Slovenci navdušeni nad obrambo, a zdaj so z mislimi drugje

Košarka 28. Avg 202319:03 0 komentarjev

Še na drugi tekmi Slovenije na letošnjem svetovnem prvenstvu se je v ključnih trenutkih izkazal Klemen Prepelič, glavna iskra s klopi te reprezentance.

“Zelo velika zmaga za nas. Govorili smo, da se moramo popraviti v obrambi. Danes smo prejeli le 67 točk s strani zelo solidne ekipe kot je Gruzija,” je po drugi zmagi Slovenije, ki je bila precej težje prigarana, kot kaže končni izid 88:67, povedal 30-letni branilec.

Prav Prepelič je bil začetnik delnega niza Slovencev, ko so pred polčasom z delnim izidom 12:0 ušli na prednost 13 točk. Pri metu za tri točke je izsilil osebno napako in s tem pripomogel, da je na gruzijski klopi selektor Ilias Zouros povsem izgubil živce in si prislužil še tehnično napako. Bistričan je darilo zgrabil z obema rokama in zadel vse štiri proste mete. Dvoboj je sicer sklenil s 15 točkami in bil drugi strelec Slovenije za Luko Dončićem.

“Sprašujete me o tem fantu?” je začudeno na vprašanje novinarja iz tujine, ko je povprašal glede nastopa Prepeliča, odvrnil slovenski selektor Aleksander Sekulić in nato nadaljeval: “Zna nastopati, ima izkušnje in ve za kaj se gre. Dobro ga poznam, z njim delam že kakšnih 13 ali 14 let. Vem, kaj lahko od njega pričakujem, enako velja za ekipo. Kot ste videli, nato tudi odigra svoje.”

Najboljša letošnja predstava Slovenije

Slovenski košarkarji so bili po dvoboju z Venezuelo, ki je praktično celotne priprave na Mundobasket zelo težko dosegala točke, a jim nasula kar 85 točk, precej kritizirani za igro v obrambi. Po sobotni zmagi so poudarjali, da bo potrebno v nadaljevanju prvenstva od prve minute igrati precej bolj agresivno. Nalogo so izvedli do potankosti in Gruzijcem prvi koš iz igre dovolili šele štiri minute pred koncem uvodne četrtine.

Prepelič je prepričan, da je bila to najboljša letošnja predstava Slovenije. “Predvsem zato, ker smo vsi precej bolj zadovoljni z obrambo. Zaustaviti Gruzijo pod 70 točkami, vedoč, da skozi celotne priprave in tudi na prvi tekmi nismo bili najbolj obrambno naravnani … Po drugi strani pa mislim, da imamo tudi v napadu še ogromno rezerve. Na slab dan dosežemo 90 točk, oziroma blizu. Vedno, ko nasprotnika zadržimo pod 80 ali 85 točk, imamo velike možnosti za zmago.”

Slovenci so prikazali izjemno borbeno igro. Foto: Guliverimage

Tudi Prepelič se je pridružil selektorju in zaželel vse dobro soigralcu Jaki Blažiču, ki je moral že sredi tretje četrtine zapustiti dvorano. Po padcu mu je na hrbtu pristal Tornike Shengelia. 33-letni Blejčan je za nekaj trenutkov obležal na parketu, nato sicer vendarle vstal, a ni skrival bolečin in stežka odkorakal proti garderobi in odšel na magnetno resonanco v bolnišnico. Za že tako zdesetkano slovensko reprezentanco bi bila težja poškodba Blažič nov velik udarec.

Vse o košarkarskem svetovnem prvenstvu na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, ki ga na naši spletni strani podrobno spremljamo, si lahko preberete na Sportklubovi podstrani SP 2023.