Nostalgija v Tivoliju: Zmaji potolkli Zvezdo

Košarka 6. Jan 202419:04 10 komentarjev

Košarkarji Cedevite Olimpije so v izjemnem vzdušju znamenite dvorane Tivoli porazili Crveno zvezdo in tako po Partizanu v ligi ABA na domačem parketu ugnali še drugega beograjskega velikana (96:86). Dvoboj si je ogledal tudi sveži upokojenec in košarkarski zvezdnik Goran Dragić, ki je užival v odlični predstavi brata Zorana Dragića.

Crvena zvezda se je z gostovanjem v slovenski prestolnici vrnila v preteklost. Iz današnje srbske košarkarske realnosti, velikega beograjskega derbija v evroligi pred rekordnimi 20.143 gledalci, je skočila v nostalgijo, v spomin na stare dvoboje Olimpije in Zvezde v sicer morda bolj sloviti, a precej manjši dvorani Tivoli.

V kako različnih svetovih trenutno živita oba kluba, je nakazala začetna peterka gostov. Grk Ioannis Sfairopoulos je na položaju centra začel z Mikom Tobeyjem, ki v četrtek proti Partizanu ni stopil na parket, Miloš Teodosić pa je bil prvič v igri šele po osmih minutah. Temu primerna je bila tudi razlika v energiji na igrišču, Ljubljančani so izkoristili priložnost in po Partizanu, ki je padel v Stožicah, potolkli še drugega srbskega velikana.

Zoran Martić, trenec Cedevite Olimpije: “To je bil velik izziv, čeprav smo se zavedali, da je imela Zvezda zahteven razpored. Šli smo v tekmo z namenom, da igramo z več energije. Večji del tekme smo uspeli na račun te energije tudi zasluženo zmagati.”

Ioannis Sfairopoulos, trener Crvene zvezde: “Zame se je to zgodilo zaradi našega razporeda. Igrali smo tri tekme v petih dneh, od tega dve v gosteh. Trudili smo se po najboljših močeh, a to ni bilo dovolj. V ligi NBA takšnim porazom pravijo poraz po razporedu. Imamo dober momentum, v torek nas čaka nova tekma.”

Največje ime na parketu Tivolija – Miloš Teodosić, ki pa ni navdušil. Foto: Aleš Fevžer

S 16:0 zagospodarili na parketu

Zvezda je sicer začela udarno in hitro povedla z 10:5, potem ko je s silovitim zabijanjem protinapad zaključil Rokas Giedraitis. Zoran Martič je vzel minuto odmora, njegovi varovanci so zaigrali kot prerojeni. Karlo Matković je še sredi prve četrtine zadel za vodstvo z 12:11, prednost so zmaji držali do začetka drugega dela, ko so poleteli.

Vroč je bil DJ Stewart, zadeval je Jaka Blažič, Matković pa sklenil delni izid 16:0 za veliko vodstvo domačih (36:21). Za novo eksplozijo in najvišjo prednost je s trojko poskrbel Zoran Dragić (42:25), ki se je po večmesečnih individualnih treningih z novim letom in novim trenerjem končno vrnil v kader. Do polčasa so zmaji sicer ohranili 12 točk naskoka (49:37).

Glasen aplavz za Zorana in Gorana Dragića

Priljubljeni “Zole” je bil uradno na stranskem tiru zaradi klubske politike – pomladitve moštva. Z odhodom italijanskega stratega Simoneja Pianigianija se je že v sredo v pokalu Spar vrnil v moštvo, kar dovolj zgovorno priča o dejanskem razlogu za njegov status do konca leta 2023. Pred svojo prvo domačo tekmo sezone je požel glasen aplavz, kot ga je med polčasom Goran Dragić. Zlati kapetan Slovenije z EuroBasketa 2017 si je prav tako ogledal obračun v Tivoliju.

Ljubljančani tudi po odmoru niso popuščali, še več, domači kapetan je s trojko poskrbel celo za novo najvišjo prednost (56:38). Po košu Dragića za 63:46 se je Zvezda vendarle začela prebujati. Z delnim izidom 11:0 se je vrnila v igro, dvoboj je bil znova povsem odprt.

Prednost se je nato dolgo gibala med petimi in desetimi točkami. Zmaji so odgovorili na vsak nalet Zvezde. Na obeh straneh parketa je bil fantastičen Matković, medtem ko je velik delež prispeval tudi Zoran Dragić. Blestel je tudi z nenavadnimi prostimi meti, kar štirikrat je zadel od table, s čimer je nasmejal tudi starejšega brata. Izjemno pomembno trojko je dobri dve minuti pred koncem zadel Gregor Glas, semafor je pokazal 89:80. Zatem je še izjemno zadel po skoku v napadu za plus 11, dvoboj je bil odločen.

Prvi strelec je bil ob zmagi Matković, ki je 23 točkam dodal še štiri blokade. 19 točk je dodal Zoran Dragić, 15 Stewart in 14 Blažič. Dvoštevilčna sta bila še Justin Cobbs z 12 in Glas z 10.

Ljubljančani so zadali šele drugi poraz Zvezdi v letošnji sezoni lige ABA in se z enajsto zmago utrdili za drugem mestu. Na sporedu bo zdaj znova evropski pokal, kjer bodo skušali vpisati tako želeno prvo zmago. Gostujejo v Vilni.