Maroko drago prodal svojo kožo, a v finale vendarle Francija

Katar 2022 14. Dec 202221:55 > 21:55 0 komentarjev

Nogometaši Francije so drugi finalisti svetovnega prvenstva v Katarju. V polfinalu so z 2:0 (1:0) premagali Maroko. Čeprav rezultat tega morda ne kaže, so galski petelini do zmage prišli težje od pričakovanj in bodo v nedeljo proti Argentini branili naslov izpred štirih let. Maroko dan prej čaka tekma za tretje mesto proti Hrvaški.

Galski petelini so proti Maroku upravičili vlogo favorita in se uvrstili v veliki finale, kjer se bodo v nedeljo ob 16. uri merili z Argentino. Skušali bodo ubraniti naslov izpred štirih let. Na polfinalni tekmi so sicer težje od pričakovanj strli odpor najlepšega presenečenja turnirja, čeprav so že zelo zgodaj povedli. A Maročani so za razliko od prejšnjih tekem veliko idej in kreative pokazali tudi v napadu, gola pa niso dosegli. Ko je v 80. minuti Francija zadela še drugič, je bil obračun odločen. Maroko bo v soboto za tolažilno nagrado – tretje mesto – igral proti Hrvatom (ob 16. uri).

Francozi so tekmo odprli fantastično in že v 5. minuti izpolnili veliki cilj selektorja Didierja Deschampsa. Raphael Varane je z odlično globinsko podajo našel vtekajočega Antoina Griezmanna, ta pa je z desni strani podal v sredino. Tam je bil dobro pokrit Kylian Mbappe, žoga se je odbila na levo stran, tam pa jo je v težkem položaju odlično zadel Theo Hernandez in galske peteline povedel v vodstvo.

Maroko je skušal hitro odgovoriti, v 10. minuti se je moral za ohranitev izida po odličnem strelu Azzedina Ounahija pošteno potruditi francoski vratar Hugo Lloris. Še bolj vroče je bilo v 17. minuti na drugi strani, ko je veselje francoskemu strelskemu rekorderju Olivierju Giroudu preprečila vratnica.

Aktualni svetovni prvaki so lepo priložnost za povišanje vodstva zapravili v 36. minuti, ko je po hitrem protinapadu in odbiti žogi do strela še enkrat prišel Giroud, a je meril mimo vrat. Maročani so ob koncu prvega polčasa siloviti pritisnili, v prvi minuti sodnikovega dodatka pa je do fantastičnega strela preko glave prišel Jaqad El Yamiq in ob posredovanju Llorisa stresel okvir gola. Galski petelini so do odmora vendarle zadržali minimalno prednost.

Podobno sliko kot v izteku prvega smo videli tudi v začetku drugega polčasa. Nevarne akcije Arabcev so si sledile ena za drugo, francoska obramba pa se je večkrat znašla v težavah, ki pa sta jih predvsem osrednja branilca Varane in Ibrahima Konate uspešno reševala. Franciji so velike težave povzročale predvsem visoke žoge v kazenskem prostoru, modri pa so se osredotočili na protinapade, v katere sta hitela Mbappe in rezervist Marcus Thuram.

Še srečnejšo roko pa je imel Deschamps pri drugi menjavi. Namesto Ousmana Dembeleja je poslal v igro Randala Koloja Muanija in ta odločitev se je obrestovala že minuto pozneje. Po kombinaciji na levi strani med Thurmamom in Mbappejem je zadnji s krasno tehniko preigral dva branilca, nato pa žogo nežno poslal pred gol, kjer jo je v gneči v gol potisnil 24-letnik, za katerega je bil to šele četrti nastop v reprezentančnem dresu!

Francija je nato brez večjih težav držala prednost do konca, pa čeprav so Maročani v 94. minuti zapravili izjemno priložnost za znižanje izida, ko je strel Ounahija na golovi črti odbil Jules Kounde.

Končalo se je z 2:0 za Les Blues, ki bodo v nedeljo napadali drugi zaporedni naslov, skupno pa tretjega v zgodovini (1998, 2018). Na drugi strani jim bo stala Argentina, ki bo prav tako lovila tretjo lovoriko (1978, 1986), v polfinalu pa je v torek ugnala Hrvaško (3:0).