Za odrgnjenega Mateja Mohoriča v nedeljo šteje le eno

Kolesarstvo 7. Apr 202310:37 0 komentarjev
Matej Mohorič
Foto: Profimedia

Niti teden dni še ni minil od veličastne zmage Tadeja Pogačarja na dirki po Flandriji, že je čas za nov, tretji kolesarski spomenik v tej sezoni. Znova po kockah. Kolesarje v nedeljo čaka dobrih 256 kilometrov severnega pekla od Pariza Roubaixa, tam pa bo najvišje cilje od Slovencev imel Matej Mohorič.

Start v Compiegnu 80 kilometrov severovzhodno od Pariza, cilj na znamenitem velodromu v Roubaixu. Vmes pa 256,6 kilometra dolga pot, med katerimi je tudi 29 tlakovanih odsekov v skupni dolžini 54 kilometrov in pol. To je tretji kolesarski spomenik sezone, to je severni pekel od Pariza do Roubaixa.

Še zadnja od petih največjih kolesarskih klasik, ki je tekmovalec iz Slovenije še ni dosegel. A če je Tadej Pogačar na ta seznam v nedeljo kot četrto dodal dirko po Flandriji, ga na veliko noč po prvotnem načrtu sezone ne bo v akciji. Je pa priznal, da ga v nadaljevanju kariere zanima tudi osvojitev preizkušnje na severovzhodu Francije.

Čeprav na 120. izvedbi znamenite preizkušnje, katere deli so večkrat uporabljeni tudi na dirki po Franciji, ne bo številke ena svetovnega kolesarstva, pa bo imela Slovenijo vseeno v ognju vroče železo. To bo Matej Mohorič (Bahrain Victorious), ki si je prav nedeljski 9. april označil za cilj sezone. Na startu bo kot edini Slovenec, resno pa si želi velike kocke, ki jo zmagovalec prejme v Roubaixu.

V ponedeljek komaj hodil

Načrte mu je sicer nekoliko pokvaril grd padec v Flandriji, ko je bil dobrih 70 kilometrov do cilja udeležen v množično nesrečo in bil prisiljen odstopiti. “Ko sem prišel domov, sem se komaj premikal. Ekipa mi je rekla, da ni možnosti, da dirkam na Pariz-Roubaix, pa sem dejal, čakajte, mislim, da lahko. Imam veliko odrgnin in ’posnete’ kože, ker je bila hitrost tako velika. Ko pri približno 75 kilometrov na uro padeš, je predvsem zelo pekoče, koža se sveti, kot da bi gorel,” je dejal 27-letnik. Zaradi dodatnega dneva za okrevanje je izpustil četrtkov ekipni ogled proge, ki ga bo opravil danes.

Matej Mohorič
Množični padec na dirki po Flandriji, med udeleženimi tudi Mohorič. Foto: Profimedia

“Roubaix je zame glavni cilj sezone, zato kljub grdi nesreči v Flandriji ne želim obupati. Ostajam osredotočen, verjamem, da bom v nedeljo pripravljen vsaj poskusiti. Ta dirka je drugačna, ne potrebuješ biti stoodstotno pripravljen, pač pa moraš imeti res veliko sreče. Velikokrat se je že zgodilo, da so zmagali kolesarji, ki niso imeli najboljših nog. Veliko stvari se lahko zgodi, pričakovati gre kar nekaj padcev in mehanskih težav,” je za rouleur.cc še dodal kolesar Bahrain Victoriousa.

Zaradi arenberškega gozda prilagojene tudi gume

Od 29 tlakovanih odsekov različnih težavnosti, kar označujejo zvezdice (ena najmanj, pet največ), je eden najbolj zloglasnih enajsti po vrsti. Trouee d’Arenberg oziroma arenberški jarek ali rov 96 km pred ciljem. Številni tlakovci na 2,3 km dolgem odseku tudi manjkajo, saj “kolesarski tatovi” večkrat odtujijo kakšno granitno kocko. Medtem ko lahko dirko v Arenbergu kolesar izgubi, boj za zmago poteka predvsem v nadaljevanju. Druga prelomnica s petimi zvezdicami prihaja okoli 50 km pred ciljem z dolgim odsekom Mons-en-Pavele, zadnji veliki preizkus pa je Carrefour de l’Arbre vsega 17 km pred ciljem.

Da je arenberški gozd na dirki ključen, se je strinjal tudi Mohorič. Prav zaradi tega odseka mora biti tlak v zračnicah višji kot na običajnem asfaltu. “Tam so kocke zelo grobe. Kljub visokemu pritisku v gumi boš platišče zadel vsaj desetkrat. Če bo prenizek, ne boš prevozil gozda brez defekta. Brez Arenberga bi bil veliko nižji, sam pa raje vozim počasneje po drugih, bolj gladkih tlakovanih odsekih in ta del prevozim brez težav,” je še dodal Podbličan, ki bo tokrat uporabljal dva milimetra širše gume kot običajno (32 namesto 30).

Matej Mohorič
Mohorič v arenberškem gozdu lani. Foto: Profimedia

Glavni oviri enaki kot pri Pogačarju

Dirka, ki se bo začela ob 11.25, v cilju pa bodo po pričakovanjih organizatorjev okoli 17.30, bo tako kot lani, ko je Mohorič po smoli zasedel peto mesto, minila v suhem vremenu. Prav zato je krog favoritov ožji kot v dežju, vanj pa poleg Slovenca spadata še Wout van Aert in Mathieu van der Poel, tudi glavna tekmeca Tadeja Pogačarja na večini spomladanskih klasik.

“Jasno je, kdo ima v tem trenutku najboljše noge. To sta Mathieu van der Poel in Wout van Aert. Zraven je še veliko kolesarjev, ki na tej dirki zares zaživijo, to so Mads Pedersen, Nils Pollitt, Filippo Ganna in še nekateri. Zagotovo bodo zelo motivirani in osredotočeni za dirkanje,” je dejal Mohorič, ob tem pa pozabil še na lanskega zmagovalca Dylana van Baarleja.

Pariz Roubaix 2023
Foto: PCS
Pariz Roubaix 2023
Foto: organizator
Pariz Roubaix 2023
Foto: organizator

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!