Na letošnje olimpijske igre se vrača sanjsko moštvo ameriške koškarske reprezentance. Po lanskem debaklu na svetovnem prvenstvu tokrat Američani ne prepuščajo ničesar naključju, vpoklicali so dvanajsterico, ki je skupaj vpisala že 84 nastopov na tekmi zvezd.
Pogled na imena, ki jih bo imel v Parizu na razpolago selektor Steve Kerr, sicer glavni trener Golden State Warriors, je zastrašujoč. Če smo zadnja leta lahko govorili zgolj o manjši luknji na položaju centra, so se tudi v ZDA poslužili naturalizacije. Če ima Slovenija Mika Tobeyja, pa ima košarkarska reprezentanca Združenih držav Amerike zdaj nikogar drugega kot Joela Embiida.
Od dvanajsterice vpoklicanih zgolj dva v pravkar končanem rednem delu letošnje sezone lige NBA nista presegla mejnika 20 točk na tekmo. Med njimi najdemo kar sedem takšnih, ki so v povprečju vpisali več kot 25 točk, vodilnega asistenta sezone, tretjega skakalca in tudi glavnega konkurenta Luki Dončiću za naziv najboljšega strelca, ki pa je naposled iz boja odpadel zaradi premalega števila odigranih tekem. Govora je znova o Embiidu, ki je letos dosegal kar 34,7 točke na tekmo.
Če bi iz vseh dvanajstih reprezentantov izračunali povprečnega igralca, bi dobili zvezdnika, ki je bil že tako NBA prvak kot najkoristnejši igralec sezone, sedemkrat izbran na tekmo zvezd in petkrat v eno od najboljših peterk leta, v minuli sezoni pa je v povprečju vpisal 24,5 točke, 7,2 skoka in 5,6 asistence.
Statistično najbližje takšnemu posamezniku je Kevin Durant, ki je redni del sklenil s povprečjem 27,1 točke, 6,6 skoka in 5 asistenc. Olimpijski naslov torej Američani napadajo s kar 12 takšnimi posamezniki.
Polovica že osvojila olimpijski naslov
Ameriški strokovni štab, ki ga ob Kerru sestavljajo še pomočniki Mark Few (Gonzaga), Tyronn Lue (LA Clippers) in Erik Spoelstra (Miami Heat), ima na voljo tako talent kot izkušnje. Vseh dvanajst košarkarjev je namreč že zaigralo na tekmi zvezd, ob tem je polovica že okusila slast zmage v ligi NBA.
Skupaj so na preteklih olimpijskih igrah osvojili že deset zlatih medalj. Največ, kar tri, si je okoli vratu nadel Durant, ki je tudi vodilni strelec ZDA v zgodovini olimpijskih iger (435 točk). Dve ima LeBron James, po eno še Bam Adebayo, Devin Booker, Jrue Holiday, Jayson Tatum in Anthony Davis.
Curry prvič na OI, Leonard prvič za ZDA
Zanimiv je podatek, da superzvezdnik Golden Stata Stephen Curry še nikoli v karieri ni zaigral za reprezentanco ZDA na olimpijskih igrah in bo v Parizu debitant. Član izbrane vrste je sicer že bil na svetovnem prvenstvu in v letih 2010 in 2014 osvojil dve zlati medalji.
Še bolj presenetljiv je podatek, da dvakratni prvak in MVP finala lige NBA Kawhi Leonard še nikoli ni oblekel dresa ZDA. Prvič ga bo predvidoma nadel julija, ko bodo Američani serijo pripravljalnih tekem pred OI 2024 odprli v Las Vegasu, kamor prihajajo Kanadčani.
"V čast mi je, da lahko predstavimo zasedbo ameriške reprezentance. Hvaležen sem, da se je teh 12 igralcev zavezalo zastopati barve ZDA, ki je dom številnih izjemnih košarkarjev, zanimanje za nastop v reprezentanci pa je bilo ogromno. Odločitev ni bila lahka," je ob najavi seznama igralcev povedal Grant Hill, nekdanji zvezdnik lige NBA, ki zdaj deluje kot direktor reprezentance in je bil zadolžen za kadrovanje.
"V strokovnem štabu smo počaščeni, da bomo lahko trenirali to izjemno skupino igralcev in napadli olimpijsko zlato. ZDA bomo zastopali z največjo mero spoštovanja in upam, da bo država na nas ponosna," je ob razglasitvi zasedbe dodal Kerr.
Na širšem spisku je bila še kopica zvezdnikov, med njimi denimo Jalen Brunson, Jimmy Butler, Mikal Bridges, Jaylen Brown, De’Aaron Fox, Paul George, James Harden, Damian Lillard, Kyrie Irving in še bi lahko naštevali.
Priprave bodo Američani začeli 6. julija v Las Vegasu, kjer se bodo na prvi pripravljalni tekmi pomerili s Kanado in se nato odpravili na turnejo po svetu. V Abu Dabiju bodo zaigrali še proti Avstraliji in Srbiji. Nato v Londonu še proti zasedbama Južnega Sudana in Nemčije. Na OI jim je žreb namenil skupino C s Srbijo, Južnim Sudanom in zmagovalcem kvalifikacijskega turnirja v Portoriku.
Kdo je nastopil v Tokiu?
Na zadnjih olimpijskih igrah v Tokiu, kjer je prvič sodelovala tudi slovenska reprezentanca, so imeli Američani težje delo zgolj v finalu, ko so s 87:82 za zlato medaljo ugnali Francijo. To je bil za ZDA že četrti zaporedni olimpijski naslov in skupno že 16. v zgodovini.
Zasedbo je vodil Gregg Popovich, medtem ko je bil Kerr njegov pomočnik. Čeprav so imeli Američani na voljo zvezdniško zasedbo, vendarle še zdaleč ne takšno, kakršno so nabrali letos. Glavno ime ekipe je bil Durant. Ob njem so v prvi peterki tekme začenjali še Holiday, Booker, Adebayo in Lillard. Le slednji torej letos ni bil vpoklican. Od igralcev s klopi je znova v izbrani vrsti le še Tatum.
Ostali posamezniki, med katerimi so bili še Khris Middleton, Keldon Johnson, JaVale McGee, Jerami Grant, Zach LaVine in Draymond Green pa ne premorejo takšnega zvezdniškega sijaja kot je letošnja.
Kdaj so Američani zadnjič "spodrsnili"?
Za Američane je uspeh zgolj zlata medalja. Zadnjič je niso osvojili leta 2004 na OI v Atenah. Mučili so se že v skupinskem delu, ko so jih presenetljivo ugnali Portoričani in Litovci. Slednje so naposled ugnali v tekmi za bron, potem ko so v polfinalu izgubili s poznejšimi prvaki Argentinci.
Ekipa, ki jo je vodil Larry Brown, je bila sicer lepo zapolnjena, a tudi razmeroma mlada. LeBron je denimo debitiral v izbrani vrsti, štel je komaj 19 let. Ob sebi je imel še kopico mladcev, kot so bili takrat Carmelo Anthony, Amar'e Stoudemire in Dwyane Wade. Nosilca igre pa sta bila Tim Duncan in Allen Iverson.
Prvo sanjsko moštvo
Vzdevek "sanjsko moštvo" se je ameriške reprezentance prijel leta 1992, ko so se ZDA prvič na olimpijskih igrah pojavile s profesionalci iz lige NBA. Takratno moštvo je tekmece v Barceloni v povprečju premagovalo za neverjetnih 44 točk!
To moštvo še danes velja za najboljšo v zgodovini košarke. Leta 2009 je bilo kolektivno sprejeto v Naismithovo Dvorano slavnih, osem let pozneje še v Fibino.
Originalni dream team iz leta 1992: Michael Jordan, Scottie Pippen (oba Chicago Bulls), John Stockton, Karl Malone (oba Utah Jazz), Magic Johnson (Los Angeles Lakers), Larry Bird (Boston Celtics), Patrick Ewing (New York Knicks), Chris Mullin (Golden State Warriors), David Robinson (San Antonio Spurs), Charles Barkley (Philadelphia 76ers), Clyde Drexler (Portland Trail Blazers) in v čast ameriškemu univezitetnemu programu še Christian Laettner z univerze Duke, ki je dobil prednost pred Shaquillom O'Nealom.
Edini, ki je vseh osem tekem na olimpijskih igrah začel v prvi peterki, je bil Michael Jordan. Na vseh dvobojih so presegli mejo 100 točk, v finalu pa s 117:85 porazili Hrvaško
Najlepše akcije reprezentance ZDA na OI 1992:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje