Nikola Jokić veliki junak uvodne tekme finala

Košarkarji moštva Denver Nuggets so na prvi tekmi letošnjega velikega finala lige NBA premagali Miami Heat s 104:93. Moštvi igrata na štiri zmage.

Tokratna zmaga pred skoraj 20.000 gledalci v domači Ball Areni je bila gladka, Miami pa je šele v končnici prišel na zaostanek, manjši od desetih točk, potem ko mu je na uvodu zadnje četrtine in pri zaostanku 63:84 uspel delni izid 11:0. Moštvo s Floride je zmage stal izjemno slab met iz igre. Max Strus je zgrešil vseh deset metov, nič uspešnejši ni bil niti Caleb Martin, ki je zadel le enega od svojih sedmih poskusov.

Pri tem je zanimivo, da so košarkarji Denverja, ki so v finalu zahodne konference odpravili Los Angeles Lakers kar s 4:0 v zmagah in počival kar devet dni, imeli boljši ritem igre kot Miami, ki je šele pred tremi dnevi izločil Boston.

Pri zmagovalcih je spet blestel Srb Nikola Jokić, ki je dosegel trojni dvojček – 27 točk, 14 podaj in 10 skokov, Jamal Murray je dodal 26 točk in 10 podaj. S tem je dvojec Jokić-Murray postal prvi z vsaj 25 točkami in 10 skoki na eni tekmi finala po Magicu Johnsonu in Jamesu Worthyju, ki jima je to uspelo leta 1987 v dresu Los Angeles Lakers.

“Najpomembneje je, da smo dobili tekmo,” je po še šestem trojnem dvojčku na zadnjih sedmih tekmah dejal srbski košarkar. “Zmagati poskušam na kakršnkoli način,” je dodal. Osemindvajsetletni center je sicer postal sploh prvi košarkar po LeBronu Jamesu, ki je v zadnjih 25 letih v finalu 10 asistenc zbral že v prvem polčasu. “Vem, da mi ni treba dosegati košev, da pustim svoj pečat na tekmi,” je še pristavil Jokić.

Aaron Gordon je dosegel 16 točk, Michael Porter Jr. 14 in 13 skokov. Slovenski reprezentant Vlatko Čančar pri zmagovalcih, Denver sploh prvič v zgodovini kluba igra finale, ni dobil priložnosti za igro. Šestindvajsetletni Primorec upa na svoj prvi prstan prvaka, ki ga prejmejo zmagovalci.

Za Miami je Bam Adebayo dosegel 26 točk, daleč od svojega povprečja pa je bil prvi zvezdnik vročice Jimmy Butler, ki je zmogel le 13 točk.

Druga tekma bo v noči na ponedeljek prav tako v Denverju.