Dočakali smo začetek košarkarskega evropskega prvenstva za ženske, ki ga od 15. do 25. junija skupaj z Izraelom gosti Slovenija. Pred prvimi tekmami smo odgovorili na nekaj ključnih vprašanj.
EuroBasket 2023 je veliki met Košarkarske zveze Slovenije, ki si je želela deset let po prvenstvu za moške gostiti še najboljše ženske košarkarice stare celine. Na turnirju tekmuje 16 reprezentanc, ki so v prvi fazi tekmovanja razporejene v štiri skupine s po štirimi državami. Dve skupini gosti Tel Aviv, dve Ljubljana. Boje od četrtfinala naprej gostijo izključno Stožice.
Gre sicer že za 39. žensko evropsko prvenstvo. Z naskokom najuspešnejša je zdaj že nekdanja Sovjetska zveza, ki je osvojila kar 21 zlatih medalj. Sledi Španija s štirimi naslovi in Rusija s tremi. Več kot en naslov imajo še Francozinje in Srbkinje. Nekdanja Jugoslavija je denimo osvojila kar šest medalj, a nikdar zlate, temveč štiri srebrne in dve bronasti.
Kdo je gostitelj?
Slovenija in Izrael tekme gostita v Ljubljani oz. Tel Avivu. Slovenska prestolnica je v ta namen ponudila dvorano Stožice, s kapaciteto za 12.480 obiskovalcev. V Tel Avivu bodo vse tekme v dvorani Menora Mivtachim, ki na tribune sprejme 10.383 navijačev.
Kdo brani naslov?
Srbkinje so pred dvema letoma v finalu ugnale Francozinje s 63:54. Slednje so v finalu zaigrale že petič zapored, a še petič izgubile. Srbija je slavila pod vodstvom legendarne Sonje Vasić, ki je bila izbrana za MVP prvenstva. To je bil drugi evropski naslov Srbije, po prvencu leta 2015.
Kdo je favorit?
Sodeč po stavnicah naj bi v najožji krog favoritov sodile Francozinje, Španke, Belgijke in Srbinje. Tako ni presenečenje, da so to štiri najvišje uvrščene evropske reprezentance na Fibini svetovni jakostni lestvici, kakor tudi prve štiri države na Fibinem “power rankingu“, ki ga posodabljajo glede na trenutno dogajanje v ekipi in zadnje pripravljalne tekme. Nevarne naj bi bile tudi izbrane vrste Italije, Turčije, Velike Britanije in Latvije.
V naslednjem krogu držav sledi Slovenija, ki torej ne sodi med resne kandidate za medalje, a ima vendarle kot domačin določeno prednost. Na omenjenem seznamu trenutno najmočnejših držav sta pred Slovenkami dve reprezentanci iz skupine C, Francija in Velika Britanija, ki zasedata 4. in 7. mesto. Slovenijo so uvrstili na 11. mesto, medtem ko je Nemčija na 13.
Kakšen je tekmovalni sistem?
Žreb je reprezentance razdelil v štiri skupine s po štirimi članicami. Skupini A in B gosti Tel Aviv, skupini C in D Ljubljana.
Vse štiri zmagovalke skupin se v četrtfinale uvrstijo neposredno. Drugo in tretje uvrščene pa se za preostala štiri mesta pomerijo v repasažu. Tel Aviv gosti dodatne kvalifikacije skupin A in B, Ljubljana skupin C in D.
Nato se vsa akcija preseli v Stožice, kjer se boji na izločanje nadaljujejo s četrtfinalom. Slednje je na sporedu 22. junija, polfinale 24. junija in finale ter tekma za bronasto medaljo le dan pozneje, 25. junija.
Kaj prinaša visoka uvrstitev?
Evropsko prvenstvo je edina vstopna točka za olimpijske igre, ki jih prihodnje leto gosti Pariz. FIBA ima na kvalifikacijskih turnirjih prostora za šest reprezentanc. Ker je Francija gostiteljica OI, si bo neposredno uvrstitev na kvalifikacijske turnirje zagotovilo pet najbolje uvrščenih držav.
Zato se ob morebitnem izpadu v četrtfinalu boji za reprezentance še ne zaključijo, temveč nadaljujejo razigravanje za 5. mesto.
Kdo sestavlja slovensko reprezentanco?
Slovensko izbrano vrsto vodi priznani košarkarski trener, Grk Georgios Dikaioulakos. Je tudi trener italijanske Famile Schio, s katero je zadnji dve sezoni osvojil kar dve trojni kroni. Letos se je uvrstil tudi na zaključni turnir ženske evrolige in osvojil tretje mesto.
Kakšne so dosedanje slovenske uvrstitve?
Slovenke na prvenstvu stare celine igrajo četrtič zapored. Na svojem prvem prvenstvu leta 2017 v Pragi so v predtekmovanju dosegle eno zmago in zasedle 14. mesto.
V Nišu in Beogradu dve leti pozneje so se uvrstile v kvalifikacije za četrtfinale in po porazu z Belgijo osvojile končno deseto mesto.
Desete so bile tudi pred dvema letoma, ko sta EuroBasket gostili Španija in Francija. Letos imajo Slovenke cilj, da izboljšajo najboljšo dosedanjo uvrstitev in se prebijejo v četrtfinale.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!