Zgolj štiri dni pred tekmovalnim debijem v novi ekipi na dirki od Pariza do Nice so pri Bori Hansgrohe objavili podcast s Primožem Rogličem. V radijski oddaji, ki nastaja pod imenom Band of Brothers, se je Zasavec spominjal svojih začetkov na kolesu, prvega srečanja s šefom moštva Ralphom Denkom, opisal pa je tudi tipičen dan na višinskih pripravah na Tenerifu.
Ljubitelji kolesarstva na sončni strani Alp bodo kmalu prišli na svoj račun. Tadej Pogačar bo sezono 2024 odprl v soboto na italijanski klasiki Strade Bianche, dan za njim pa se bo na prvi etapi večdnevne preizkušnje od Pariza do Nice prvič v dresu Bore Hansgrohe predstavil še Primož Roglič.
34-letni Zasavec, ki se je bavarskemu moštvu pridružil pozimi, je bil zadnji gost podcasta Band of Brothers, ki ga pripravljajo znotraj ekipe. V pogovoru z dvema voditeljema je bil zelo dobro razpoložen, tako se je spomnil, da je leta 2015 že bil v dogovorih za prestop k Bori. A ga je pot takrat iz Adrie Mobil vodila k LottuNL-Jumbu, kjer je preživel zadnjih osem let. Ker sta se s šefom Bore Ralphom Denkom srečala v pivskem vrtu v Salzburgu, so spomini na tisti pogovor bolj megleni, se je pošalil Roglič.
“Z vidika začetka nove kariere sem bil že kar star. 2015 sem dosegel nekaj dobrih rezultatov. Odločen sem bil, da se preizkusim v svetovni seriji, kar je bila moja velika želja. Neverjetno se mi je zdelo že, da sem se z Ralphom sploh lahko pogovarjal. Bilo je lepo. Takrat Bora še ni bila del worldtoura, meni pa se je ta priložnost ponudila z LottoNL-Jumbo. Moral sem jo sprejeti. Da vidim, če sodim tja,” je nadaljeval v resnejšem tonu.
O prvem srečanju sta se pogovarjala tudi lani jeseni, ko sta nato vendarle podpisala pogodbo. “Rekla sva si: spet sva tukaj. To je lepota življenja. Nikoli ne veš, kam te odnese. Ampak na koncu sva pristala skupaj, zdaj pa upam, da bomo kot ekipa spisali nekaj lepih zgodb.”
Celoten podcast v angleškem jeziku si lahko poslušate na tej povezavi.
Pogrešal je staro ljubezen
Ker je iz Visme s seboj odpeljal tudi trenerja Marca Lambertsa, je bilo prilagajanje na novo klubsko okolje lažje. “Od leta 2016 pri Lottu pa vse do zdaj je bil moj trener. Zelo dobro me pozna. Je pa za vse pomemben njegov prihod, saj ima res veliko znanja. Pomagal bo tudi ostalim kolesarjem. Da bomo vsi boljši, tudi kot ekipa,” je dodal zmagovalec štirih grandtourov, pripravljen, da začne pisati novo poglavje v karieri.
S prihodom k Bori je znova sedel na kolesa znamke Specialized, na katerih je tekmoval že pri Adrii Mobil. “Kar nekaj let je minilo, odkar sem nazadnje vozil na kolesih Specialized. Vse od takrat sem pogrešal to znamko, zdaj sem nazaj. Prva leta dirkanja pa so bila zanimiva, saj sem še ugotavljal, ali lahko vozim z najboljšimi oziroma postanem eden od njih. To mi je kar hitro uspelo. Veliko zadovoljstvo je početi nekaj, za kar imaš strast,” se je Roglič dotaknil svojih kolesarskih začetkov.
Na Tenerifu mu je vsako leto lepše
“Prva leta med dirkami nisem nič jedel ali pil, ves čas sem le držal krmilo kolesa in skušal preživeti vožnjo v glavnini. Sicer pa sem bil smučarski skakalec od sedmega do 22. leta. Na neki točki sem ugotovil, da imam drugačne potenciale, ki sem jih skušal unovčiti. Neverjetno, kako se je izšlo. Hvaležen sem, da sem imel možnost izkusiti dva tako različna športa na najvišjem nivoju. Z vidika fizike in glave sem dojel, da sem bolj ’narejen’ za vzdržljivostne športe,” je Kisovčan ponovil že znano zgodbo.
Aktualni olimpijski prvak je prve temelje za letošnjo sezono položil na Tenerifu, kjer je z ekipo do začetka tedna opravljal višinske priprave. Na vprašanje sogovornikov, kakšen je videti tipičen dan na Kanarskih otokih, je naprej odgovoril z vidika hrane: “Riž, losos, riž, piščanec, riž …”
“Čudovite priprave, kot vedno. Na Tenerifu nisem nikoli razočaran. Vse bolj uživam. Starejši kot sem, bolj je prijetno. Veliko smo se pogovarjali, delali smo proti postavljenemu cilju. Drugače pa zajtrk ob osmi uri, ob desetih odidemo na treninge. Ti so dnevno različno dolgi, od ene do sedem ur. Tudi intervalni. Potem pa večerja, počitek in vse skupaj ponovimo. Vmes pa užitek,” je dodal.
Kako pa se je kolesarstvo spremenilo, odkar on kroji svetovni vrh?
“Ko sem začel z dirkanjem, 20-letniki še niso zmagovali na tritedenskih dirkah. Če bi se to dogajalo, bi bilo v mojih začetkih še težje. Imamo veliko mladih na izjemno visokem nivoju, ki tekmujejo za najvišja mesta. Za starejše je to lep izziv, super je, da lahko tekmujemo z njimi. Videli bomo, kaj prinese prihodnost,” se je Roglič posredno spomnil tudi na rojaka Tadeja Pogačarja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!