Vojaki Olimpijo pregnali v Tivoli, kjer je zadišalo po Partizanu

Košarka 13. Maj 202320:46 0 komentarjev

Pred skoraj 3.000 gledalci v legendarne Tivoliju si je Cedevita Olimpija igraje priigrala polfinale lige ABA. FMP tokrat ni imel realnih možnosti za uspeh proti razigranim Ljubljančanom (97:79), ki zdaj čakajo na polfinalni obračun s hitom evrolige - beograjskim Partizanom.

Košarkarji Cedevite Olimpije so – po rezultatsko uspešnem, a igralsko nič kaj prepričljivem vstopu v državno prvenstvo – z odliko opravili svojo nalogo v četrtfinalu lige ABA ter še drugič premagali FMP. Po zmagi v Stožicah in porazu v Železniku so tokrat preboj v polfinale jadranskega regionalnega tekmovanja potrdili v Tivoliju. Stožice so bile namreč zaradi dneva slovenske vojske zasedene. Pestro je bilo v večjem delu dneva tudi v Tivoliju, saj v veliki dvorani poteka razstava mačk. V tem slogu pa se je v sosednji dvorani odvijala košarkarska igra mačke z mišjo. Končalo se je s +18 (97:79) , najboljši strelci zmagovalne ekipe pa so bili Alen Omić (20 točk) ter Yogi Ferrell in Amar Alibegović (oba 19).

“Še vedno ne morem mimo druge tekme, na kateri smo igrali obrambno zelo slabo. Zato so bile prisotne tudi tenzije z moje strani. Me pa veseli odziv v zadnjem tednu. Bili smo zavzeti, lačni igre, motivirani … To je bila tekma sezone. Dobro smo se odzvali na pritisk. To je bila fantastična ekipna tekma, za nameček z najboljšo obrambo v sezoni. Ljubljanska publika je to znala nagraditi,” je napredovanje med jadransko četverico pozdravil trener Ljubljančanov Miro Alilović. “Cedevita Olimpija je danes pokazala svojo moč. Ljubljanska zmaga je čista kot solza Bili so boljši, od prve sekunde naprej. Vseeno sem ponosen, da smo izsilili tretjo tekmo,” pa je po drugem porazu v seriji (1:2) dejal trener FMP Nenad Stefanović.

Ljubljančani so tokrat že v prvi četrtini uveljavili premoč. Stavili so predvsem na igro po globini, ob tem pa sta se razigrala Alen Omić in Amar Alibegović. Po njuni zaslugi se je Olimpija v zadnjih minutah prve četrtine odlepila, v večjem delu druge četrtine pa povsem (za)vladala. Na polovici tega dela tekme je vodila z desetimi točkami naskoka, po prvi trojki Ferrela v 20. minuti pa z zelo oprijemljivih 53:35.

Lepa prednost zasedbe Mira Alilovića, ki bo kot začasni trener dočakal konec sezone, ni uspavala. Z visoko energijo so odprli tudi tretjo četrtino in že po petih minutah vodili z 20 točkami naskoka (63:43). Z izjemo razigranega Alekse Stepanovića gostje iz beograjskega predmestja nikakor niso zmogli do zglednih akcij za mete. Po drugi strani so slovenski prvaki igro oplemenitili tudi z bolj učinkovito igro zunanjih igralcev.

Cedevita Olimpija je tokrat prevladovala v skoku, bila strelsko veliko bolj razpoložena, obenem pa je iz pretočne igre izhajalo tudi večje število asistenc. Ko je padlo še rezultatsko breme, so gostitelji poskrbeli še za nekaj atraktivnih akcij. Z njimi so navdušili skoraj polno dvorano Tivoli. Takšne Olimpije v sezoni, polni razočaranj, letos niso spremljali prav pogosto. “Ko igramo na takšen način, lahko premagamo vsakega. Čakali smo na takšno tekmo,” je bil vidno navdušen Alibegović. “Obramba, skok in značaj. To odloča v končnici,” ga je dopolnil Alilović in hvalil samozavestno predstavo. Skrbi ga le stanje Josha Adamsa, ki je bil po padcu in poškodbi noge prepeljan v bolnišnico.

Zmaji, ki so po povsem ponesrečeni evropski sezoni, kjer so z vsega tremi zmagami na osemnajstih tekmah ostali na dnu skupine A, izpolnili vsaj osnovni jadranski cilji, zdaj čakajo na svojega polfinalnega tekmeca. Velikanska senzacija bo, če jim na nasprotni strani ne bo stal beograjski Partizan. Ta se bo po koncu evroligaške sezone, kjer ga je od zaključnega turnirja ločil le korak, v četrtfinalu lige ABA pomeril s črnogorsko zasedbo Studentski centar. Zmagovalec serije bo znan prihodnji teden. Takrat pa se bosta v drugem polfinalnem paru že udarila Crvena zvezda in Budućnost.

Liga ABA, četrtfinale:

Sobota (tretja tekma):

Cedevita Olimpija – FMP 97:79 (27:21, 53:35, 72:54) /2:1/

Dvorana Tivoli, gledalcev 2800, sodniki: Hordov, Radojković, D. Hadžić (vsi Hrvaška).

Cedevita Olimpija: Rebec 4 (2:3), Ferrell 19 (2:2), Jeremić 8 (2:2), Alibegović 19 (1:2), Adams 4, Matković 12 (4:5), Gnjidić 1 (1:2), Omić 20 (1:1), Dragić 10 (5:6).

FMP: Manning 16 (2:4), Beech 3, Moore 13 (3:4), Pavićević 4, Stepanović 17 (4:5), Šaranović 2, Simović 5, Matović 3 (1:1), Izundu 8, Jenkins 8 (5:5).

Prosti meti: Cedevita Olimpija 18:23, FMP 15:19.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 11:36 (Ferrell 5, Jeremić 2, Alibegović 2, Omić, Dragić), FMP 6:29 (Manning 2, Beech, Stepanović, Simović, Jenkins).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 20, FMP 23.