Aleksej Nikolić del pokalne pravljice italijanskega palčka

Košarka 20. Feb 202316:25 0 komentarjev
aleksej nikolic
Aleksej Nikolić z Brescio po senzaciji v italijanskem pokalu. Foto: Guliverimage

Minuli konec tedna je bil v večjem delu košarkarske Evrope rezerviran za pokalna tekmovanja. Na slovenskih tleh je že v petek lovoriko odnesla Cedevita Olimpija, kdo so bili zmagovalci v drugih državah in kako so se odrezali Slovenci?

Sprehodili smo se po košarkarsko najbolj razvitih evropskih državah, kjer so v preteklih dneh odigrali zaključne boje v pokalnih tekmovanjih, kot je to storila tudi Slovenija s pokalom Spar. Od slovenskih predstavnikov se je lovorike veselil edino Aleksej Nikolić, ki je v Italiji z Brescio poskrbel za veliko presenečenje. Medtem ko je Saša Ciani, ki je bil za februarski tekmi prav tako vpoklican v izbrano vrsto, izgubil v finalu hrvaškega pokala.

Italija: Germani Brescia – Virtus Bologna 84:76

Za najbolj odmevem uspeh je poskrbel edini od vpoklicanih reprezentantov Slovenije, ki ga v ponedeljek dopoldne ni bilo na prvem treningu pred zadnjim kvalifikacijskim oknom za SP 2023. Nikolić, ki je Brescio okrepil med sezono, je pripravil prvovrstno senzacijo in v finalu italijanskega pokala porazil sloviti Virtus iz Bologne.

Pallacanestro Brescia, ki je iz sponzorskih razlogov bolj poznan pod imenom Germani Brescia, je vpisal največji uspeh v komaj 14-letni zgodovini kluba in osvojil prvo lovoriko, če seveda ne štejemo zmage v italijanski drugi ligi. Za nameček je Brescia v četrtfinalu izločila še drugega italijanskega evroligaša Armani Milano. Nikolić je v finalu vpisal točko, skok in dve asistenci.

Španija: Lenovo Tenerife – Unicaja Malaga 80:83

V Španiji so se vsi “slovenski” klubi poslovili že v četrtfinalu. Valencio, za katero je Klemen Prepelič prispeval 5 točk, je tesno izločil Real Madrid. Barcelona je po podaljšku padla proti Unicaji, Mike Tobey je vpisal 6 točk. Gran Canario, ki jo z roba parketa vodi Jaka Laković, pa je izpadla proti Tenerifom. Nekoliko presenetljivo se v finale ni uvrstil kateri od dveh velikanov, svoje druge pokalne lovorike v zgodovini kluba pa so se naposled veselili košarkarji Unicaje Malage.

Nemčija: Baskets Oldenburg – Bayern Munich 78:90

V Nemčiji ni bilo presenečenja. Finale pred finalom se je razpletlo že v polfinalu, ko je Bayern v obračunu težkokategornikov izločil Albo. V finalu pa ni imel težjega dela z Oldenburgom. Zaključni turnir je minil brez slovenskega prispevka, saj je Žan Mark Šiško že pred časom zapustil Bavarsko in na konec sezone čaka v Sloveniji. Bayern je sicer v vitrine pospravil četrti pokal.

Grčija: Olympiacos – Peristeri 85:57

V Grčiji se je do naslova sprehodil Olympiacos, ki je tekmece od četrtfinala do lovorike s parketa pometel za 31, 26 in 28 točk. Med nadigranimi se je v polfinalu znašel tudi Panathinaikos, ki je zadnje obdobje daleč za večnim rivalom iz Pireja. Rdeče-beli so osvojili 11. pokal, še naprej so zeleni daleč spredaj (20).

Srbija: Crvena Zvezda – Mega 96:79

V Srbiji je še devetič v zgodovini pokal Radivoja Korača domov odnesla Crvena zvezda, s čimer je zdaj sama na vrhu najuspešnejših klubov. Pokal manj je osvojil Partizan, ki ga je Zvezda izločila v polfinalu. Na sklepnem dejanju v Nišu nato ni imela težav z Mego, prvi strelec je bil s 24 točkami Ognjen Dobrić.

Hrvaška: Cibona – Cedevita Junior 86:66

Podobno kot v Srbiji je po zmagi Cibone tudi hrvaški klub zdaj sam na vrhu lestvice najuspešnejših hrvaških klubov v pokalu. Naslov manj je zbral Zadar, ki ga je Cibona izločila v četrtfinalu. Za lovoriko, ki se imenuje po legendarnem Krešimirju Čosiću, se je v finalu s Cedevita Junior zasedbo boril tudi perspektivni slovenski košarkar Saša Ciani, a je bilo vprašanje o zmagovalcu znano že precej pred zadnjim zvokom sirene. Vpisal je 5 točk v 13 minutah igre. Za zmagovalce je Borna Kapusta zbral 26 točk.

Črna gora: Budućnost – Podgorica 76:67

V Črni gori nič novega, bi lahko rekli. V 17. izvedbi pokalnega tekmovanja se je še 16. lovorike veselil tamkajšnji najslovitejši klub. V polfinalu so izločili Mornar, za katerega je Gregor Glas prispeval 16 točk. Za klub iz Bara sicer nastopa tudi Petar Vujačić. Oba sta trenutno del članske reprezentance Slovenije.

Litva: Žalgiris – Cbet Jonava 81:77

V Litvi je še šestič v osmi izdaji pokala kralja Mindaugasa slavil klub iz Kaunasa, ki je že desetletja stalnica parketov v elitni Evroligi. V polfinalu ze Žalgiris izločil Lietkabelis, ki se to sezono v EuroCupu meri tudi z Olimpijo, v finalu pa je imel nekaj več dela od pričakovanj z Jonavo.

Izrael: Maccabi Tel Aviv – Hapoel Jerusalem 61:67

V Izraelu sta se v finalu udarila Maccabi in Hapoel Jeruzalem. Slednji je presenetljivo vzel mero uglednemu klubu Evrolige. Za stik s Slovenijo je poskrbel strateg zmagovalcev, na čelu Hapoela je namreč nekdanji strateg Krke Aleksandar Džikić.

Francija: Odigrali so šele osmino finala, s četrtfinali nadaljujejo v drugi polovici marca.

Turčija: Pokal so v Turčiji zaradi grozljivega potresa, ki je prizadel državo in zahteval že več kot 40.000 žrtev, do nadaljnjega preložili.

Rusija: Prav tako so odigrali šele osmino finala in s četrtfinalom nadaljujejo pozneje.