Izjemni Yogi Ferrell Olimpijo pripeljal na prag 20. zvezdice (VIDEO)

Košarka 8. Jun 202322:22 0 komentarjev

Košarkarji Cedevite Olimpije so le še eno zmago oddaljeni od jubilejnega 20. državnega naslova, potem ko so na tretji tekmi finala državnega prvenstva Domžalčane ugnali še drugič in v seriji povedli z 2:1. Četrta in morda že zadnja tekma finala bo v soboto, ob 18. uri v znamenitem Tivoliju.

Tudi tretja tekma finala je ponudila izjemno izenačen dvoboj z razburljivim zaključkom. Domžalčani so se znova pokazali kot zelo trd nasprotnik favoriziranih Ljubljančanov in še slabi dve minuti pred koncem preko koša Austina Luka povedli za točko. Sledila je prava serija trojk na obeh straneh, a daljši konec so vendarle potegnili gostje, ki so tako le še korak oddaljeni od 20. naslova državnih prvakov.

Branilci naslova so skok dobili s kar 47:27, v napadu 24:5, a tudi številne dodatne posesti niso omogočile mirnejšega zaključka. Kar 35 točk je tokrat vpisal Yogi Ferrell, ki je bil predvsem v zadnji četrtini nezaustavljiv in glavni junak Cedevite Olimpije v domžalski Hali. Pri Heliosu je bil s 17 točkami strelsko najuspešnejši Blaž Mahkovic.

“Vračamo se domov, kjer moramo dokončati posel. Vse zasluge Heliosu, ki je odigral trdo in moštveno. Na koncu smo zadeli pomembne mete. Nismo se pustili zmesti glasnim domačim navijačem ali sodnikom in dokončali delo,” je po drugi zmagi Ljubljančanov v seriji povedal ameriški organizator igre.

Miro Alilović, trener Cedevita Olimpije: Pričakovali smo težko tekmo. Že dlje časa smo v težkem ritmu. Čestitke fantom za to zmago. Predvsem zaradi borbenosti in srčnosti. Odigrali smo predvsem z orientacijo na skok in obrambo. Vmes se je zgodil padec igre, a smo se zbrali in strnili vrste in mirno izpeljati končnico. Je 2:1, naredili smo korak naprej in nič drugega.

Dejan Jakara, trener Helios Suns: Čestital bi Olimpiji za zasluženo zmago. Odločili so skoki v napadu, pa smo bili vseeno blizu. Ne bi bilo nezasluženo, če bi zmagali mi, moram si pa znova pogledati tekmo in jo analizirati. Določene stvari na terenu so vplivale na to, da se tekma ni obrnila v našo korist.

Zmaji niso izkoristili prevlade v skoku

Dvoboj se je začel izenačeno, a le do zadnjih dveh minut prve četrtine. Nato je dva zaporedna napada gostov izpod obroča uspešno zaključil Amar Alibegović in tako Cedeviti Olimpiji priboril sedem točk naskoka (20:13). Eno več, kot jih je imela katerakoli ekipa v domžalski Hali na prvi tekmi finalne serije.

Na začetku druge četrtine sta se pri domačih razigrala predvsem Niko Bačvić in Tadej Ferme ter slabih pet minut pred odmorom Helios približala na le dve točki zaostanka (26:28). Miro Alilović je zahteval minuto odmora in uspel z namero. Po novih dveh koših Alibegovića in trojki Marka Jeremića se je prednost prvič povzpela na dvomestno število (41:31). A domači so pred polčasom odgovorili z delnim izidom 6:0, ki ga je z zabijanjem sklenil Lovro Buljević in tako poskrbel za precej bolj izenačeno nadaljevanje. Zmaji so v prvem polčasu skok dobili s kar 30:13, v napadu kar 15:3, a tega niso znali vnovčiti.

Jeremić je v prvem polčasu za tri metal 3/4, njegovi soigralci skupaj 1/13. Foto: Filip Barbalić

Po odmoru so se Ljubljančani poskušali odlepiti, a prišli na največ 9 točk naskoka. Domžalčani so se, kot smo pod taktirko Dejana Jakare vajeni že nekaj sezon, borili na vso moč in vedno znova našli rešitev za priključek. Nekajkrat se je na parketu tudi zaiskrilo, v ospredju sta bila predvsem Yogi Ferrell in Blaž Mahkovic, ki sta imela bližnje srečanje na obeh straneh igrišča. Po trojki Urbana Omana se je 1:08 pred koncem tretje četrtine dvoboj začel z ničle (57:57).

Festival trojk v zadnji minuti tekme

Domžalčani so 8:03 pred koncem s košem Dennisa Tunstalla prevzeli vodstvo, prvič po 11:10 sredi prve četrtine. Američan v vrstah domačih je minuto pozneje z atraktivnim zabijanjem poskrbel za eksplozijo navijačev. Dvoboj je v zaključku vse bolj spominjal na drugo tekmo serije v Stožicah, a sta tokrat serijo Heliosa prekinila razigrani Yogi in s trojko, ki je Olimpijo vrnila v vodstvo, Zoran Dragić.

Tekma je nov zaplet dobila 1:40 pred iztekom časa, ko je Eda Murića zlahka preigral Austin Luke in zadel za 70:69. Na drugi strani je z izjemnim prodorom vrnil kdo drug kot Ferrell in izsilil še osebno napako ter zadel za 72:70. Nato je Blaž Mahkovic zapravil žogo, kar je s trojko kaznoval Murić. Prav kapetan domačih je že v naslednji akciji vrnil trojko za 73:75. Festival trojk se je nadaljeval! Najprej je zadel Ferrell, nato znova Mahkovic, a domačim je za preobrat vendarle zmanjkalo časa, medtem ko je Yogi na črti prostih metov ohranjal mirno kri. Zmaji so tako rešili celo kožo in bodo v soboto igrali za 20. naslov.

Liga Nova KBM, tretja tekma finala

Helios Suns – Cedevita Olimpija 78:82 (13:20, 24:21, 20:16, 21:25) /1:2/

* Dvorana Domžale, gledalcev 2000, sodniki: Majkič (Hrastnik), Krejić (Kranj), Zupančič (Ljubljana).
* Helios Suns: Luke 8, Ferme 11, Mirtič 7 (1:4), Buljević 12 (0:1), Oman 4 (1:2), Tunstall 6 (2:2), Bačvič 13, Mahkovic 17 (5:5).
* Cedevita Olimpija: Rebec 2, Ferrell 35 (15:17), Jeremić 9, Alibegović 11, Murić 7 (0:2), Omić 11 (1:1), Dragić 7.
* Prosti meti: Helios Suns 9:14, Cedevita Olimpija 16:20.
* Met za tri točke: Helios Suns 11:23 (Mahkovic 4, Ferme 3, Buljević 2, Oman, Bačvič), Cedevita Olimpija 8:31 (Jeremić 3, Ferrell 2, Dragić, Murić, Alibegović).
* Osebne napake: Helios Suns 23, Cedevita Olimpija 18.
* Pet osebnih: Bačvič (36.), Mahkovic (40.).

// – Izid serije, igrajo na tri zmage.

Četrta tekma bo v soboto, 10. junija, v Ljubljani (Tivoli), morebitna peta dva dni pozneje v Domžalah.