Dvoboj nasprotij: pomenljiv nasmeh proti čustvenemu zlomu

Košarka 3. Jan 20227:00 > 7:01 1 komentar
Jurica Golemac in Jaka Blažič.

Oba slovenska predstavnika v jadranski ligi ABA sta v nedeljo v Novem mestu vstopila v leto 2022. Potek tretjega večnega derbija to sezono je odlično povzel trenutne prednosti in slabosti obeh moštev. Zdesetkana ekipa proti zdravi, delavna in borbena proti individualno precej kvalitetnejši, kratke klopi proti daljši, nadaljevanja niza porazov proti nizu zmag.

V dvorani Leona Štuklja smo videli tekmo velikih nasprotij. Krka se je do konca tretje četrtine odlično postavila po robu favorizirani Cedevita Olimpiji. V zadnjih deset minut so Novomeščani vstopili s +8, a zdesetkana rotacija fanatično borbenih domačinov je v zaključku, tudi zaradi velikih težav z osebnimi napakami, enostavno ostala brez igralcev, da bi zdržali nalet zmajev (83:90).

Še vedno preveč individualizma

Ljubljančani so podoben obraz letos prikazali že večkrat. Kot bi se šele ob polčasu zares zbrali, sledi predvsem precej višja intenziteta na obrambni strani parketa, kar posledično vodi tudi v “lepši” izkupiček na semaforju.

Jurica Golemac si je v novem letu zato zaželel, da bi s strani svojih varovancev videl predvsem večjo konstantnost.

“Želim, da je igra videti tako, kot je bila videti zadnjih 15 minut. Da verjamemo eden v drugega, da ne iščemo individualnih rešitev. V ekipi imamo veliko ega in individualne kvalitete, a moramo verjeti in si čim več podajati. Le tako bomo imeli v igri stabilnost,” je dejal strateg Ljubljančanov.

Jacob Pullen je vpisal 22 točk, od tega 17 v drugem polčasu.

Za nihanje v igri je Golemac okrivil predvsem prepogosto iskanje individualnih rešitev: “Če nekdo na silo meče, preostalih devet igralcev povesi glave. Imamo dobre fane, a moramo napredovati v iskanju dodatne podaje, morajo verjeti, da se bo žoga vrnila nazaj.”

“Nova” Olimpija našla ravnotežje

Vse od precejšnjih sprememb v kadru v novembru, ko so skozi izhodna vrata stopili Marcus Keene, Žiga Dimec, Luka Rupnik in Jackie Carmichael, skozi vhodna pa Yogi Ferrell in Alen Omić, se je rezultatska krivulja obrnila navzgor. Poteze Sanija Bečirovića so obrodile sadove.

Zmaga proti Krki je bila že četrta v nizu v ligi ABA ter skupno peta na zadnjih šestih dvobojih. Pred novim letom je v Španiji padla tudi Valencia. “Sem zelo zadovoljen. Imamo notranjo in zunanjo linijo, imamo igralce, ki lahko igrajo obrambo, vzpostavili smo ravnotežje med napadom in obrambo. Zdaj je na nas trenerjih, da pridemo do večje konstantnosti.”

Sladke skrbi za Golemca: Zach August je zbral 22 točk in 11 skokov ter tokrat dobil interni dvoboj na položaju centra z Alenom Omićem.

Pomenljiv nasmeh

Ni skrivnost, da zmaji na trgu po številnih odhodih iščejo še eno okrepitev. Na vprašanje novinarjev, če je klub blizu dogovora, je Golemac s pomenljivim nasmehom odvrnil: “Upam. Več ne smem povedati.”

Navijači ljubljanskega kluba naj si nasmešek razlagajo po svoje. Pred dnevi je po razdoru pogodbe z Žalgirisom znova prost Zoran Dragić. Ena plus ena je dve? Matematika vendarle ni tako preprosta.

Tokratni dvoboj Krke in Cedevite Olimpije je bil sicer tretji večni slovenski košarkarski derbi v letošnji sezoni. Prva dva sta bila odigrana v zaporedju za uvod v sezono, ko sta se velika tekmeca najprej v Tivoliju pomerila v tradicionalnem superpokalu ter teden dni pozneje še v 1. krogu lige ABA. Vse tri tekme so dobili košarkarji iz prestolnice.

Krka – Cedevita Olimpija 83:90

Zmaji so se pobrali po globoki krizi v mesecu novembru.

Nadaljevanje agonije Dolenjcev

Krka je po spodbudnem začetku sezone, ko je bila po šestih krogih pri treh zmagah in treh porazih povsem v sredini lestvice, v nadaljevanju povsem popustila. Slasti zmage Krkaši v ligi ABA niso okusili že od 30. oktobra, ko je v dvorani Leona Štuklja padel Študentski center Podgorica.

Glavni krivec je jasen – v prvi vrsti so ekipo v zadnjih dveh mesecih povsem zdesetkale poškodbe. Če so tudi z močno okrnjenim kadrom še dovolj kvalitetni, da so v slovenskem prvenstvu na 12 tekmah vpisali 11 zmag, za jadransko ligo tega ne moremo trditi, kar se je dobro videlo tudi proti Olimpiji.

“Težko treniramo, ne vem, kot bi bilo nekaj zakleto. Do tistih nekaj zmag, ki smo jih zbrali v ABA ligi, ko smo bili še dokaj kompletni, smo lahko igrali. Težko je, mi smo delavna ekipa, nimamo super individualne kvalitete na vsakem položaju, nimamo 12 enakovrednih igralcev. Potem kompenziraš, poskušaš ujeti trenutke, uporabiti čarobno paličico, a ta paličica ne deluje vedno,” je po porazu z Olimpijo poklapano razlagal Dalibor Damjanovič, šef strokovnega štaba v Krki.

Krka je odlično igrala 30 minut, a to ni bilo dovolj za konec črnega niza.

Dokler ni zmanjkalo moči, dokler se niso začele težave z osebnimi napakami, so Novomeščanom igrali odlično. Nato se je igra podrla in ponovila se je večkrat videna zgodba iz letošnje sezone. Poraz proti zmajem pa je bil že osmi zaporedni v ligi ABA. Trenutno so na predzadnjem mestu lestvice, z zmago več od Splita.

Težave zlomile Damjanovića

Proti zmajem je manjkala peterica. Hasahn French in Leon Stergar sta bila tokrat na seznamu za tekmo, a nista bila nared za igro. Odsotni so bili še Jan Kosi, Marko Arapović in Andrej Stavrov.

“Zdaj za novo leto sem svojim igralcem zaželel veliko zdravja. Če bodo oni zdravi, bom tudi jaz. Če bodo oni uspešni, bom tudi jaz, bo uspešen klub. Od tekme z Zvezdo naprej, ki smo jo izgubili v zaključku, sem tri tedne hodil okoli kot zombi. Veš, da te čaka Budućnost, Igokea, Olimpija, trenirati pa ne moreš … Poskušali smo stisniti, praznikov nismo imeli, ves čas smo trenirali. Ker nimamo igralcev smo poskušali z mladinci. Čaraš, to je čaranje,” je razlagal Damjanović, ki so ga vse težave močno prizadele.

“Če drugega ne, sem se letos naučil neverjetne potrpežljivosti. A tudi jaz sem človek in včasih slabo prenesem določene napake kogarkoli, ker to je velika potrošnja,” so bile še zadnje besede Damjanovića, ki je moral nato novinarsko konferenco prekiniti, saj so ga prevzela čustva.

V dvorani Leona Štuklja se je zbralo lepo število navijačev.

Iz moštva sicer trenerju dajejo polno podporo, je po dvoboju izrazilo več košarkarjev Krke. V naslednjih dneh naj bi se vrnila vsaj French in Stergar, tudi Kosi bo najverjetneje kmalu nazaj. Nato bi moral slediti še Stavrov.

Krka jih potrebuje nazaj čim prej, časa za lovljenje forme pa praktično ne bo. Januarja se bodo v jadranski ligi pomerili z Mornarjem, Mego, Zadrom in Partizanom. Da bi se obvarovali pred ponovnim krčevitim bojem za obstanek, bodo zmage iz kroga v krog postajale večja nuja.