“Pohlepni” Francozi svarijo pred mogočnostjo Slovenije

Košarka 4. Avg 202112:10 > 12:45 1 komentar
Francoska košarkarska reprezentanca, foto: Guliverimage.

Slovenskim košarkarjem bodo v polfinalu olimpijskega turnirja nasproti stali Francozi, evropski prvaki iz leta 2013, ko je prvenstvo gostila Slovenija. Našo reprezentanco je takrat v četrtfinalu zaustavila prav Francija, priložnost za maščevanje je tako na dlani. Naloga bo težka, Francozi so izjemno čvrsto in uravnoteženo moštvo polno vrhunskih igralcev. Velja omeniti, da je Slovenija na poti proti evropskemu naslovu leta 2017 Francijo v skupinskem delu gladko porazila s 95:78.

“V veliko zadovoljstvo mi je, da smo se v takšni konkurenci uvrstili med najboljše štiri. Srečni smo, a tudi pohlepni in si želimo še več, čeprav nam bo nasproti stala Slovenija, ki je z Luko Dončićem mogočen nasprotnik,” je za francosko tiskovno agencijo (AFP) pred polfinalom – tekma v dvorani Saitama bo v četrtek ob 13. uri – povedal Vincent Collet, ki Francoze vodi že vse od leta 2009.

Francija že dolgo sodi med najboljše reprezentance na svetu in je država, ki je iz Evrope v ligo NBA poslala največ košarkarjev – kar 37. Njihovi najboljši rezultati z največjih tekmovanj so v večini prišli v zadnjih dveh desetletjih, kar priča o moči njihove izbrane vrste.

Trije znani obrazi

Tako so na zadnjih štirih evropskih prvenstvih osvojili tri medalje, po eno vsakega leska, do konca so šli pred osmimi leti na slovenskih tleh. To je tudi edini naslov, ki so ga galski petelini osvojili na katerem od treh velikih tekmovanj – olimpijskih igrah, svetovnem prvenstvu in EuroBasketu.

Nastopi na velikih tekmovanjih:

Olimpijske igre:
Nastopi: 10
Medalje: 2 – srebrna (1948, 2000)

Svetovna prvenstva:
Nastopi: 8
Medalje: 2 – bronasta (2014, 2019)

Evropska prvenstva:
Nastopi: 39
Medalje: 9 – zlata (2013), srebrna (1949, 2011), bronasta (1937, 1951, 1953, 1959, 2005, 2015)

Iz takratne zasedbe, ki je septrembra 2013 v nabito polnih Stožicah z 72:62 porazila Slovenijo, bo v četrtek na parketu šest košarkarjev, po trije na vsaki strani. Za Slovenijo Edo Murić, Jaka Blažič in Zoran Dragić. Za Francijo Nicolas Batum, Thomas Huertel in Nando De Colo.

Že takrat je bil Batum eden ključnih članov francoske reprezentance, ki jo je na parketu vodil morda najboljši Francoz vseh časov – Tony Parker. Nič drugače ni osem let kasneje, kar je vnovič dokazal v četrtfinalu proti Italiji.

Nicolas Batum na OI v povprečju na tekmo prispeva 9,5 točke, 6,3 skoka in 2,8 podaje, foto: FIBA.

“V 13 letih odkar sem član reprezentance, je bila to tekma z največjim pritiskom. Te tekme nismo smeli izgubiti,” je po tesni zmagi proti Italiji povedal Batum, ki ima v zasedbi dolgoletnega stratega Colleta pomembno vlogo.

V četrtfinalu je 32-letni krilni košarkar v statistiko vpisal 15 točk, 14 skokov, tri podaje in tri ukradene žoge. Znan je po dobri igri v obrambi, najverjetneje bo v četrtek precej časa zadolžen za pokrivanje Luke Dončića. Pozna ga odlično, kot član Los Angeles Clippers se je proti Slovencu pomeril tudi v letošnji končnici lige NBA.

Izkušeni in pokriti na vseh položajih

Batum je v ligi NBA dolgo užival status zelo hvaležnega in vsestranskega košarkarja, a v sezoni 2019/20 pristal na stranskem tiru v Charlottu. Po selitvi v Clipperse pa pokazal, da še ni rekel zadnje. “Edino kar mi manjka je olimpijska medalja,” je o obujeni karieri dejal Batum.

Nicolas Batum velja za odličnega obrambnega košarkarja, foto: FIBA.

Igro vodita dva izkušena organizatorja igre Nando de Colo in negova zamenjava Thomas Huertel. De Colo je že vrsto let eden najboljših igralcev Evrolige. V ligi NBA se ni obdržal, vrnil se je v Evropo in v CSKA-ju ter Fenerbhačeju ustvaril izjemno kariero. Dvakrat je bil tudi prvak najboljšega evropskega klubskega tekmovanja, leta 2016 tudi najkoristnejši košarkar. S Francijo je osvojil že štiri medalje.

Gre za zelo učinkovitega in inteligentnega košarkarja, pri 34 letih premore tudi ogromno izkušenj. Na olimpijskih igrah je prvi podajalec Francije (6,3 podaje na tekmo v le 22 minutah igre) in tudi odličen strelec z razdalje. Redko zgreši tudi kakšen prosti met.

Francoska reprezentanca na OI:

Organizatorji igre:
Nando de Colo, 34 let, 196 cm, Fenerbahçe
Thomas Heurtel, 32 let, 189 cm, ASVEL Basket
Andrew Albicy, 31 let, 178 cm, CB Gran Canaria

Branilci:
Evan Fournier, 28 let, 199 cm, Boston Celtics
Frank Ntilikina, 22 let, 198 cm, New York Knicks

Krila:
Nicolas Batum, 32 let, 203 cm, Los Angeles Clippers
Timothé Luwawu-Cabarrot, 26 let, 198 cm, Brooklyn Nets

Krilni centri:
Guerschon Yabusele, 25 let, 203 cm, ASVEL Basket
Vincent Poirier, 27 let, 213 cm, Real Madrid
Petr Cornelie, 25 let, 211 cm, Pau-Lacq-Orthez

Centri:
Rudy Gobert, 29 let, 216 cm, Utah Jazz
Moustapha Fall, 29 let, 218 cm, ASVEL Basket

Ob Batumu in de Colu med ključne košarkarje sodijo še Evan Fournier, Rudy Gobert, Timothe Luwawu-Cabarrot in Thomas Huertel. Prvi trije so vsi člani klubov iz lige NBA.

Najboljši obrambni košarkar lige NBA

Rudy Gobert že leta velja za enega najboljših obrambnih košarkarjev na svetu, letos je čez lužo prejel tudi nagrado za najboljšega na tej strani parketa. Mike Tobey bo imel z njim ogromno dela, gre za fizično izjemno nadarjenega košarkarja, v višino meri kar 216 centimetrov, njegov razpon rok pa neverjetnih 236 centimetrov.

Rudy Gobert je gospodar francoske rakete, foto: FIBA.

Fournier je prvi strelec Francije na olimpijskih igrah in morda glavni razlog, da je Francija turnir odprla z izjemno zmago proti Američanom. Novopečeni član New York Knicks, v torek se je namreč dogovoril za štiriletno pogodbo vredno 66 milijonov evrov, na tekmo na OI v povprečju daje 18,3 točke. Zanj bosta najverjetneje zadolžena Jaka Blažič in Zoran Dragić.

Francozi imajo kar štiri košarkarje višje od 210 centimetrov, igra po globini bi lahko bila njihova glavna prednost proti Sloveniji. Prav tako gre za ekipo s številnimi odličnimi obrambnimi košarkarji. Ne le Batum, tudi Guerschon Yabusele, Luwawu-Cabarrot in Frank Ntilikina se bodo verjetno menjavali na Luki.

Težava Francije bi lahko bila branjenje pick and rolla, ki ga tako lahkotno izvajata Tobey in Dončić. Gobert ni ravno najhitrejši, Tobey pa dobro zadene tudi trojko, to bi lahko bila priložnost za Slovenijo. Rudy bo potreboval pomoč, kar bi lahko znova odpiralo prostor za mete z zunanjih položajev, s katerih je Slovenija izjemno nevarna.

Tega se zaveda tudi Collet: “Tekma proti Italiji je bila tudi dobra priprava na naslednjega nasprotnika, saj je med njima precej podobnosti. Obojni poskušajo naše visoke košarkarje zvabiti stran od obroča. A zdaj bo še težje, saj je njihov organizator igre izjemen.”

Zaustaviti Dončića in ne žrtvovati vsega ostalega

Največja pozornost bo seveda na Dončiću. Španci in Nemci so ga poskušali utrujati z agresivno, na trenutke že malce umazano igro, a Luka je morda košarkar, ki je najboljši na svetu pri podajanju iz dvojnega kritja. To so iz prve vrste odkrili že praktično vsi klubi lige NBA, letos tudi njegovi reprezentančni nasprotniki.

Vincent Collet, trener Francije, foto: FIBA.

“Nanj bomo morali biti zelo osredotočeni, a ne smemo pozabiti na ostale, ki so odlični strelci. Dragić, Blažič in Čančar so ostrostrelci. Najti moramo ravnotežje, nadzorovati Dončića in mu ne dovoliti doseči 50 točk, a hkrati ne žrtvovati vsega ostalega. Prav tako jih moramo kaznovati v napadu, tukaj se ponuja veliko možnosti,” je nadaljeval francoski strateg.

Za Francoze bo to tekma karier, je še dodal Collet: “Olimpijske igre so najlepše tekmovanje v košarkarskem svetu. Merilo. Star sem 58 let, ko sem bil še otrok, so bile prve tekme, ki sem jih gledal, z olimpijskih iger 1972. Star sem bil devet let, od takrat sanjam, da bi igrali v finalu olimpijskih iger.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje