Mlečnozoba Slovenija še drugič praznih rok

Košarka 27. Feb 202319:58 0 komentarjev
Gregor Glas je bil premalo za zmagovit zaključek kvalifikacij. Foto: Aleš Fevžer

Močno oslabljena in pomlajena slovenska košarkarska reprezentanca je kvalifikacije za SP 2023 končala s porazom proti Izraelu (87:79) v Kopru. A ta, podobno kot petkov spodrsljaj v Estoniji, ni mogel omajati poletne poti na osrednje reprezentančno tekmovanje leta.

Medtem ko so zadnje reprezentance, med njimi tudi srbska, še trepetale za preboj na svetovno prvenstvo, ki ga bodo ob koncu poletja gostili Japonska, Filipini in Indonezija, si je lahko slovenska izbrana vrsta – po že februarja priborjeni azijski vizi – privoščila vstop v zadnje kvalifikacijsko okno z močno pomlajeno reprezentanco. In to se je poznalo tudi pod koši. Najprej z nekoliko nesrečnim petkovim porazom v Estoniji, nato pa še z nihanji na domači tekmi z Izraelom. Ta so bila v zadnji četrtini usodna. Tekma se je končala z rezultatom 87:79. S tem je bila razvrednotena tudi izjemna predstava Gregorja Glasa, ki je kot strelec tekme dosegel 26 točk.

“Uvrščeni smo na SP,  a ostaja grenak priokus. Jasno, kvalifikacije smo želeli končati z zmago. A žal smo bili premalo zbrani, popuščali smo v obrambi. Oni so so se prilagodili na naš napad in bili boljši v skoku. Tako so tudi prihajali do serij. A cilj je izpolnjen,” je po porazu dejal Žiga Samar, tokratni kapetan Aleksej Nikolič pa je dodal: “Imeli smo energijo in željo. To je v reprezentanci najbolj pomembno. Manjkale so izkušnje. A verjamem, da sta lahko takšni tekmi za vse skupaj velik plus.”

Zadnjo tekmo kvalifikacij so Slovenci sicer odprli zelo spodbudno in predvsem strelsko navdahnjeno. Po nizu preprostih akcij in treh zaporednih metih za tri točke so že po štirih minutah vodili z devetimi točkami (11:2) prednosti. A hitro so sledila nihanja, ki so se ob pogostih menjavah le stopnjevala. Izraelci so to s pridom izkoristili in po trinajstih zaporednih točkah uvodno četrtino končali v prednosti z rezultatom 22:16. Domači odgovor z delnim rezultatom 7:0 je v drugi četrtini napovedal bolj izenačeno nadaljevanje.

Podoben je bil tudi uvod v drugi polčas, nato pa je na sceno stopil Gregor Glas, ki je ob razkazovanju razkošnega talenta in raznolikosti dosegel kar enajst zaporednih točk in skupaj 14 v tretji četrtini. Njegovemu zgledu je nato sledil še Saša Ciani, tako da so gostitelji v zadnjih deset minut vstopili z osmimi točkami prednosti (63:55). A tudi te prednosti ob nespretnem iskanju udarne peterke Slovenci niso znali ubraniti, kaj šele nadgraditi. Izraelci so namreč potrebovali tri minute za delni rezultat 15:3 in vodstvo 70:66. Domača vrsta ob manku kakovosti in iskanju zgolj individualnih rešitev nato ni več našla poti za vrnitev v igro za zmago.

“V določenem trenutku nam je zmanjkalo energije in koncentracije. Delali smo napake. Tudi njihov skok v napadu nam je rezal krila. Prednosti nismo znali ohranjati, nato pa ne odgovarjati. Škoda, želeli smo dve zmagi. Še sreča, da nas to ni stalo nastopa na SP,” je vtise zbiral Gregor Glas in potrdil, da se je velik del ekipe še včeraj ubadal z zdravstvenimi težavami.

Aleksej Nikolić tokrat v vlogi kapetana. Foto: Aleš Fevžer

“Žal se je polovica ekipe iz Estonije vrnila z zastrupitvijo. Imeli smo težave s treningi. Vseeno čestitke fantom za borbenost. Je pa jasno, da smo želeli kvalifikacije končati z zmago. A ni razloga za slabo voljo. Mladi fantje so se pokazali v dobri luči. Za kakšno zmago pa bi morali manj nihati,” je črto pod koprski večer potegnil selektor Aleksander Sekulić.

Slovenci so tako kvalifikacije za SP končali s sedmimi zmagami in petimi porazi. Cilj, torej vnovično uvrstitev na veliko tekmovanje, so sicer izpolnili že novembra. Zdaj za bodo pozorni na 29. april, ko bo v Manili potekal žreb predtekmovalnih skupin.

Slovenija – Izrael 79:87

Dvorana Bonifika, gledalcev 1500, sodniki: Zaščuk (Ukrajina), Tomaševič (Slovaška), Mačiulis (Litva).
Slovenija: Klavžar 6 (2:2), Samar 11 (0:2), Nikolić 12 (2:2), Radović 4, Mahkovic 11 (6:6), Ciani 6 (2:4), Glas 26 (4:6), Macura 2, Stergar 1 (1:2).
Izrael: Segev 1 (1:2), Timor 18 (4:4), Huber 2, Blayzer 11, Zalmansson 9 (2:6), Levi 20 (1:1), Yaacov 18 (7:9), Ginat 8 (3:6).

Prosti meti: Slovenija 19:25, Izrael 18:28.
Met za dve točki: Slovenija 18:34, Izrael 15:33.
Met za tri točke: Slovenija 8:26 (Glas 4, Nikolić 2, Samar, Mahkovic), Izrael 13:27 (Levi 5, Timor 4, Blayzer, Zalmansson, Yacov, Ginat).
Skoki: Slovenija 34 (25 + 9), Izrael 38 (26 + 12).
Osebne napake: Slovenija 28, Izrael 23.