“Neverjetne neumnosti” ob razpadu Olimpije v zadnji minuti

Košarka 23. Maj 20219:11 > 10:05 0 komentarjev
Jurica Golemac, Cedevita Olimpija
Jurica Golemac, trener KK Cedevita Olimpija

Košarkarji Cedevite Olimpije so v zadnji minuti polfinala pokala Špar proti Krki uprizorili popoln kolaps. Zapravili so kar osem točk prednosti in največjim tekmecem dovolili "ukrasti" zmago ter s tem uvrstitev v finale. To pomlad so zmaji boleče končali že v treh tekmovanjih.

Nič čudnega, da je Sani Bečirović v soboto po porazu izgubljal živce in se na košarkarje jezil že s tribune. Zagotovo je bilo vroče tudi v garderobi. Jurica Golemac ni skrival razočaranja in bil na medije na voljo le za kratek čas.

Njegovi varovanci so v zadnjo minuto vstopili z vodstvom 80:72. Zdelo se je, da je tekma odločena: “Tudi jaz sem mislil. Neverjetne napake, neverjetne neumnosti. Tako izkušena ekipa si tega ne sme dovoliti. Moram čestitati Krki, dobri so bili celo tekmo. Nismo je uspeli pripeljati do konca, tega si ne bi smeli dovoliti.”

Sledil je razpad sistema. Najprej je znižal Jan Kosi, nato hitro žogo izgubil Jaka Blažič, kar je s trojko kaznoval Luka Lapornik. Zmaji so nato uspeli zapraviti veliko časa, ko so po skoku v napadu imeli dve posesti žoge. Koša niso dosegli, Krka je krenila v napad, s trojko bi tekmo poslali v podaljšek, a jih je z osebno napako zaustavil Luka Rupnik. Pametno jim je želel preprečiti met za tri, a to storil nerodno, zamujal pri prodirajočem Laporniku in dobil nešportno osebno napako. Lapornik je najprej zadel prosta meta, nato ob sireni še trojko!

Zadnja minuta polfinala in delni izid Krke 10:0

Čestitke Krki. Ne bi se spuščal v to, ali so zmagali zasluženo, saj niti naša zmaga ne bi bila nezaslužena. Košarka je nepredvidljiva, kar se je danes dobro videlo. Majhne napake privedejo do tega, da izgubimo osem točk prednosti v zadnji minuti. Nimam kaj dodati. Moramo se pobrati in zbrano vstopiti v finale državnega prvenstva,” je še povedal Golemac, ki bo zmaje proti Krki znova vodil že v sredo.

Svoje je dodal še Jarrod Jones: “Na koncu so košarkarski bogovi bili na njihovi strani. Odigrali so nekaj dobrih napadov, ostali zbrani, se borili do zadnje sekunde in na koncu se jim je to poplačalo.”

Čeprav je bilo ob dosojeni nešportni osebni napaki ob igrišču veliko negodovanja, odločitvi sodnika Saše Pukla ni mogel verjeti niti Rupnik, so zmaji tekmo zapravili že prej. Tudi ponovljeni posnetek, ki si ga lahko pogledate na priloženem videu razkrije (ob 1:52:34), da je Rupnik zamujal in ni bil blizu žogi. Četudi sodniki v zaključkih tekem takšne poteze redko sodijo kot nešportno osebno napako, je odločitvi težko oporekati.

Trojni udarec

Ljubljančani so na Kodeljevem tako nesrečno končali še v tretjem tekmovanju v letošnji sezoni. Boleča sta bila namreč tudi izpada v EuroCupu in Ligi ABA.

V drugem najmočnejšem evropskem tekmovanju so bili izjemno blizu napredovanja v končinco, a so najprej tesno izgubili na gostovanju v Bologni, ko so prav tako v zaključku tekme zapravili vodstvo. Takrat so imeli dobri dve minuti pred koncem še sedem točk naskoka. Nato bi se lahko rešili še z zmago v Podgorici, a je bila boljša Budućnost.

V Ligi ABA so imeli zmaji prav tako vse v svojih rokah, a dvakrat zapored izgubili s Crveno zvezdo in nato še v Zagrebu pri Ciboni. Zadnje mesto v končnici jim je tako pred nosom vzel Mornar.

Sezono bodo reševali v državnem prvenstvu, ko bodo imel priložnost, da se Krki maščujejo za poraz v pokalu. Serija se igra na tri zmage. Tekme si lahko v neposrednem prenosu pogledate na Sportklubu.