Ura resnice za Pogačarja in Vingegaarda: kaj jima kažejo številke?

Kolesarstvo 18. Jul 20237:00 1 komentar
Tadej Pogačar

Po prostem ponedeljku je danes pred kolesarji na dirki po Franciji eden ključnih dni. V 16. etapi jih čaka 22,4-kilometrski kronometer od Passyja do Comblouxa, ki bi lahko dal pomembne odgovore v boju za končno zmago. Jonasa Vingegaarda in Tadeja Pogačarja namreč loči zgolj deset sekund.

Glavna rivala dirke po Franciji Jonas Vingegaard in Tadej Pogačar sta nas v letošnji izvedbi navdušila že s številnimi dvoboji ena na ena, tokrat pa se bosta udarila na daljavo. Na Touru je namreč čas za edino vožnjo na čas. 22,4 kilometra od Passyja do Comblouxa je gorsko razgibanih, 3,5 kilometra pred ciljem je namreč na sporedu klanec 2. kategorije Cote de Domancy.

Preden se ura resnice (najboljši bodo na cesti približno 30 minut) ob 13.50 začne – Pogačar bo šel na progo ob 16:58, Vingegaard pa dve minuti za njim – smo preverili, kakšno je razmerje med Slovencem in Dancem dozdajšnjih vožnjah na čas.

Edina vožnja na čas na letošnjem Touru je dolga zgolj 22,4 kilometra, a pot od Passyja do Comblouxa zato ni nič manj zahtevna. Težak je že začetek, ko bodo kolesarji po manj kot štirih kilometrih zagrizli v nekategoriziran klanec Cote de Soudans (1,3 km/8,8%). Sledi spust in ravninski del od Sallanchesa do Domancyja. Po drugem vmesnem času pa odločilni segment trase: Cote de Domancy. Klanec druge kategorije sicer ni pretirano dolg (2,5 km), a ima povprečni naklon kar 9,4 odstotka! Po prečkanju gorskega cilja je do ciljne črte še 3,5 kilometra s povprečnim naklonom okrog petih odstotkov.

“Zelo zanimiv kronometer. Start je enostaven, sledi precej težek klanček, strm in kratek. Lahek spust, kjer bo šlo na polno. Treba bo dobro zračunati porabo energije do zadnjega klanca, zadnjih 15 minut bo brutalnih. Vse bo šlo v ta zaključek. Trasa mi je všeč, veselim se in upam na dobre noge,” pred 16. etapo pravi Pogačar.

dirka po Franciji 2023 16. etapa
Profil 16. etape. Foto: letour.fr/en

Slovenec skupno boljši, toda …

Najboljša kolesarja letošnje dirke po Franciji sta se v kronometru v svetovni seriji prvič srečala leta 2019 v prvi etapi dirke po Baskiji. Ne eden ne drugi nista končala pri vrhu – Tadej Pogačar je zasedel 18. mesto s 43 sekundami zaostanka za zmagovalcem Maximilianom Schachmannom, Jonas Vingegaard je bil na 43. mestu še 22 sekund počasnejši.

Tudi naslednji obračun je pripadel Slovencu – v drugi etapi dirke po ZAE je Pogi zasedel četrto mesto (24 sekund za Filippom Ganno), Vingegaard je na 13. mestu za Slovencem zaostal 19 sekund.

Istega leta sta se tekmeca znova srečala v Baskiji in do prve medsebojne zmage je prišel Danec. Na tretjem mestu je za zmagovalcem Primožem Rogličem zaostal 18 sekund in bil tako deset sekund hitrejši od petega Pogačarja.

Vingegaard 2021

Dobra dva meseca pozneje smo dobili tudi prva kronometrska dvoboja tudi na dirki po Franciji. Na prvem v peti etapi je zmagal Pogačar, pred tretjim Vingegaardom si je privozil 27 sekund prednosti. Na drugem v 20. etapi pa je bil boljši Danec – spet je bil tretji, tokrat 32 sekund za Woutom van Aertom. Pogačar je drugo skupno zmago na francoski pentlji potrdil z osmim mestom, proti Vingegaardu je izgubil 25 sekund, a v seštevku pred njim obdržal velikih pet minut in 20 sekund naskoka.

Pogačar 2021

Nove tri spopade smo videli v lanskem letu. V prvi etapi dirke od Tirenskega do Jadranskega morja je bil s tretjim mestom spet boljši slovenski zvezdnik, za Ganno je zaostal 18 sekund. Vingegaard je bil šele 27., za Pogačarjem je zaostal 35 sekund.

Potem pa je na vrsto spet prišla dirka po Franciji in že videna slika. Pogačar je na otvoritveni vožnji na čas v Kobenhavnu osvojil tretje mesto, do Yvesa Lampaerta mu je zmanjkalo sedem sekund. Jonas pa je na domačih tleh odpeljal še osem sekund slabše, kar je bilo dovolj za sedmo mesto. Je bil pa Danec zato boljši v predzadnji etapi. Zaostal je le za van Aertom (+0:19), z novimi osmimi sekundami prednosti do tretjega Pogačarja pa je dokončno potrdil skupno rumeno majico.

Pogačar Vingegaard 2022

Ko potegnemo črto, lahko ugotovimo, da sta se trenutno najboljša kolesarja v Franciji pomerila na osmih posamičnih kronometrih. Petkrat je bil boljši Pogačar, trikrat pa Vingegaard. Na Touru je to razmerje izenačeno (2:2) – Slovenec je višje končal obe vožnji na čas v uvodnih tednih zadnjih dveh izvedb, Danec pa v zadnjih tednih leta 2021 in 2022. Je čas, da Pogačar danes ta niz v tretjem poskusu prekine?