Slovenke v solzah: po novem porazu konec evropskih sanj

Košarka 16. Jun 202319:54 6 komentarjev

Slovenski ženski košarkarski reprezentanci se je ponovil scenarij z uvodne tekme, kot proti Veliki Britaniji je tudi proti Nemčiji v zaključku zapravila vodstvo in vpisala še drugi poraz (62:66). Tako so Slovenke že pred zadnjim krogom skupinskega dela izgubile možnosti za napredovanje. Nedeljski dvoboj s Francijo bo tako za njih brez tekmovalnega naboja.

Po bolečem porazu proti Veliki Britaniji za začetek 39. evropskega prvenstva in razpletu preostalih dvobojev so Slovenke že v drugem krogu skupinskega dela igrale za “preživetje”. Od prve do zadnje minute smo spremljali triler, reprezentanci sta se menjavali v vodstvu, razliko pa ves čas šteli z enomestnim številom.

Podobno kot v četrtek je tudi tokrat Slovenijo zmage stalo zapravljeno vodstvo. Po košu Eve Lisec so Slovenke še sedem minut pred koncem vodile za osem točk (52:44), a varovanke selektorja Georgiosa Dikaioulakosa so v zaključku popustile in tako na domačem prvenstvu že ostale brez možnosti za napredovanje. Cilja, da izboljšajo dosedanjo najboljšo uvrstitev Slovenije – dvakrat so bile desete – tako ne bodo izpolnile.

Slovenska košarkarska reprezentanca, eurobasket, slovenija

“Ponosen sem, da sem trener te ekipe, teh igralk. Težko je govoriti o tekmi, potem ko smo ostali brez možnosti, da se uvrstimo naprej. A je, kar je. Borili smo se do konca in upam, da bodo to vsi prepoznali. Kot na prvi tekmi je tudi danes odločilo nekaj detajlov. Ni bilo igre po globini, nismo izsiljevali osebnih napak in si tako priigrali prostih metov. Tudi skoki v napadu. To nas je na koncu stalo. Na koncu, podobno kot včeraj, nisem imel občutka, da smo izgubili, temveč, da nam je zmanjkalo časa,” je po tekmi dejal vidno razočarani selektor Dikaioulakos.

“Že včeraj smo tekmo imele v rokah. Na koncu se pozna tudi širina klopi, na žalost je naša kratka. Težko je igrati ves čas na najvišjem nivoju. Ne želim iskati izgovorov v tem, a mislim, da smo se res borile in dale vse od sebe,” je nadaljevala Teja Oblak in obljubila, da se bodo s soigralkami borile tudi v nedeljo: “Moramo se zbrati in zbristriti glave. Poraz je bil težek. Jutri imamo prost dan. Pripraviti se moramo na Francijo, ne bomo se predale.” Kapetanka je bila le ena od mnogih reprezentantk, ki so jih po dvoboju z Nemčijo prevzela čustva.

Slovenke tokrat uvodne četrtine niso odigrale tako udarno, kot dan prej. Po vodstvu v prvi minuti je sledil petminutni strelski post, ki pa po zaslugi nerazpoloženih Nemk ni povzročil večjih težav. Po košu Eve Lisec, v tem delu tekme najboljše posameznice, so se Slovenke v napadu vendarle sprostile in uprizorile delni izid 10:0 ter prevzele vodstvo.

V nadaljevanju smo spremljali predvsem veliko metov za tri točke. Prvi štirje uspešni poizkusi Nemčije iz igre v drugi četrtini so bili namreč izza črte. Tudi nekaj dvomljivih odločitev sodnikov, ki so fizično dominantnim Nemkam na trenutke dovoljevali precej grobo igro, Slovenk niso zmedle. Na drugi strani je znova letom kljubovala Ajša Sivka. Sedemnajstletnica je s svojo drugo trojko poskrbela, da je Slovenija na odmor odšla z zgolj dvema točkama zaostanka (30:32).

Ajša Sivka, Slovenska košarkarska reprezentanca
Ajša Sivka; foto: FIBA

Na začetku drugega polčasa je sledil nov strelski mrk gostiteljic EuroBasketa. V dobrih petih minutah nadaljevanja je edine točke Slovenije dosegla Teja Oblak. Nemčija sicer tega znova ni izkoristila, po zaostanku s 33:38 pa so Slovenke strnile vrste. Tina Jakovina je s trojko poravnala izid in nato še asistirala najmlajši članici slovenske zasedbe za prevzem vodstva.

S košem Eve Lisec je Slovenija pri 52:44 poskrbela za novo najvišjo prednost na tekmi. Za ohranjanje upov na napredovanje si tokrat slovenska izbrana vrsta ni smela dovoliti zapravljenega vodstva, kot je to kar dvakrat storila proti Britankam. Gostje so nato poskrbele, da v Stožicah ne bo mirnega zaključka. Znova je začelo leteti z razdalje, po košu Sonje Greinacher je bila Nemčija spredaj (55:54). Na drugi strani je s trojko sprva še odgovorila Jakovina, a na nove uspešne napade Nemk naše košarkarice niso več imele odgovora. Zala Friškovec je Slovenijo približala na minus dve, Teja Oblak pa dobre pol minute pred koncem zgrešila met za izenačenje …

EuroBasket 2023, skupina C:

Slovenija – Nemčija 62:66 (17:14, 13:18, 15:10, 17:24)

Dvorana Stožice, gledalcev 1500, sodniki: Castillo, Mendoza (oba Španija), Mačiulis (Litva).

Slovenija: Lisec 12 (1:1), Oblak 13, Jakovina 8, Friškovec 20 (1:1), Sivka 9 (1:2).

Nemčija: Wilke 6 (1:2), Guelich 12 (4:5), Fiebich 11 (4:4), Greinacher 12 (1:1), Geiselsoder 6 (2:2), Brunckhorst 7 (2:2), Bessoir 9 (1:1), Sontag 3.

Prosti meti: Slovenija 3:4, Nemčija 15:17.

Met za dve točki: Slovenija 16:41, Nemčija 12:28.

Met za tri točke: Slovenija 9:23 (Friškovec 3, Jakovina 2, Sivka 2, Lisec, Oblak), Nemčija 9:27 (Greinacher 3, Bessoir 2, Brunckhorst, Fiebich, Wilke, Sontag).

Skoki: Slovenija 29 (26 + 3), Nemčija 42 (35 + 7).

Osebne napake: Slovenija 17, Nemčija 11.

Pet osebnih: Lisec (38.).