Za ljubitelji kolesarstva je po zaključku dirke po Franciji minulo nedeljo nekaj mirnih dni. Toda to je le zatišje pred nevihto, saj bo že prihodnji teden na sporedu svetovno prvenstvo na Škotskem, konec avgusta pa se bo začela še dirka po Španiji. Kaj pomeni nastop Jonasa Vingegaarda na Vuelti, kjer bo tekmoval tudi Primož Roglič? Bi moral Zasavec v lovu na rumeno majico v Parizu res menjati ekipo? In kje naj do konca sezone nastopi Tadej Pogačar? Ob iskanju na odgovore sta nam na pomoč priskočila nekdanja kolesarja Tadej Valjavec in Primož Čerin.
Slovensko kolesarstvo še naprej vztraja v zlati dobi. Če lani noben od tekmovalcev s sončne strani Alp ni uspel zmagati na treh največjih tritedenskih dirkah, je to letos konec maja že na prvem grand touru spremenil Primož Roglič. Postal je prvi Slovenec z osvojenim Girom, uspeh Zasavca pa je na dirki po Franciji z drugim mestom dopolnil Tadej Pogačar. Prvi kolesar sveta je na Touru sicer ciljal na vrh, a je moral po treh tednih izjemnih bojev priznati premoč Jonasu Vingegaardu.
Pogačar in Roglič sta se že pred tem – spomladi – podpisala pod nekaj odmevnih zmag (Flandrija, Amstel Gold, Valonska puščica, Pariz-Nica, Katalonija, od Tirenskega do Jadranskega morja), na visoke uvrstitve obeh paradnih konjev slovenskih kolesarskih uspehov pa lahko računamo tudi v prihajajočih tednih. Že naslednjo nedeljo bo na Škotskem cestna dirka svetovnega prvenstva, 26. avgusta pa se v Barceloni začenja še tretji grand tour leta – španska Vuelta.
Roglič v Glasgowu ne bo tekmoval, še vedno pa ni jasno, če bo tam dirkal Pogačar. Bo pa zmagovalec Gira na Pirenejskem polotoku lovil četrto skupno zmago, a bo imel veliko konkurenco že znotraj ekipe. Jumbo Visma je namreč v tem tednu potrdila, da bo rdečo majico napadal tudi Vingegaard.
“To je njihova interna odločitev, kot je Jonas dejal v enem izmed intervjujev, pa je bilo to dogovorjeno že lani novembra. Če je to res ali ne, vedo samo oni. Kaj to pomeni za Primoža? Dobro vprašanje. Tisti, ki bo slabši, se bo moral porediti tistemu, ki bo boljši. Ali bo to Primož ali Jonas, pa je težko oceniti,” pravi Tadej Valjavec. Trikratni udeleženec Vuelte (2002, 2004 in 2009) je prepričan, da kljub temu med Dancem in Slovencem ni pričakovati trenj. “To so profesionalci, se bodo že znali zmeniti. Delodajalec je tisti, ki odloča. Tako kot reče šef, tako mora biti. Drugače moraš menjati ekipo.”
Težje kot za gledalce bo za konkurenco
“Glede na znana dejstva je bilo to določeno že vnaprej, že v pripravljalnem obdobju. Kot pri Jumbo Vismi to znajo, gredo s to varianto tudi naprej. Ne menjajo nič. Težko je reči, kaj to pomeni za Primoža. So plusi in minusi. To bo dirka odločila sama. Trasa, dirkanje … Lahko bo na koncu to super poteza ekipe, lahko pa tudi ne. Zdaj govoriti o tem, kaj bo, če bo … Nima smisla. Njihova strategija je takšna, tako so se odločili. Mi kot gledalci pa se bomo morali s tem sprijazniti. Še težje pa bo za konkurenco,” pa dodaja Primož Čerin.
Prvi Slovenec, ki je dirko po Franciji odpeljal od starta do cilja, opozarja še na pasti grand toura. “Najprej je treba priti v zaključek dirke po Španiji in tam videti, kje je kakšen od njiju. Na tritedenskih dirkah se dogaja marsikaj, na koncu pa bo zmagal samo eden. To je res.”
Dokler bo Jonas zmagoval …
Če sta oba sogovornika previdna pri napovedih glede razpleta Vuelte, pa sta veliko bolj odločna pri besedah, kakšne so možnosti Primoža Rogliča, da v dresu Jumbo Visme v prihodnjih letih postane zmagovalec dirke po Francije.
“Če želi zmagati na Touru, bi moral zagotovo menjati ekipo. Če mu je ta menjava v interesu ali ne, pa najbolj ve sam. Če bi bil ta interes zelo velik, bi po mojem mnenju verjetno že menjal, tako da ga očitno nima. Dokler bo Jonas vozil na Touru, se bodo morali vsi podrediti njemu. To je stoodstotno dejstvo. Tukaj ni nobenega dvoma,” je prepričan Valjavec.
Podobno pa razmišlja tudi Čerin: “V Jumbo Vismi bo to vedno težje. Vprašanje, kako se bodo odločili za drugo leto – ali bodo šli na Tour z enim kapetanom ali dvema. Če hočeš imeti ekipo podrejeno temu cilju in biti vodja ekipe, ki stremi k temu, potem nima druge možnosti. Normalno in logično je, da če nekdo dvakrat zmaga Tour de France, da bo vsa taktika usmerjena v smer, da to naredi še tretjič.” In dodaja, da edina Rogličeva alternativa ni samo ekipa Ineos. “Je ena od možnosti, saj gre za ekipo, ki se je v preteklosti že izkazala z okostjem in vrhunsko strukturo. Tudi kar se tiče financ, ima zadostna sredstva, da to izpelje. Ni pa edina možnost. Glede na pritisk arabskih držav v sponzorskih vodah se lahko hitro pokaže še kakšna druga. Mi to gledamo površinsko, kaj se dogaja v ozadju, pa ne vemo.”
Ni bilo krivo spomladansko dirkanje
Beseda je tekla tudi o Tadeju Pogačarju. Ta je na dirki po Franciji osvojil dve etapi, skupno pa je še drugo leto zapored osvojil drugo mesto. Četrtič je postal tudi najboljši mladi kolesar dirke. Kljub temu je moral drugič priznati premoč Jonasu Vingegaardu. Bi moral svoj koledar dirk zato prilagoditi?
“Če bi bil sam na njegovem mestu, bi šel raje poizkusit še na Giro. Ne bi se posvečal samo Touru. To je res najpomembnejša dirka, ampak je dovolj tudi drugih. Obenem pa je v Franciji že zmagal, celo dvakrat. Če si pa on želi še enkrat zmagati na Touru, zakaj pa ne. Časa ima dovolj, izgubiti nima kaj,” je dejal Valjavec. Prepričan je, da količina dirkanja spomladi ne vpliva na Tadejev rezultat v Franciji. “Ne verjamem, da bi bil kaj boljši, če bi vozil manj.”
“Mogoče bi lahko odpeljal kakšno klasiko manj. Ampak prav veliko spreminjati … Upam, da ne bodo. Potem bi šlo kolesarstvo v smer, ki si je verjetno nihče ne želi. Da bi imeli glavni tekmovalci sezono podredili samo Touru, bi pomenilo, da na številnih dirkah ne bomo videli najboljših. To ne bi bilo dobro,” pa dodaja Čerin, čeprav se taktike z zelo malo nastopi poslužuje prav Vingegaard.
Bolj kot število tekmovalnih dni pa se mu zdi pomemben način dirkanja. “Upam, da Tadej še naprej odpelje kakšno enodnevno in enotedensko dirko. Predvsem pa, da bo skupaj z ekipo spoznal, da je treba najti ravnotežje med napadalno in bolj zadržano vožnjo. Da bo lahko ostal v igri vse do konca Toura. Da ga ne preseka že nekje vmes. Tako lani kot letos je bil že od starta precej napadalen. In v obeh primerih se je zgodilo, da je v eni etapi izgubil realne možnosti za osvojitev prvega mesta. Res, da je bil pred njim obakrat samo en tekmovalec, a dovolj, da ni zmagal.”
Kaj pa možnost, da se prvi kolesar sveta že prihodnje leto poda v lov na rožnato majico Gira?
“Ne vem, če je to realna možnost. Sponzorji zelo pritiskajo, Tour je pač Tour. Če v ekipi nimajo nekoga, ki bi ga tam dostojno nadomestil, bo moral on zopet na Tour. In verjamem, da ima tudi sam take ambicije. Če ga je osvojil dvakrat, zakaj ga ne bi še tretjič,” odgovarja Čerin.
Še vedno ni jasno, če bo Pogačar nastopil na prihajajočem svetovnem prvenstvu. Seznam potnikov v Glasgow bo Kolesarska zveza Slovenije predvidoma predstavila v ponedeljek. Oba sogovornika si tega želita. “Če bo tega sposoben oziroma mu bosta utrujenost in počitek to dopuščala … Okrog sebe ima take strokovnjake, ki bodo to določili. Niso samo želje, treba je upoštevati telo. Tadej si zagotovo želi mavrične majice tako kot marsikateri kolesar. Njegovi sodelavci, ki so za to plačani, bodo kmalu vedeli, ali je bolje, da gre na SP ali da se spočije in se pripravi za zadnji del sezone,” meni Valjavec.
“Glede na to, kako je odpeljal zaključek Toura, je njegovo zdravstveno stanje očitno bistveno boljše. Svetovno prvenstvo da ali ne, je vprašanje za njihovo ekipo. Zagotovo bodo naredili preglede in teste ter videli, koliko je realnih možnosti, da na SP dobro oddirka, pa tudi sam se mora še odločiti. Opcija je, upam, da se bo uresničila. Tadej je tekmovalec za velike enodnevne preizkušnje, kar je že dokazal. Če je forma s Toura prava … Zagotovo bo v prednosti pred tistimi, ki v Franciji niso vozili,” pa dodaja Čerin.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!