Nemška zaušnica Slovencem za streznitev pred EuroBasketom

Košarka 28. Avg 202216:44 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Münchnu doživela hladen tuš. Po popolnem poletju, v katerem so Slovenci nanizali kar deset zaporednih zmag, jih je v 8. krogu kvalifikacij za SP 2023 in na zadnji tekmi pred EuroBasketom pošteno nadigrala Nemčija (90:71).

Selektor Aleksander Sekulić si lahko le želi, da se je v Audi Dome areni ponovil Izrael 2017. Takrat so slovenski košarkarji, sicer še na pripravljalnih tekmah, doživeli dva boleča poraza, po katerih so se pobrali šampionsko in osvojili zgodovinski evropski naslov. Tokrat je streznitev, po desetih zaporednih zmagah, prišla v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, ki ga bodo drugo leto gostili Filipini, Indonezija in Japonska.

Slovenci so v prvem polčasu tekme v Münchnu, predvsem v drugi četrtini, prikazali najslabšo košarko to poletje. 31 doseženih točk, 36 odstoten met iz igre, izgubljen skok s kar 17:36 (od tega kar 1:16 v napadu) in ob preveč anemični igri na obeh straneh parketa, le šest storjenih osebnih napak. V drugem polčasu se je klavrna podoba le še nadaljevala.

Luka Dončić je bil s 23 točkami znova prvi strelec Slovenije, a zaključek tekme ob visokem zaostanku pospremil s klopi. Manjkala je pomoč soigralcev. Ni bilo strelske eksplozije Gorana Dragića, presenetljivo neviden je bil Vlatko Čančar, manjkal je tudi doprinos v zadnjem obdobju strelsko navdahnjenega Klemna Prepeliča, ali koga od preostalih slovenskih legionarjev, ki so navduševali v zadnjem obdobju, a tokrat povsem odpovedali.

Do začetka evropskega prvenstva, kjer bo Slovenija branila naslov in velja za enega večjih favoritov, lahko odštevamo že ure. Po tekmi se Slovenci selijo v Köln, 1. septembra bodo tam odprli boje proti vedno neugodni Litvi. Selektor bo imel zagotovo po zadnjem udarcu nekaj težji spanec.

Nemci so Slovencem odčitali lekcijo v boju za vsako žogo. Foto: FIBA

Dober začetek, katastrofalno nadaljevanje

Slovenci so tekmo odpeli povsem po Dončićevih notah. Tudi v Audi Dome areni je bil deležen najprej najglasnejšega aplavza, nato kmalu po skoku za žogo dvakrat zadel še svojo značilno trojko za hitro vodstvo Slovenije. Napad sicer v nadaljevanju ni bil tako tekoč, razigran je bil le Luka, ki je v uvodnih desetih minutah vpisal že 11 točk od 20 Slovenije (20:17).

V drugi četrtini je bila igra slovenske izbrane vrste povsem neprepoznavna. Po dobrih sedmih minutah drugega dela je moral Aleksander Sekulić vzeti še drugo minuto odmora, potem ko so Nemci povedli že s 33:24, po novem, že kar 12 skoku v napadu. Ob tem so imeli Slovenci zgolj eno osebno napako. Zadnji dve minuti pred polčasom so le zaigrali nekoliko bolj zavzeto in po hitrih koših Tobeyja, Prepeliča in Čančarja znižali na 31:33.

Tudi pogovor v garderobi ni streznil naših košarkarjev. Ko je po štirih minutah nadaljevanja s pivotiranjem izpod obroča zadel Jonas Wohlfarth-Bottermann, so domači povedli s +10. Igra Slovenije je vse preveč slonela na individualnih rešitvah, večinoma Dončića, ki se je prav tako ohladil. Sledil je kratkotrajni šok, ko je Luki malce “zaplesal” gleženj, obležal je na tleh, po dvorani pa se je razlezla tišina. Na srečo se je Luka po treh minutah vrnil na parket, medtem je zaostanek narasel na 15 točk.

Slovenci do konca niso več ogrozili zmage gostiteljev. Strelske eksplozije, ki bi znižala zaostanek in v igro slovenske reprezentance vlila prepotrebno energijo, ni bilo. Sledil je neizbežen poraz.

Vrhunci Nemčija – Slovenija:

Kvalifikacije za SP 2023, 8. krog

Nemčija – Slovenija 90:71 (17:20, 16:11, 28:15, 29:25)

Dvorana Audi Dome, sodniki: Rosso, Maestre (oba Francija), Calatrava (Španija).
Nemčija: Lo 4, Giffey 7 (1:2), Weiler-Babb 4 (2:4), Voigtmann 11, Wagner 16, Schroder 17 (3:3), Wohlfarth-Botermann 4 (0:2), Thiemann 8, Obst 13 (1:1), Sengfelder 6.
Slovenija: G. Dragić 9 (1:2), Samar 2, Nikolić 6 (1:1), Prepelič 5, Murić 7 (2:3), Tobey 12 (0:2), Blažič 2 (2:2), Z. Dragić 2 (0:2), Čančar 3, Dončić 23 (6:11).
Prosti meti: Nemčija 7:12, Slovenija 12:23.
Met za dve točki: Nemčija 22:36, Slovenija 19:38.
Met za tri točke: Nemčija 13:41 (Obst 4, Voigtmann 3, Wagner 2, Schroder 2, Sengfelder 2), Slovenija 7:24 (Dončić 3, Murić, Nikolić, Čančar, Prepelič).
Skoki: Nemčija 56 (36 + 20), Slovenija 27 (23 + 4).
Osebne napake: Nemčija 22, Slovenija 13.
Pet osebnih: Thiemann (40.).