Lani Dončić, letos Jokić: Superekipa iz Phoenixa je spet pogorela

Košarka 12. Maj 20239:01 0 komentarjev
Kevin Durant in Devin Booker
Kevin Durant in Devin Booker. Foto: AP Photo/Matt York via Guliverimage

Kljub odmevni menjavi, s katero so Sonca med sezono v svoje vrste pripeljala Kevina Duranta, se v enem letu v Phoenixu ni veliko spremenilo. Znova smo priča polomu Devina Bookerja in soigralcev v drugem krogu končnice.

Košarkarji Phoenixa so še drugo sezono zapored končali hitreje od pričakovanj. Na šesti tekmi serije drugega kroga proti Denverju jih je ta povsem nadigral in zmagal s 125:100.

Phoenix je znova izgubil izločilno domačo tekmo serije v drugem krogu končnice lige NBA. Lani jih je na sedmi tekmi razbil Dallas na čelu z Luko Dončićem. Slabo leto po domači sramoti, ko je Dallas ob polčasu proti Soncem vodil za 30 točk, se je zadeva ponovila.

Denver si je namreč po 24 minutah igre priigral prednost z 81:51. Lani je Phoenix ob polčasu dosegel le 27 točk, letos jih je na drugi strani dopustil kar trikrat toliko. Phoenix znova ni ušel žvižgom domače publike.

Na odločilni tekmi sicer nista igrala prvi organizator igre Chris Paul in prvi center moštva Deandre Ayton. Vseeno pa sta zatajila prva zvezdnika. Devin Booker in Kevin Durant sta skupaj dosegla 35 točk (Durant 23, Booker samo 12). Rešila jih ni niti strelska eksplozija Camerona Payna, ki se je zaustavil pri 31 točkah.

Phoenix se je leta 2021 uvrstil v finale lige NBA, kjer jih je zaustavil še en evropski košarkar: Grk Giannis Anteteokounmpo je na odločilni šesti tekmi dosegel kar 50 točk!

Phoenix Suns

Zvezdnika nič kaj zvezdniško

Devin Booker je na svoji tretji tekmi, na kateri je bil Phoenix soočen z izpadom iz končnice, še tretjič igral močno pod svojimi zmožnostmi. Na omenjenih srečanjih v povprečju dosega po 14 točk ob 28-odstotnem metu iz igre. Vse tri je izgubil.

26-letnik je dvorano zapustil brez izjave za medije.

Devin Booker na izločilnih tekmah Phoenixa:

2021: Šesta tekma finala proti Milwaukeeju: 19 točk, 8/22, +/-: -15
2022: Šesta tekma drugega kroga proti Dallasu: 11 točk, 3/14, +/-: -41
2023: Šesta tekma drugega kroga proti Denverju: 12 točk, 3/14, +/-: -27

Tudi Kevin Durant se po odmevnem prestopu ni proslavil. 34-letnik je v Phoenix prišel med letošnjo sezono iz Brooklyna v menjavi “na vse ali nič”. Sonca so v New York poslala Mikala Bridgesa, Cama Johnsona in celo kopico izborov na naboru lige NBA. Poteza se novemu lastniku franšize Matu Ishbii letos ni obrestovala.

Durant na šesti tekmi ni blestel. V 37 minutah je dosegel 23 točk ob 42-odstotnem metu (8/19). Vseeno je bil po tekmi bolj dostopen novinarjem. O Nikoli Jokiću je govoril z izbranimi besedami. “Vedno sem ga spoštoval. Nisem presenečen, da je bil tako dober. Denver je odlična ekipa z odličnim sistemom, Nikola Jokić pa se bo v zgodovino vpisal kot en najboljših košarkarjev vseh časov,” je povedal 34-letni Durant. O izpadu je dodal: “Bilo je zanič. Občutek je res slab. Povsem so nas ponižali.”

Nezaustavljivi Nikola Jokić

Za Nikolo Jokićem sta izjemni seriji končnice lige NBA. Proti Minnesoti in Phoenixu je v povprečju dosegal po 30,7 točke na tekmo, ob tem pa dodajal še 12,8 skoka in 9,7 asistence.

Srbski reprezentant je postal šele tretji košarkar v zgodovini lige NBA, ki je v eni seriji v povprečju dosegal trojnega dvojčka. Pred njim je to uspelo le Russellu Westbrooku in LeBronu Jamesu.

Nikola Jokić proti Phoenixu: 34,5 točke, 13,2 skoka, 10,3 asistence na tekmo

Nikola Jokić
Nikola Jokić. Foto: profimedia

Po tekmi je v svojem slogu odgovoril na vprašanje, kaj bo počel v času do finala zahodne konference: “Verjetno bom gledal svoje prijatelje na konjskih dirkah v Italiji. Upam, da bo sončno, da se lahko zunaj sproščam v bazenu.”

Denver zdaj čaka na naslednjega nasprotnika. Dobi ga lahko že danes ponoči. Los Angeles Lakersi namreč v seriji proti Golden Statu vodijo s 3:2 v zmagah.