Velik slovenski korak proti SP 2023 (VIDEO)

Košarka 11. Nov 202214:57 0 komentarjev
Žiga Samar. Foto: Fiba

V prvi tekmi po EuroBasketu 2022 je slovenska košarkarska reprezentanca v močno spremenjeni zasedbi prišla do pomembne zmage proti Izraelu (75:62) in tako v kvalifikacijah za nastop na svetovnem prvenstvu 2023 storila velikanski korak proti poletni poti v Azijo.

Vsega minuto in 58 sekund je bila v domači dvorani tehtnica na strani Izraela. Podatek, ki sicer priča o slovenski premoči. A ob valovih v igri pomembna zmaga vendarle ni bila samoumevna. Vsekakor pa na koncu zaslužena in trdo prigarana. Prinaša tudi večplastno vrednost. Pozitiven signal po velikem razočaranju na EuroBaksetu in velik korak proti svetovnemu prvenstvu 2023. Tega bodo prihodnje leto gostili Japonska,  Indonezija in Filipini. Ob tem se lahko zadovoljno muzajo tudi stalni reprezentanti, ki tokrat selektorju niso na voljo. Med njim tudi Luka Dončić, ki še nikoli ni igral na SP. Zdaj je blizu. Tri tekme pred koncem kvalifikacij ima namreč njegova reprezentanca tri zmage prednosti pred Izraelom in Švedsko.

Kaj pa tokratni junaki? Ob omembi ekipne borbenosti velja izpostaviti kapetansko predstavo Eda Murića (16 točk, 7 skokov), odlično organizacijsko igro Žige Samarja (13 točk, 6 asistenc, 5 skokov), pričakovani prispevek Jordana Morgana (12 točk, 8 skokov), junaške akcije Urbana Klavžarja (9 točk) in navdihujoče minute Mihe Lapornika (16 točk).

Aleksander Sekulić. Foto: Fiba

“Težko prigarana zmaga. Izrael ima kakovostno ekipo. Igra obrambo, ki je velik izziv. Prav zato bi rad čestital mojim fantom, ki so se borili. Vsi, ki so stopili na parket, so prispevali vse, kar imajo. Tako se igra za Slovenijo. Večkrat smo imeli lepo prednost, pa so nas domačini ujeli. A na koncu smo odigrali, kot je bilo treba,” je po zmagi dejal selektor Aleksander Sekulić.

“Zaradi številnih novih obrazov imamo kar nekaj neznank,” je dan pred tekmo dejal selektor Aleksander Sekulić. V luči teh besed je že v prvih minutah dobil pomemben odgovor. Ekipa, ki doslej še nikoli ni igrala skupaj, za nameček pa ji primanjkuje kar nekaj mednarodnih izkušenj, je na zanje doslej daleč največji reprezentančni izziv odgovorila z veliko mero borbenosti. Ob uvodnem “tipanju” pa je kmalu postalo, da je tudi spremenjena izraelska zasedba sila negotova in predvsem neuigrana.

To so Slovenci s pridom izkoristili predvsem v odličnem odprtju druge četrtine, ko so unovčili daljše obdobje kakovostne obrambe, soliden napadalni skok in niz izraelskih napak z izgubljenimi žogami. Po tretji trojki Mihe Lapornika, ki se je izkazal za prijetno presenečenje, je slovenska reprezentanca v 15. minuti vodila že z desetimi točkami naskoka (32:22). Da gre zgolj za na videz oprijemljivo vodstvo, je bilo vidno po domačem odgovoru z delnim rezultatom 7:0. Slovenska prednost se je ob slabem metu iz igre torej hitro zmanjšala, a se vendarle ni povsem stopila (38:34).

Jordan Morgan. Foto: Fiba

Izjemen pa je bil nato slovenski vstop v drugi polčas, predvsem v režiji Eda Murića in Žige Samarja. Prvi je najprej v štirih minutah sam dosegel ducat točk, pet jih je nato prispeval še tokrat prvi organizator iger in Slovenija je ob povsem raztresenem Izraelu povedla s +15 (54:39). A zgodba iz prvega polčasa se je ponovila. Slovenska zbranost je popustila, ekipa Guya Goodesa pa se je ekspresno vrnila. Murić in soigralci so tako v zadnjo četrtino vstopili le s petimi točkami naskoka (56:51). Ob čvrsti igri je nekaj sekvenc ponujalo lepo priložnost za odločilni pobeg. Nastavke zanj so na prelomu četrtine pripravili Murić, Samar, Klavžar in Morgan. Tako so Slovenci tri minute pred koncem vodili z rezultatom 71:59. Priigranega kapitala Sekulićeva četa ni več zapravila.

Nova in obenem zadnja tekmovalna naloga v koledarskem letu 2022 slovensko izbrano vrsto čaka v ponedeljek. Ob 18. uri bo v koprski Bonifiki gostovala močno spremenjena Nemčija, za katero igra zgolj trojica z zadnjega EuroBasketa. Izraelci se bodo takrat pomerili s Švedsko. Dokončna odločitev o tretjem potniku na SP 2023 iz skupine J (ob Finski in Nemčiji) pa bo padla februarja.

Shlomo Group Arena, sodniki: Lanzarini in Attard (oba Italija), Liszka (Poljska).
Izrael: Timor 9 (3:4), Menco 5 (3:3), Dovrat 8, Zalmanson 2, Artzi 7 (2:2), Levi 8 (1:2), Chachashvili 5 (3:4), Ginat 12 (1:2), Misgav 6 (4:4).
Slovenija: Klavžar 9, Samar 13 (2:2), Murić 16 (5:5), Lapornik 16 (5:7), Morgan 12 (2:2), Mahkovic 6 (6:6), Prepelič 2, Macura 1 (1:2).
Prosti meti: Izrael 17:21, Slovenija 21:24.
Met za dve točki: Izrael 12:29, Slovenija 15:33.
Met za tri točke: Izrael 7:23 (Ginat 3, Dovrat 2, Levi, Artzi), Slovenija 8:26 (Lapornik 3, Murić 3, Samar, Klavžar).
Skoki: Izrael 35 (9 + 26), Slovenija 34 (10 + 24).
Osebne napake: Izrael 21, Slovenija 24.