V tretje gre rado: Van der Poel osvojil severni pekel

Kolesarstvo 9. Apr 202316:57 > 16:58 0 komentarjev
Mathieu Van der Poel

Mathieu van der Poel je zmagovalec tretjega spomenika letošnje kolesarske sezone, dirke Pariz-Roubaix. Drugo mesto je osvojil Jasper Philipsen, tretji je bil Wout van Aert. Edini Slovenec na dirki Matej Mohorič je zasedel 29. mesto.

Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) je v tretjem poskusu osvojil Pariz-Roubaix in izkoristil nesrečni defekt tekmeca Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), potem ko sta se vodilna kolesarja odpeljala od vodilne skupine na sektorju Carrefour de l’Arbre.

Van Aert je nato poskušal ujeti vodilnega Nizozemca, toda van der Poelov moštveni kolega Jasper Philipsen, je odlično pomagal današnjemu zmagovalcu.

Belgijec je nato 3,8 km pred ciljem napadel in za seboj pustil Madsa Pedersena (Trek-Segafredo), vendar je Philipsen še vedno držal stik, slavil, ko je njegov moštveni kolega prečkal ciljno črto, nato pa premagal van Aerta v sprintu za drugo mesto.

Na dirki je nastopil tudi Matej Mohorič, ki pa je zamudil trenutek, ko se je izoblikovala ubežna skupina. Edini slovenski predstavnik na dirki je v cilj prišel na 29. mestu.

“Imel sem enega najboljših dni na kolesu,” je takoj po zmagi dejal van der Poel. “Počutil sem se zelo dobro in sem poskušal z napadi, vendar se je bilo težko odlepiti od ostalih kolesarjev. V zadnjem sektorju je Degenkolb padel, nato sem moral zmanjšati zaostanek za Woutom in mislim, da je imel počeno gumo. Spredaj sem se znašel sam in do cilja sem vozil po najboljših močeh.”

“Ko sem ga prehitel, je bil njegov tempo nizek. Vedel sem, da ima težave, vendar nisem vedel, da gre za počeno pnevmatiko. Škoda, morda bi do cilja prišla skupaj. Škoda, vendar je to del dirke. Potrebuješ srečo in dobre noge, danes sem imel oboje. Za mano je najboljša sezona klasik doslej. Uresničile so se mi sanje. Danes ljubim Roubaix,” je sklenil zmagovalec tretjega spomenika sezone.

Z zmago je van der Poel po Cyrillu van Hauwaertu (1908), Seanu Kellyju (1986) in Johnu Degenkolbu (2015) postal šele četrti kolesar, ki je v isti sezoni zmagal na dirki Milano-San Remo in Pariz-Roubaix.

Hkrati je bila letošnja izvedba dirke Pariz-Roubaix najhitrejša izvedba vseh časov. Zmagovalec je v cilj prišel s povprečno hitrostjo 46,841 km/h, s čimer je za dober kilometer na uro premagal lansko povprečno hitrost Dylana van Baarleja (45,751 km/h).

Results powered by FirstCycling.com

Potek dirke Pariz-Roubaix:

Mathieu van der Poel je zmagovalec severnega pekla.

5 kilometrov do cilja: Nizozemec je očitno imel dovolj moči in sreče, da je preživel vse težave in napade. Po porazu na prejšnjem spomeniku, ki ga je dobil Tadej Pogačar, ko je osvojil drugo mesto, bo sedaj v svoj mozaik dodal še zmago v severnem peklu.

12 kilometrov do cilja: Vodilni van der Poel ima 25 sekund prednosti pred zasledovalno skupino.

15 kilometrov do cilja: Van Aert ima defekt in van der Poel se je odpeljal.

16 kilometrov do cilja: Padec v vodilni skupini, padel je John Degenkolb. Van Aert je napadel in si sprva pripeljal nekaj prednosti, toda van der Poel je ujel priključek.

30 kilometrov do cilja: Če ne bo presenečenja, se bo za zmago pomerila skupina sedmih kolesarjev, ki je trenutno na čelu dirke.

44 kilometrov do cilja: Nov napad van der Poela, edini, ki je sprva lahko sledil, je bil van Aert, nato so priključek ujeli še ostali.

47 kilometrov do cilja: Van der Poel in van Aert sta vseskozi v samem ospredju dirke, nihče se zdaj ni uspel odlepiti.

51 kilometrov do cilja: Napad van der Poela, van Aert je sprva nekoliko zaostal, a hitro ujel priključek.

58 kilometrov do cilja: 12 sektorjev pred ciljem ima skupina 11 kolesarjev nekaj več kot minuto prednosti pred močno zasledovalno trojico in 1:50 pred glavnino.

67 kilometrov do cilja: Ubežna skupina ima minuti in 40 sekund prednosti pred glavnino, vmes se nahajajo še zasledovalci. Kolesarje pa do konca dirke čaka še 14 tlakovanih odsekov.

92 kilometrov do cilja: Zasledovalci so ujeli ubežnike. Osmerica v ospredju je zdaj Wout Van Aert, Stefan Küng, Mathieu van der Poel, Jonas Koch, John Degenkolb, Sjoerd Bax, Juri Hollman in Madis Mihkels. Bliža se tudi nekdanji svetovni prvak Mads Pedersen, Van Aertov pomočnik Christophe Laporte pa je zaradi prazne zračnice zaostal.

94 kilometrov do cilja: PADEC! V glavnini se je zapletlo. Prvi tlakovani odsek s težavnostjo petih zvezdic je takoj prinesel težave! Na tleh se je znašel tudi aktualni zmagovalec dirke Pariz-Roubaix Dylan van Baarle (Jumbo-Visma).

100 kilometrov do cilja: Dirka se je povsem razživela. Glavnina je razpadla, prednost ubežnikov se je stopila. Zasledovalci so le še 35 sekund za vodilnimi, med njimi pa je zvezdniška zasedba: Wout Van Aert, Christophe Laporte (Jumbo-Visma), Mathieu van der Poel (Alpecin – Deceuninck), Stefan Küng, John Degenkolb, Anthony Turgis in Madis Mihkels. Mateja Mohoriča ni med najboljšimi. Glavnina zaostaja za minuto za vodstvom dirke, 30 sekund pa za skupino okoli Van Aerta in van der Poela.

112 kilometrov do cilja: Težave ima tudi en največjih favoritov za današnjo zmago. Belgijec Wout Van Aert (Jumbo-Visma) je moral zaradi prazne zračnice zamenjati kolo. Zdaj se je že vrnil v glavnino.

118 kilometrov do cilja: Iz glavnine je uspelo pobegniti še pet kolesarjev. V vodstvu so še vedno Koch, Gee, Bax in Hollman, minuto in pol za njimi pa kolesarijo Belgijec Jens Reynders, Francoz Anthony Turgis, Estonec Madis Mihkels in Avstralca Miles Scotson in Luke Durbridge. Glavnina za čelom dirke zaostaja za dve minuti, za skupino zasledovalcev pa za dobre pol minute.

130 kilometrov do cilja: V prvih 120 kilometrih smo videli že številne padce in mehanične težave kolesarjev, v ospredju pa vztraja četverica kolesarjev. Matej Mohorič ostaja v gkavnini.

155 kilometrov do cilja: V ospredju je četverica kolesarjev, ki ima minuto in 20 sekund prednosti pred glavnino. V njej kolesarijo Nemca Jonas Kock in Juri Hollman, Kanadčan Derek Gee in Nizozemec Sjoerd Bax.