Slovenski košarkar Goran Dragić je vse bližje koncu svoje kariere. Odprto ostaja le vprašanje, kje in kdaj bo svoje košarkarske copate obesil na klin. Če bo izpolnjena njegova želja, bo v Miamiju nadomestil klubsko legendo.
Miami Heat je franšiza lige NBA, ki se nekoliko razlikuje od večine preostalih severnoameriških košarkarskih sredin. “Heat culture” oziroma “kultura Vročice”, kot radi rečejo na Floridi, ima čez lužo prav poseben pomen in jo izžareva tudi Goran Dragić. Na kratko je težko razložiti, a zavzema tako človeško kot športno plat vsakega posameznika. Zdravo življenje, profesionalnost, odgovornost, nepopustljivost in ekipni duh.
Izvira vse od predsednika Pata Rileyja do dolgoletnega trenerja Erica Spoelstre ter nenazadnje tudi 42-letnega veterana Udonisa Haslema, ki bo po letošnjem finalu košarki dokončno pomahal v slovo. Miamiju je zvest vse od leta 2003, ko je del moštva postal kot košarkar, ki leto prej ni bil izbran na naboru, a se lahko danes predstavi kot trikratni prvak. Tudi to je “Heat culture”. Vročica ima namreč trenutno v ekipi takšnih košarkarjev kar sedem! Zato ni presenečenje, da Miami slovi tudi kot franšiza, ki najprej odlično prepozna in nato tudi razvije talent.
“Izbira Miamija je preprosta”
Kakor tudi ni presenečenje, da je Dragić v Miamiju našel svoj dom in si močno želi, da bi pred koncem kariere znova oblekel tudi dres Vročice, je razkril v podcastu Tobin & Leroy.
“Tukaj živim. Tukaj sta moja otroka. Zagotovo je izbira Miamija za konec kariere zelo preprosta. To je moj dom. Tukaj sem preživel čudovitih sedem let. Rad imam vse igralce, osebe v vodstvu kluba, trenerja Erica Spoelstro … Ti fantje so mi dali vse. To je mesto, kjer se vidim v prihodnosti. Prekleto, da bi, zakaj pa ne,” je bil neposreden in slikovit v odgovoru na vprašanje, če bi si želel v Miami Heat skleniti kariero.
Morda mu bo Riley izpolnil željo. Od Vročice se namreč po dveh desetletjih poslavlja Haslem, dolgoletni kapetan, ki je to vlogo pred leti opravljal tudi skupaj z Dragićem. Veteran pod obročem je praktično zadnjo tretjino kariere bolj podaljšek trenerja na klopi kot prezenca na parketu. V zadnjih sedmih sezonah je namreč odigral le 65 tekem rednega dela in v končnici vpisal vsega en nastop.
Veteranska prisotnost v garderobi
Njegov doprinos je klub temu v Miamiju izjemno cenjen. In smo znova pri “Heat culture”, ki floridsko franšizo ločuje od vseh ostalih. “Vsak dan z njim je poseben. Tako je smešen. Res upam, da bo imel v prihodnosti kakšno televizijsko oddajo in bodo lahko vsi videli, kako je zabaven, a predvsem, kako čudovita oseba je. Prav tako je izjemen vodja. Bilo bi popolno, da bi se poslovil z naslovom,” mu je srečo v finalu proti Denverju zaželel Goran. Odgovor na vprašanje, za koga stiska pesti, zagotovo ni potreben.
Prevzel bi Haslemov položaj izkušenega veterana, ki v prvi vrsti svetuje mlajšim članom ekipe. “Še vedno bi igral 10 minut na tekmo. V teh minutah bi lahko na hitro prispeval 10 točk in 3 asistence. Samo brez zaporednih tekem v dveh dneh,” je v smehu dejal Goran, ki je priznal, da pri 37 letih utrujenost po tekmi na telesu občuti precej drugače.
Glede vloge Ljubljančan sicer ne postavlja pogojev. “Še vedno si želim igrati leto ali dve. V kakršnikoli vlogi. Kot veteran, ki pozna igro in bo dobro vplival na mlajše igralce ter jim v pomoč ponudil svoj glas. Ne obremenjujem se. Za menoj je čudovita kariera. V ligi NBA sem že 15 let.”
Dragić je letošnjo sezono sklenil v Milwaukeeju in se s prvimi favoriti za šampionski prstan poslovil že v uvodnem krogu končnice. S 4:1 je serijo dobila prav Vročica. Zaigral je le na drugi in tretji tekmi. Na obeh, ki ju je zaradi poškodbe izpustil izjemni Giannis Antetokounmpo.
V ligi NBA je zaigral za sedem klubov in odigral 1007 tekem, če štejemo redni del in končnico. Manjšo vlogo kot letos je imel le še v svoji prvi sezoni čez lužo, ko je še kot povsem nedokazani član Phoenixa na tekmo prejel 13 minut igre in prispeval 4,5 točke. V sezoni 2022/23 je, če štejemo Chicago in Milwaukee, v povprečju igral 15 minut ter vpisal 6,4 točke.
Najbližje prstanu je prišel leta 2021, ko se je z Miamijem prebil vse do finala, a se nesrečno poškodoval že na prvi tekmi serije proti Los Angeles Lakersom.
Če se bo to poletje pridružil Vročici, uradno se lahko začne s klubi dogovarjati s koncem junija, bo skoraj zagotovo podpisal za veteranski minimum. Ta za košarkarja z več kot desetimi leti v ligi NBA znaša slabe tri milijone dolarjev. Dragićev bruto zaslužek čez lužo sicer znaša 154 milijonov ameriških dolarjev, kar ob trenutnem tečaju znaša 144 milijonov evrov.
Znova tudi v reprezentanci?
“Še vedno se odločam, če bom igral na svetovnem prvenstvu. Lani se ni najbolje končalo. Imeli smo dobro ekipo, a izpadli v četrtfinalu proti Poljski. Glavni je Luka, brez dvoma. Če se bom vrnil, mu bom sledil. Kot dober veteran bom bolj v podporo mlajšim igralcem in ne bom igral veliko minut,” je glede prihodnosti v slovenski reprezentanci, ki jo to poletje čaka nastop na svetovnem prvenstvu, dejal Dragić.
V naslednjih dneh se sicer vrača v Evropo in bo konec tedna obiskal Carigrad, ki gosti finale lige prvakov. Izpolnil bo željo sinu, ki trenira nogomet.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!