Pred veliko nagrado Kranja, ki si jo boste lahko prvič ogledali na kanalih Sportkluba, smo se pogovarjali z Markom Polancem. Letos se je vrnil v Kolesarski klub Kranj, ki organizira dogodek, opravlja pa vlogo športnega direktorja moštva. Skupaj z ekipo je z mislimi že na spektaklu v gorenjski prestolnici.
“Pripravljamo se, treniramo, ogledali smo si že tudi progo, ki je letos malo drugačna. Z mislimi smo že pri dirki, to je bistvo,” pred VN Kranja pravi Marko Polanc. Pestro dogajanje bo na sporedu ta konec tedna.
“To je bil vedno velik spektakel. Ljudi je bilo toliko, da so na vzponu na Jelenov klanec stali v treh vrstah. A to so bili drugi časi. Zdaj vemo, da imamo kolesarje na Touru, zanimanje pa je drugačno. Vseeno pa je to v Kranju enkraten dogodek,” dodaja Polanc.
Dogajanje na lanski VN Kranja:
Kaj VN Kranja predstavlja za slovensko kolesarstvo? “To je predvsem priložnost za mlajše kolesarje, da postanejo opazni, in da naredijo korak naprej na višji nivo kolesarstva. To je odskočna deska za številne nadobudne športnike,” razmišlja Polanc, ki je od letos ponovno tudi športni direktor kranjskega kluba: “Ja, spet sem prevzel to vlogo po prošnji direktorja. Priskočil sem na pomoč.”
VN Kranja posebna tudi za Jana Polanca
Za družino Polanc bo letošnja preizkušnja še dodatno čustvena. Dokončno se bo namreč od tekmovanj poslovil Jan Polanc. Njegov oče opozarja: “To ne pomeni, da ne bo še naprej vpet v kolesarstvo.”
Jan Polanc bo na kolesu naredil častni krog in se poslovil od tekmovalnega dresa. O njegovi uspešni tekmovalni poti Marko Polanc pravi: “Naredil je super kariero, smolo ima le, da sta ob njem isti čas kolesarila tudi Pogačar in Roglič. Njegovi rezultati se v javnosti zdijo skoraj ničvredni.”
Kariera Jana Polanca je vseeno izjemna. Osvojil je dve etapi na dirki po Italiji, kjer je leta 2019 tudi nosil rožnato majico. Leta 2017 je postal državni prvak v kronometru, leta 2022 pa dobil enodnevno dirko Trofeo Laigueglia. Na velikih tritedenskih dirkah se je nekajkrat uvrstil tik za deseterico: Giro je leta 2017 končal na 11. mestu, dve leti kasneje pa kot 14. Na Vuelti 2022 je zasedel 12. mesto.
Leta 2020 je Tadeju Pogačarju kot en ključnih pomočnikov izdatno pomagal do rumene majice na dirki po Franciji.
S Pogačarjem, ki trenutno nastopa na francoski pentlji, je povezan tudi Marko Polanc. “Zadnja tri leta, pred odhodom v Pro Tour serijo, sem mu delal program. Bil je zanimiv učenec. Dajal je vtis, kot da vse ve, da mu je vse jasno. Kot da ga ne zanima. Ko je prišla dirka, pa je vse naredil tako, kot je treba, dostikrat je tudi zmagal,” se spominja začetkov Pogija.
Kakšna je prihodnost slovenskega kolesarstva?
Marko Polanc še vedno upravlja tudi vlogo podpredsednika Kolesarske zveze Slovenije, kjer je tudi predsednik Odbora za cestno kolesarstvo.
S trenutnim stanjem in podmladkom ni najbolj zadovoljen: “Nisem zadovoljen. Kolesarstvo v Sloveniji stagnira. Glede na vse, kar smo do zdaj naredili, ostajamo zelo podhranjeni. Zakaj, je drug problem. Tuje ekipe se razvijajo, mi stojimo na mestu.”
Dodaja: “V tujini imajo že razvojne ekipe izjemno podporo, skoraj kot profesionalci. Mi se ubadamo z malenkostmi, kot je na primer oprema. Pogoji so preslabi. Če hočemo iti v korak s svetovno sceno, bomo potrebovali več posluha. Mogoče pa bo stvar postala zelo individualna in si jo bodo lahko privoščili samo tisti z veliko denarjem.”
Program dogajanja v Kranju:
Sobota, 22. julij:
14.30–18.30: kriterij po ulicah Kranja: dečki, deklice, mlajši in starejši mladinci in mladinke, ženske
18.30: dirka za otroke, ki še ne trenirajo kolesarstva
19.15: dirka za sponzorje, prijatelje kluba, trenerje in spremljevalno osebje
21.00: nočni kriterij za kategorijo članov (v živo na kanalih Sportkluba)Nedelja, 23. julij:
13.00–17.00: 55. Velika nagrada Kranja (v živo na kanalih Sportkluba)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!