Primož Roglič po slabem začetku odlično finiširial, izgubil le 17 sekund

Kolesarstvo 14. Maj 202317:10 0 komentarjev
Primož Roglič

Prvi teden dirke po Italiji se je končal tako, kot se je začel – z ravninskim kronometrom. In tudi razplet je bil zelo podoben – na 9. etapi s ciljem v Ceseni je znova zmagal Remco Evenepoel, tokrat sicer le za sekundo pred Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers). S tem je znova oblekel rožnato majico. Primož Roglič je osvojil šesto mesto z zaostankom 17 sekund, s čimer je njegov zaostanek v skupnem seštevku za Belgijcem s 30 narasel na 47 sekund. A po prvem delu kronometra, ko je za rivalom zaostajal že več kot pol minute, je to odlična napoved pred prostim ponedeljkom in drugim tednom Gira.

Za razliko od uvodnega kronometra minulo soboto, ki je bil skoraj polovico krajši, so današnjega med Savignano sul Rubiconejem in Ceseno zaznamovale izjemno majhne razlike. 35 kilometrov vožnje na čas v 9. etapi, s čimer se zaključuje prvi teden Gira 2023, je najhitreje odpeljal že zmagovalec prvega Remco Evenepoel (Soudal QuickStep), ki pa je v cilju za pičlo sekundo premagal Gerainta Thomasa (Ineos), še eno več pa je zaostal njegov moštveni kolega Tao Geoghegan Hart. Četrti je bil Švicar Stefan Küng z zgolj štirimi sekundami zaostanka, manj kot deset pa je na petem mestu zaostal še Francoz Bruno Armirail (oba Groupama FDJ).

Takoj za najboljšo peterico pa najdemo najboljšega Slovenca Primoža Rogliča. Ta je prejšnjo soboto proti največjemu tekmecu Evenepoelu na kronometru izgubil 43 sekund, veliko počasneje od rivala pa je začel tudi danes. Na prvem vmesnem času (po 13 km) je zaostajal že 31 sekund, a je v primerjavi z belgijskim državnim prvakom v tej disciplini v nadaljevanju pridobival in v cilju za njim zaostal za 17 sekund. V skupnem seštevku zdaj za njim zaostaja 47 sekund, vmes je še Thomas (+0:45), blizu pa je še Hart (+0:50). Vse to napoveduje dramatičen drugi in tretji teden po prostem ponedeljku.

“Začel sem veliko prehitro, v drugem delu sem slabo odpeljal. V tehničnem delu sem se malce odpočil, da je bil zadnji del lahko spet hitrejši. Tole ni najboljši rezultat, čeprav sem osvojil etapno zmago. Lahko sem zadovoljen s tem in rožnato majico, čeprav za mano zagotovo ni najboljši kronometer v karieri. Iti v gore s 45 sekundami prednosti je dobro, Ineos ima zagotovo načrte za napad. Smo samozavestni, jutri pa se moram po dveh težkih dneh odpočiti,” je bil kljub zmagi in rožnati majici v prvi izjavi malce razočaran Evenepoel.

Vodilni do današnje etape Norvežan Andreas Leknessund je tokrat osvojil 19. mesto (+1:15), s čimer je v skupnem seštevku zdrsnil na šesto mesto.

Dirka po Italiji se nadaljuje v torek s pretežno ravninsko etapo od Scandiana do Viareggia (196 km), na kateri bo en vzpon druge in en vzpon četrte kategorije.

9. etapa. Foto: organizator

17.10: Evenepoel je v cilju za sekundo ugnal Thomas, za dve Harta in za štiri Künga! Roglič je končal kot šesti, 17 sekund za zmagovalcem.

16.55: Le nekaj minut po Hartu je vodstvo v cilju prevzel Thomas. Le za sekundo pred moštvenim kolegom! Na tretjem vmesnem času sta Evenepoel in Thomas izenačena, Roglič na sedmem mestu zaostaja 23 sekund!

16.54: Na drugem vmesnem času je Roglič uro ustavil pri 27:28, 27 sekund za Evenepoelom. V desetih kilometrih je torej pridobil štiri sekunde v primerjavi z Belgijcem. Medtem je vodstvo v cilju prevzel zmagovalec Gira 2020 Tao Geoghegan Hart, ki je na drugem vmesnem času le devet sekund za Evenepoelom – vmes je še Geraint Thomas (+0:02).

16.38: Roglič je že na prvem vmesnem času, kjer ima s 15:16 deveti vmesni čas. Remco Evenepoel je kar 31 sekund hitrejši.

16.28: In startnega dogajanja je konec, po tem, ko je svojo pot proti cilju začel še nosilec rožnate majice Andreas Leknessund! Na progi so trije vmesni časi, prvi po 13, drugi po 23 in tretji po 29 kilometrih.

16.25: Tudi največji tekmec slovenskega šampiona Evenepoel je že na cesti!

16.22: Svoj nastop začenja tudi edini Slovenec na dirki po Italiji. Srečno, Primož! Za njim bosta startala le še Remco Evenepoel in Andreas Leknessund.

16.19: S startne rampe se je pognal tudi četrtouvrščeni v skupnem seštevku Joao Almeida. Naslednji bo že Primož Roglič!

16.07: Bliža se nastop najboljših, od prve deseterice v skupnem seštevku so na cesti že Lennard Kämna, Damiano Caruso in Aleksand Vlasov.

15.59: Odlična vožnja francoskega državnega prvaka v kronometru Bruna Armiraila, ki je za kar 51 sekund prevzel vodstvo. Toda tik za njim je bil še štiri sekunde hitrejši njegov moštveni kolega pri Groupami FDJ Stefan Küng, eden od favoritov na današnji etapi. Najboljši čas zdaj znaša 41.28.

15.31: Imamo novega vodilnega. To je Nizozemec Bauke Mollema (Trek Segafredo), ki je za 14 sekund prehitel Hepburna.

14.35: Vodstvo je prevzel domačin Edoardo Affini, moštveni kolega Primoža Rogliča pri Jumbo Vismi. Nov najboljši čas – 42:41 je za 25 sekund boljši od časa Alexa Kirscha in prej vodilnega Quartermana.

14.28: Trenutno je vodilni v cilju Britanec Charlie Quarterman (Team Corratec Selle Italia), ki je 35-kilometrski kronometer prepeljal s časom 44:15. S tem je za več kot pol minute (32 sekund) premagal do zdaj vodilnega Nizozemca Daana Hooleja (Trek Segafredo).