Najmočnejše košarkarsko tekmovanje na svetu ni zgolj šport, temveč je tudi velik posel. To je na zelo boleč način na svoji koži občutil tudi srbski reprezentant Filip Petrušev.
Danes si, jutri te ni. To je kruta realnost severnoameriške poklicne lige NBA, razen za peščico najboljših. Če si Luka Dončić, LeBron James, Stephen Curry ali kateri od preostalih superzvezdnikov, morda še lahko računaš na miren spanec. Kdorkoli drug je lahko praktično čez noč prisiljen v selitev na drugo stran Severne Amerike.
Medtem ko smo v Evropi vajeni, da prestopi športnikov med klubi potekajo po dogovoru vseh strani, nenazadnje pogodbe niso prenosljive, temveč jih morajo igralci s trenutnimi delodajalci najprej razdreti in potem podpisati nove, je v ligi NBA sistem povsem drugačen.
Franšize lahko košarkarje poljubno izmenjujejo, če le zadostijo različnim omejitvah, ki jih določa kolektivna pogodba med sindikatom igralcev in klubi. Večinoma so te omejitve povezane s številom igralcev v ekipi in z višino plač znotraj t.i. salary capa oz. plačilne kapice.
Prav zaradi teh omejitev se pogosto dogaja, da so v menjave vključeni igralci, ki jih “kupec” niti ne želi, a so potrebni za zadostitev vsem pravilom. Šolski primer takšne menjave najdemo zlahka, dovolj je, da se ozremo na zadnji dan letošnje prestopne tržnice, ki se je zaprla 8. februarja. Dallas je želel iz Washingtona v zameno za izbor v prvem krogu pripeljati Daniela Gafforda. Ker Mavsi njegove pogodbe zaradi pravil niso mogli preprosto dodati, to sezono mu pripada 12,4 milijona dolarjev, so morali v menjavo vključiti Richauna Holmesa (12 milijonov dolarjev).
V menjavi zgolj za številko
Podobno se je to sezono zgodilo tudi Filipu Petruševu, ki se je čez lužo preselil minulo poletje in podpisal pogodbo s Philadelphio 76ers. Vzhodna franšiza lige NBA je imela v ekipi nezadovoljnega zvezdnika Jamesa Hardna. Ko se je 1. novembra ponudila priložnost, da ga v menjavi pošlje v LA Clippers, je bil del velike menjave tudi 23-letni srbski center.
“Najtežje mi je bilo takoj po menjavi, ker sem se v Philadelphii odlično počutil. Z njimi sem šel skozi priprave in na pripravljalnih tekmah dobil priložnost, ki sem jo tudi dobro izkoristil. Vse je bilo fenomenalno, a potem se je zgodila ta menjava,” se je v pogovoru za Mozzart Sport razgovoril Petrušev.
Kot mnogi pred njim, je bil za svoj klub dovolj pogrešljiv, da je postal le sredstvo za izpeljavo menjave. Njegov razvoj in prihodnost sta za Philadelphio v trenutku postal zadnja skrb. “S tem nisem imel nič. Šlo je le za številke in druge stvari okoli pogodbe, da sem bil menjan. Tako je to v ligi NBA, ko superzvezdniki menjajo ekipe, nastane tudi velika kolateralna škoda.”
Še isti dan je 211 centimetrov visoki Srb znova menjal ekipo. Clippersi so ga v novi menjavi že poslali naprej v Sacramento Kings. Tam je nastopil na zgolj dveh tekmah, potem pa se mu je klub zahvalil in razdrl pogodbo. Odločil se je za vrnitev v Evropo in sprejel ponudbo Olympiacosa.
“Ko kot mlad in nedokazan igralec sredi sezone v ligi NBA menjaš ekipo, se je težko privaditi na novo okolje. Med sezono praktično ni treningov, zato je še težje, če je ekipa že izpopolnjena. Nimaš možnosti, da se dokažeš in si izboriš mesto. Pošljejo te še v razvojno ligo, kjer je znova vse drugače,” se je na svojo grenko izkušnjo v ligi NBA ozrl Petrušev, ki je septembra s Srbijo na svetovnem prvenstvu osvojil srebrno medaljo.
Košarkar se lahko pred menjavo zaščiti zgolj s posebno klavzulo, ki mu daje pravico, da zavrne vsakršno menjavo, ki mu ni po godu, oziroma mora v menjavo privoliti. Franšize jih v pogodbe vključijo izjemno redko. Trenutno je v ligi NBA zgolj en takšen košarkar, nekoilko presenetljivo je to Bradley Beal. Ko se je pred letošnjo sezono preselil v Phoenix, je moral v Washingtonu najprej privoliti v spremembo. Obstaja še nekaj dodatnih in redkih izjem, a ne gre neposredno za klavzule, temveč so v ozadju že sila zakomplicirani pogodbeni dejavniki, ki igralcem omogočajo preklic menjave zgolj v tekočem letu.
Po pravilih lige NBA bi torej tudi Luka lahko že danes pakiral, a seveda je za Dallas neprecenljiv in za kaj takšnega praktično ni možnosti. Vsaj trenutno.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje