Nič od zgodovinskega preobrata Dallasa, serija izenačena

Košarka 29. Apr 20240:05 > 7:18 0 komentarjev
Luka Dončić

Los Angeles Clippers so serijo proti Dallasu Luke Dončića z zmago na četrti tekmi (116:111) izenačili na 2:2. Slovenski reprezentant je dosegel trojnega dvojčka, vseeno pa je Dallasu za zgodovinski zasuk malo zmanjkalo.

Dallas je v prvem polčasu zaostajal celo za 31 točk! Tako visok zaostanek je v zgodovini lige NBA v končnici uspela izbrisati le ena ekipa: prav LA Clippers proti Golden Statu leta 2019.

Gostje so v prvem polčasu vodili s 55:24, nato pa so se domači košarkarji prebudili. Predvsem po zaslugi Kyrija Irvinga so se približali, v zadnji četrtini pa celo prevzeli vodstvo (105:104). A vse to je bilo zaman. James Harden je bil ob koncu tekme nerešljiva uganka za branilce Mavericksov.

Luka Dončić je tekmo končal s trojnim dvojčkom: 29 točk, 10 skokov in 10 asistenc. Irving je bil prvi strelec Dallasa s 40 točkami. Pri Los Angelesu sta tridesetico presegla tako Harden kot Paul George, ta je bil vroč predvsem v prvem polčasu. Končala sta pri 33 točkah.

Zanimivo je dejstvo, da je LA dobil obe tekmi brez prvega zvezdnika Kawhija Leonarda, z njim pa je dvakrat izgubil proti Dallasu.

Luka Dončić

Prva tekma večera je pripadla New Yorku, ki je v Philadelphii slavil s 97:92 in v seriji povedel že s 3:1. Jalen Brunson, nekdanji soigralec Luke Dončića pri Dallasu, je dosegel kar 47 točk, kar je novi strelski rekord katerega koli košarkarja New Yorka v končnici.

S 3:1 v zmagah vodi tudijo tudi košarkarji Indiana Pacers. Ti so proti Milwaukee Bucks izkoristili odsotnost tako Giannisa Antetokounmpa kot Damiana Lillarda in s 126:113 zanesljivo dobili četrto tekmo, drugo v svoji dvorani.

Pri Pacers je Myles Turner dosegel 29 točk, Tyrese Haliburton jih je dodal 24. Pri gostih sta bila najboljša strelca Brook Lopez (27) in Khris Middleton (25 točk, 10 skokov).

Po današnjih tekmah pa so že znani prvi polfinalisti na zahodu. To so Minnesota Timberwolves, ki so nekoliko presenetljivo pometli s Phoenix Suns in njihovo zvezdniško trojico Devin Booker, Kevin Durant in Bradley Beal.

Volkovi so razliko napravili v zadnji četrtini, ki so jo dobili za osem točk in na koncu slavili s 122:116. Phoenixu ni pomagalo niti 49 točk Bookerja in 33 Duranta. Gosti so imeli razpoloženega Anthonyja Edwards s 40 točkami in devetimi skoki, Karl-Anthony Towns pa je prispeval 28 točk.

Dallas Mavericks – Los Angeles Clippers 111:116 (16:39, 33:27, 29:16, 33:34)

Četrta četrtina:

Največji zasuk na tekmi končnice lige NBA je prav 31 točk. Za toliko je danes izgubljal tudi Dallas, ki lahko izenači zgodovinski dosežek. Prav LA Clippers so leta 2019 nadoknadili 31 točk razlike na tekmi proti Golden Statu.

A na začetku zadnje četrtine je LA znova pobegnil. Prednost je bila spet dvomestna. V četrtini preobratov pa je sledil še en – s trojko, svojo prvo na tekmi, je odgovoril Luka Dončić, ki je izenačil rezultat na 98:98.

Spet je bil Kyrie Irving tisti, ki je v najtežjih trenutkih prevzel odgovornost. Po njegovi trojki in polaganju je Dallas prvič po prvi četrtini znova prešel v vodstvo (105:104). Dončić je igral precej previdno, saj je imel že pet osebnih napak, vseeno pa je uspel tudi v obrambi opraviti solidno delo.

A vse skupaj je bilo premalo. Ob koncu tekme je bil razpoložen predvsem James Harden, ki je zadeval kot za stavo. LA je slavil s 116:11 in serijo izenačil na 2:2.

Tretja četrtina:

Po fantastičnem začetku drugega polčasa je Dallas prednost stopil na 10 točk!, Še naprej je bil Kyrie Irving tisti, na katerem je slonela igra Mavericksov. Domači so povsem zaustavili vročega Paula Georga, ki je prve točke v drugem polčasu dosegel šele 37 sekund pred koncem tretje četrtine. Po trojki Irvinga je prednost skopnela na le dve točki in Dallas je bil nazaj v igri. Pred zadnjimi dvanajstimi minutami je bila razlika sicer 4 (78:82). Dončić znova ni najbolj strelsko razpoložen, za 20 točk si je vzel 21 metov, vidno pa ga še vedno muči poškodba kolena.

Luka Dončić

Druga četrtina:

Štiriindvajset minut tekme, štirinajst zadetih metov za tri točke košarkarjev Los Angelesa. Dallas je na drugi strani zgrešil prvih enajst metov izza črte. Na sredini druge četrtine je prednost znašala že več kot 30 točk (55:24).

Nato pa je vajeti v svoje roke prevzel Kyrie Irving, ki je zadel dve zaporedni trojki in znižal ogromno prednost gostov. Ty Lue, trener Clippersov, je bil prisiljen v minuto odmora. Irving je v drugi četrtini, potem ko v prvi ni dosegel niti točke, prispeval kar 16 točk, razlika pa je znašala 17 (49:66). Na drugi strani je bil po polovici tekme Paul George že pri 26 točkah!

Prva četrtina:

Dallas je dobro začel v obrambi, v prvih treh minutah ni prejel točke. A težave so povzročile osebne napake. Luka Dončić je že po dveh minutah in pol storil dve. Dobra obrambna igra ni trajala dolgo. Dončić je moral biti veliko manj agresiven, odprlo pa se je nekaterim košarkarjem LA-ja.

Po začetnem vodstvu Dallasa je Los Angeles ujel nor ritem. Gostje so zadevali praktično vse, domači nič (0/7 za tri točke). Pomagale niso niti minute odmora Jasona Kidda. Paul George je v prvi četrtini dosegel 16 točk, LA pa je vodil s kar 39:16! Pri Dallasu so se med strelce v prvih 12 minutah vpisali le trije. Dončić je bil pri 10 točkah, Daniel Gafford pri 4, Josh Green pa je dodal 2 točki.