po zaslugi Mislava Oršića slavila z 2:1 in ponovila uspeh izpred 24 let, ko je na SP 1998 v Franciji osvojila tretje mesto.

Po polfinalnem porazu proti Argentini (0:3) je četa Zlatka Dalića strnila svoje vrste in v svoji zadnji tekmi v Katarju v izenačeni in razburljivi tekmi premagala Maroko (2:1). Kockasti so tako še drugič v zgodovini svetovnih prvenstev osvojili 3. mesto (prvič 1998), še tretjič pa so na koncu med najboljšo trojico. Maročani se bodo morali zadovoljiti s četrtim mestom, kar pa je še vedno največji uspeh afriškega (in arabskega) nogometa.

Tekma se je začela v nasprotju z nekaterimi napovedmi, ki so omenjale ponovitev remija brez golov iz skupinskega dela. Hrvati so v 7. minuti izpeljali domiselno akcijo po prostem strelu, ko je z leve strani z glavo podajal Ivan Perišić, v osrčju kazenskega prostora pa je s panterskim skokom za vodstvo kockastih poskrbel Joško Gvardiol.

A veselje južnih sosedov ni trajalo dolgo, v naslednjem napadu je imel prosti strel na voljo Maroko. Po podaji z desne strani je bil tik pred Livakovićem kot duh sam Achraf Dari in je brez večjih težav izenačil na 1:1.

Ritem igre se je nato malce umiril, Hrvati pa so imeli krasno priložnost za novo vodstvo v 24. minuti, ko je z roba kazenskega strela poskusil Luka Modrić, a je Bono žogo odbil. Nenevarni niso bili niti Maročani, a so bili Achraf Hakimi, Sofian Boufal in Youssef En Nesyri v zaključkih premalo zbrani.

Da je Hrvaška na odmor vendarle odšla s prednostjo, pa je v 42. minuti poskrbel Mislav Oršić. Po dolgi kombinaciji pred kazenskim prostorom je izkoristil podajo Marka Livaja in z natančno odmerjenim strelom, ki se je odbil od vratnice, zadel za 2:1. Prava mojstrovina napadalca zagrebškega Dinama.

Isti igralec je v 47. minuti s podobnega položaja še enkrat nevarno streljal, a so Maročani poskus odbili v kot. Hrvaška je tudi v začetku drugega polčasa kljub vodstvu narekovala potek igre. Maroški selektor Walid Regragui je imel veliko težav z izmučenostjo svojih izbrancev, tako da je že v 67. minuti ‘porabil’ vseh pet menjav. Kot zadnji je zaradi bolečine v zadnji stegenski mišici z igrišča odšel branilec Jawad El Yamiq.

Toda afriška reprezentanca je kljub problemom prišla do velike priložnosti, ko je v 75. minuti na desni strani žogo sprejel En Nesyri in močno sprožil, a se je odličnim posredovanjem iz bližine izkazal Livaković. Nato je Bruno Petković na robu kazenskega prostora podrl Hakimija, glavni sodnik Abdulrahman Al Jassim pa je zaradi pregleda videoposnetka tekmo prekinil. Kot se je izkazalo, so v sobi za VAR gledali morebiten prekršek nad Gvardiolom na drugi strani igrišča. A odločitev je padla, da je bilo vse po pravilih in igra se je brez sprememb nadaljevala.

V 86. minuti je krasno akcijo za potrditev končne zmage zapravil Mateo Kovačić, čigar strel z levico je zletel mimo desne vratnice Bona. Hrvati so v zaključku pobudo povsem prepustili tekmecu, a zdržali nalet – nevaren je bil predvsem strel En Nesyrja v zadnji minuti dodatka – in se veselili tretje uvrstitve med prvo trojico na SP. Po tretjem mestu 1998 v Franciji in drugem pred štirimi leti v Rusiji so tako znova osvojili tretje mesto.

V Katarju nas čaka le še zadnje dejanje, jutri ob 16. uri se bosta v velikem finalu za svetovno krono pomerila Argentina in Francija. Obe lovita svoj tretji naslov.