Zaskrbljujoč učinek slovenskega podmladka

V slovenski košarkarski reprezentance se počasi, a zanesljivo odvija menjava generacije. Zlati kapetan Goran Dragić je že odšel, tudi številni drugi nosilci zadnjih let so zakorakali krepko v drugo polovico karier. Pogledali smo, kako so sezono 2023/24 začeli njihovi nasledniki, ki naj bi že kmalu prevzeli vodilne vloge.

Okoli Luke Dončića nastaja nova reprezentanca. Ljubljančan šteje zgolj 24 let in bo še dolgo alfa in omega slovenske izbrane vrste. Se je pa od njegovega prvega velikega tekmovanja, ki ga je leta 2017 sklenil z evropskim naslovom, zamenjalo že precej soigralcev.

Goran Dragić, Gašper Vidmar, Saša Zagorac in Anthony Randolph so od takratne zlate zasedbe že zaprli reprezentančno poglavje svojih karier, nekateri so tudi že obesili košarkarske čevlje na klin. Dolgoletni standardni člani Edo Murić, Jaka Blažič, Zoran Dragić in Klemen Prepelič so zakorakali v svoja 30. leta starosti. Čeprav še niso rekli zadnje, je tudi njihova vloga iz leta v leto manjša.

Kdo so njihovi nasledniki?

V zadnjem obdobju so se pričeli v ospredje prebijati novi obrazi. Že na minulem svetovnem prvenstvu so bili del slovenske dvanajsterice trije košarkarji rojeni leta 2001. Žiga Samar, Gregor Glas in Bine Prepelič. Del širšega spiska so bili še Saša Ciani, Urban Klavžar, Aljaž Kunc in Jurij Macura. Prva dva štejeta 20 in 19 let, druga dva 24 in 23.

Bine Prepelič je po sili razmer postal celo član začetne peterke Slovenije. Foto: Fiba

Omeniti velja še junaka mladinske ekipe Real Madrida Jana Videta, ki se je minulo poletje presenetljivo kariero odločil nadaljevati v ameriški univerzitetni ligi NCAA. Medtem ko se od igralcev iz slovenskih klubov največ pričakuje od Luke Ščuke, atletsko nadarjenega krilnega košarkarja Cedevite Olimpije.

Podpovprečen začetek slovenskega podmladka

Po približno petih tednih od začetka evropske sezone težko govorimo o kakšnem večjem preskoku omenjene deveterice. Samar, ki je med vsemi z naskokom najbolj uveljavljen, je od letos prvič član moštva v elitni evroligi, Albe iz Berlina. Kljub precejšnji priložnosti od prve tekme sezone, slednje (še) ni najbolje izkoristil.

Prve tri dvoboje je začel v prvi peterki, a ob treh porazih kar dvakrat ostal brez dosežene točke. Na četrti tekmi je s klopi pobral le drobtinice, na peti ga ni bilo več v kadru za obračun. Uradno zaradi rotacije. V vseh tekmovanjih je vpisal 11 nastopov in v povprečju zbral 2,3 točke ter 4,6 asistence v 17 minutah igre.

Žiga Samar
Foto: Profimedia

Dvojec Olimpije Glas in Ščuka, ki naj bi bil osrednji del pomladitve ljubljanskega moštva, za zdaj ni v ospredju. Glas na parketu preživi zgolj slabih 12 minut igre, Ščuka še približno pol minute manj. Junak letošnjega slovenskega superpokala je na zadnjih treh tekmah zmajev vsega skupaj na parketu preživel 7 minut in 58 sekund. Ob napornem razporedu in pomanjkanju časa za treninge je porazna minutaža obeh še toliko bolj zaskrbljujoča.

Tudi Vide in Klavžar, nekdanji dinamični dvojec mladinske ekipe Reala, se za zdaj ni proslavil. Vide je za univerzo UCLA resda odigral le eno tekmo, a aktualni MVP mladinske evrolige je za uvod prejel vsega štiri minute igre. Medtem je Klavžar po velikem pomanjkanju priložnosti v Murcii srečo odšel iskati v drugo špansko ligo. Za Cantabrio je na petih tekmah v povprečju vpisal 11,2 točke in eno asistenco.

Jan Vide
Jan Vide je bil motor mlade zasedbe Reala, a kljub zanimanju evropskih klubov odšel v ameriško univerzitetno ligo. Foto: David Grau/Euroleague Basketball via Getty Images

Bine Prepelič, največji zmagovalec letošnjega reprezentančnega poletja, ko se je ob pomanjkanju visokih košarkarjev prebil celo v prvo peterko Slovenije, še drugo sezono nosi dres belgijskega Charleroija. Trenutno njegovo povprečje znaša 8,3 točke in 6,5 skoka na obračun, kar je več kot v lanski sezoni. Njegovih 26 minut na dvoboj je največ med vsemi devetimi mladci.

Poglejmo si še tri najvišje košarkarje, ki igrajo pod obročem, kjer v reprezentanci že vrsto let zeva največja luknja. Ciani je za ameriško univerzo Xavier ob debiju vpisal 4 točke in 4 skoke v 14 minutah igre. Kunc za Torun v prvi poljski ligi prejema 24 minut na tekmo in v povprečju prispeva 10,3 točke ter 3,6 skoka. Medtem ko Macura letos za Krko v prvenstvu in ligi ABA vpiše 8,8 točke in 5,2 skoka na obračun.

Pod črto torej začetek sezone z vidika napredka prihodnje generacije slovenske reprezentance ni takšen, kot bi si lahko želeli vsi ljubitelji košarke s sončne strani Alp.