Zmaji se z visokim porazom poslavljajo od lige ABA

Košarka 6. Jun 20238:00 > 21:00 1 komentar
partizan, olimpija

Košarkarji Cedevite Olimpije so izgubili odločilno tretjo tekmo polfinala lige ABA in tako končali z nastopi v letošnji sezini jadranskega tekmovanja. Partizan je bil v Beogradu boljši z 90:71.

Ljubljančani so že v uvodni četrtini zaostali za 15 točk, a so se uspeli z borbeno predstavo v prvo še vrniti in sredi druge četrtine izid poravnali. Ko so Beograjčani znova pobegnili, se gostje na manj kot 10 točk niso več približali, v zadnji četrtini pa je Partizan le še povečeval prednost.

Za večji odpor v vročem vzdušju beograjske Štark arene je gostom zmanjkalo veliko, obračun pa je bil precej podoben prvemu v seriji v srbski prestolnici. Preveč se je nabralo poceni zapravljenih žog, kar so Srbi ostro kaznovali. V ključnih trenutkih se je zaustavil met, ki je bil močno pod povprečjem. Manjkal je tudi večji doprinos prvega organizatorja igre Yogija Ferrella, ki je bil po fantastični partiji v Stožicah tokrat povsem neprepoznaven.

Zmaje pred koncem sezone čaka še dokončanje finalne serije državnega prvenstva, kjer je izid poravnan na 1:1. Tretja tekma bo v četrtek v Domžalah, tudi v prenosu na Sportklubu.

Matic Rebec. Foto: Dragana Stjepanović/Liga ABA

Ljubljančani izničili visoko prednost

Partizan je od prve minute pokazal, da bo na domačem parketu zelo težko premagljiv. Po le štirih minutah prve četrtine so namreč Srbi vodili že s kar 17:2. Ljubljančani so se nato vendarle zbrali, z dvema trojkama jih je prebudil Zoran Dragić, nato se je z nekaj akcijami izkazal še Karlo Matković in do konca prvega dela znižal na 24:16.

Zmaji so na začetku druge četrtine leteli po parketu. Najprej je z izjemno samostojno akcijo od koša do koša zablestel Matic Rebec, nato z zabijanjem še Amar Alibegović in s prostim metom Olimpijo približal na dve točki zaostanka. Dobre štiri minute pred odmorom je Mirko Mulalić s trojko poskrbel, da se je tekma začela znova (29:29). A kaj, ko je sledil nov mrk gostov, podoben tistemu z začetka dvoboja. Beograjčani so z delnim izidom 12:1 znova pobegnili (41:30).

V drugem polčasu se je nadaljevala razglašena igra Ljubljančanov. V le štirih minutah nadaljevanja so izgubili kar štiri žoge, po zadnji je iz protinapada zabil James Nunnally za novo najvišjo prednost Srbov, ki so pobegnili na 50:34. Do konca tretjega dela je bila igra pogosto prekinjena z osebnimi napakami na obeh straneh. Koš upanja pred zadnjo četrtino je iz obrata zadel Amar Alibegović in znižal na 12 točk zaostanka (65:53).

Slovenci so na začetku zadnjega dela še uspeli znižati na 10, a so domači košarkarji hitro odgovorili in preko iznajdljivega Danteja Exuma ušli na 76:58. Dvoboj je bil tako 6:48 pred koncem praktično odločen. Najvišja razlika je znašala kar 28 točk.

partizan, olimpija, dragić
Goran Dragić na tekmi v Beogradu. Foto: Dragana Stjepanović/Liga ABA

Na sklepnem dejanju jadranske lige so zmaji nazadnje igrali v sezoni 2010/11, ko so se lovorike naposled veselili prav črno-beli. Takrat je zmagovalca določil še turnir najboljše četverice. Zmaji so v polfinalu izločili Krko in nato v finalu izgubili s 74:77. Prvi strelec Ljubljančanov je bil takrat Vlado Ilievski, ki bo po sezoni zasedel mesto Sanija Bečirovića na položaju športnega direktorja kluba. Čakanje na vrnitev v finale se bo tako podaljšalo še vsaj za leto dni.

Začetek finala, kjer že dolgo čaka Crvena zvezda, je še v zraku. Začelo naj bi se 12. junija, torej 20 dni po tem, ko je Zvezda v tem tekmovanju odigrala zadnjo tekmo. Pri klubu trdijo, da se s tem ruši tudi regularnost tekmovanja in da se koledar vsakega tekmovanja postavi pred začetkom in ne med ali ob koncu tekmovanja.

Datumi obeh lig se res prekrivajo. Če se bo polfinale srbske lige končal po treh tekmah, so finalni termini lige ABA 12., 15. in 18. junij.

Liga ABA, polfinale

Torek, 6. junij

Partizan – Cedevita Olimpija 90:71 (24:16, 17:14, 24:23, 25:18) /2:1/

// – izid v seriji, igrali so na dve zmagi

V finalu se bo Partizan pomeril s Crveno zvezdo, ki je z 2:0 izločila Budućnost.